Dekorasyon

Doğal Boya Kullanmanın En Önemli (4 Faydası)

Günümüzde doğal boya yapımında kullanılan bitkiler ile organik boya kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Yaşadığımız çevrenin korunmasında doğa dostu ürünlerin tercih edilmesi özellikle gelecek kuşaklara daha iyi bir dünya bırakabilmek adına son derece önemlidir. Yaşam alanlarında kullanılan hemen hemen tüm duvar boyaları günümüzde çeşitli çok sayıda kimyasalı içinde barındırmaktadır. Bu kimyasallar nedeniyle başta yaşam alanlarında daha ağır ve sağlıksız bir hava solunduğu gibi üretim sırasında çevreye yayılan zararlı kimyasalların olumsuz etkileri başta küresel ısınma gibi birçok farklı çevre sorununa da neden olmaktadır.

Ev veya iş yerlerinde dekorasyonu kuvvetlendirmenin en temel unsuru olan duvar boyalarının size ve çevreye en az zararı veren ürünler arasından seçilmesi oldukça önemlidir. Doğal boyaların kullanımı ile elde edilecek en temel fayda ise büyük tesislerde sayısız kimyasal kullanılarak üretilen boyaların çevreye verdikleri zararın azaltılması olacaktır. Evinizde hem dekorasyonu güçlendirerek hem de daha sağlıklı bir alan elde etmek için doğal duvar boyaları ve doğal dekorasyon ürünlerini tercih edebilirsiniz.

En Sağlıklı Duvar Boyaları Hangileridir?

Geçmişten Günümüze Unutulan Doğal Boya Kullanımı

Ekolojik ev dekorasyonlarına ilginin son dönemde artmış olması hem insan sağlığına hem de çevreye olumlu katkılar sağlamaktadır. Basit birkaç uygulama ile ekolojik bir eve sahip olmasanız bile çevre korumalı doğal boyalar ile bu alanda katkı sağlayabilirsiniz. Günümüzde organik duvar boyaları ile en sağlıklı duvar boyası olarak tanımlanan yenilikçi ürünler geliştirilmiştir. Genelde süt boyası olarak bilinen bu boya çeşitlerinde toz halinde gerçekleştirilen üretimler zararlı kimyasallardan büyük oranda arındırılmıştır. Devletler tarafından boyaların üretimlerinde kullanılacak kimyasalların oranları belirlenmiştir. Ancak her ne kadar kısıtlı olarak üretimde bu kimyasallar tercih edilse de çevreye etkileri son derece olumsuzdur.

Genel manada su bazlı boyaların daha sağlıklı olduğu düşünülebilir. Uygulama sırasında da farklı yöntemler kullanılarak daha verimli bir ortam sağlanması mümkündür. İç ve dış cephe için tercih edilecek boyalarda doğal ürünler kullanmak, kalitesine göre farklı tür avantajları da bir arada sunacaktır.

Doğal Boyalar Kullanarak Hava Kalitesini Artırın!

Üretilen boyaların büyük bölümü uçucu veya yarı uçucu özelliklere sahip kimyasal birçok maddeye sahiptir. Bu maddeler arasında VOC, sVOC gibi unsurlar insan sağlığına ve çevreye son derece zararlıdır. Uçucu kimyasalların uygulama sonrasında yaşam alanlarınızda ortam havasına karışması ile soluduğunuz hava adeta bir zehre dönüşebilir. Kimyasal duvar boyalarının zararlarını bilerek tercih edilmesi başta hava kalitenizi ve sağlığınızı tehdit edecektir.

Ahşap Oyuncakların Faydaları Nedir?

Ahşap oyuncaklar, hammadde bakımından doğal olarak bulunur. Plastik oyuncaklara göre çok daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Ahşap oyuncakların faydaları arasında üzerinde boya kullanılmamış olmasıdır.

Doğal duvar boyalarının tercih edilmesi ise en çok bu etkinin ortadan kaldırılmasını sağlaması nedeniyle önem kazanmıştır. Sadece evinizin havasında zararlı kimyasalları solumanızı engellemediği gibi üretim sırasında da hiç veya daha az kullanılacağı için bu maddelerin doğa karışmasının da önüne geçmek mümkündür. Su bazlı saten boya dahil birçok boyanın içeriğinde bu zararlı maddelere rastlamak mümkündür. Bu nedenle boya satın alırken üretim sırasında hangi maddelerin ne kadar oranda kullanıldığını incelemeniz tavsiye edilir. Yine su bazlı boya kategorisinde yer alan, boya uygulamasından farklı şekilde duvar ve birçok yüzeye uygulanan pamuk sıva kimyasal, etken maddeler içermemektedir. İnsan sağlını etkileyen zehirli gazları içermemektedir.

Tasarruf Sağlayan İç Cephe Doğal Duvar Boyaları

Binaların iç ve dış cephe yalıtımlarında kullanılan birçok malzeme tasarruf sağlanmasında son derece etkilidir. Doğal boyaların tutuculuğundan yararlanarak çevre korumalı doğal boyaların kullanımında en önemli faydalardan biri sağlanabilir. Evde doğal boya kullanımının faydaları arasında ısı yalıtımına katkısı açısından önemi dikkat çekmektedir. Boya ile ısı yalıtımının sağlanıp, sağlanmayacağın bahsetmiştik, ilginizi çekebilir. Birçok yönden fayda sağlayan bu boyaların giderek yaygın bir şekilde yaşam alanlarında kullanılıyor olması da insan sağlığı ve çevre açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

Evlerinizde tercih edeceğiniz boyaların içeriğini inceleyerek ne gibi avantajlar sağlayacağını da öğrenebilirsiniz. Günümüzde doğa dostu üretim gerçekleştiren birçok firma tarafından doğal duvar boyaları ile özel ürünler geliştirilmektedir.

Doğanın ve Çevrenin Korunmasına Katkı Sağlayın!

Doğal Duvar Boyası Renk Kartelası

Çevrenin korunmasına destek olmak için hayatınızda birçok ufak değişiklik yapabilirsiniz. Örneğin evlerinizde tercih edeceğiniz dekorasyon ürünlerinde ve boyalarda çevre korumalı doğal boyalar tercih edilerek birçok yönden avantaj sağlanabilir. Dünya genelinde boya üretimi gibi birçok kimyasal kullanılarak üretim gerçekleştirilen tesisler nedeniyle doğada bu kimyasal atıklar yüzünden ciddi hasarlar oluşmaktadır. Kimyasal duvar boyalarından uzak durarak daha organik ve doğal boyalar ile çevrenin korunmasına da destek olabilirsiniz. Çevre korumalı doğal boyaların kullanımı bu gibi faydalar ile son derece önemlidir.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu