Dekorasyon

Duvar Boyasının Zararları 2022’de Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Duvar boyasının zararları yaşam alanlarını renklendirmek isteyen kişiler tarafından sıklık ile araştırılmaktadır. Duvar boyaları kimyasal içeriklerin birleşiminden oluştuğu için sağlık üzerinde birçok olumsuz etkiye sebep olabilmektedir. Bu neden ile yaşam alanlarının duvarları boyanmadan önce konu ile ilgili olarak detaylı bir araştırma yapılması gerekmektedir.

Duvar boyasının zararlı etkileri hem hali hazırda nefes darlığı yaşayan hastalarda hem de şu an bir sağlık sorununa sahip olmadığını düşünen sağlıklı bireylerde hızlı bir şekilde ortaya çıkabilmektedir. Özellikle KOAH, astım gibi solunum yollarına direkt olarak etki eden rahatsızlıklara sahip olan kişiler, henüz yeni boyanmış odalarda vakit geçirdiklerinde hastalık semptomları ağırlaşabilmektedir.

Duvar boyası kanser ve benzeri hastalıklara yol açar.

Boyaların zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması için birçok önemli adım atılabilmektedir. Ancak ne kadar dikkatli davranılırsa davranılsın, içerisinde ağır metal ve solvent gibi zararlı kimyasalları barındıran duvar boyaları, insan sağlığına direkt olarak etki etmektedir. Ventrawall, Türkiye pazarına girdiği günden bu yana bilimsel testleri ile duvar boyalarına alternatif bir ürün olduğunu dile getirmektedir. Ventrawall, doğal pamuk sıva markası ürün içeriğinde herhangi bir kimyasal içermemektedir.

Boya Seçiminize Dikkat Edin

Duvar boyası seçimi, boya kullanımının zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Hali hazırda kimyasal içeriklerden oluşturulmuş olan bu ürünlerin bir de kaliteli içeriklere sahip olmaması, kişi sağlığını direkt olarak olumsuz yönde etkilemektedir.

Duvar boyasının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu neden ile sırf rengi güzel diye ya da evin havası değişsin diye herhangi bir araştırma yapmadan duvar boyası tercih etmek, geri dönüşü olmayan sağlık problemlerine sebep olabileceği gibi ortam içi duvarlarının da zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Duvarlarını renklendirmek isteyen kişilerin sıklık ile kullandıkları iki duvar boyası çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan biri su bazlı duvar boyaları, diğeri ise yağlı duvar boyaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu iki boya türünden hangisinin kullanılacağına karar vermek, sağlık açısından da duvarın yapısı açısından da oldukça önemlidir.

Su bazlı boyalar, su kullanılarak inceltilmiş boyalardır. Bu tür boyaların duvara uygulanmasından sonra ortamda kötü boya kokusuna sebebiyet vermediği bilinmektedir. Ayrıca su bazlı boyaların kuruması esnasında suyun buharlaşması, ortam içerisine zararlı boya bileşenlerinin nüfus etmesine engel olmaktadır. Özellikle çocuk odaları, hasta odaları gibi mekanlarda bu tür boyalar kullanılmaktadır.

Pamuk sıva boyalar, klasikleşmiş boyalardan farklı olarak tercih edilen boya türüdür. Farklı duvar boyası çeşitlerinden birisi olan pamuk sıva boyalar, kimyasal içermez ve tamamen doğal pamuk ve renk taşlarından renklendirilir. Çok bilinen su bazlı, yağlı boyalardan farklı olarak duvarlarınıza uyguladığınızda ısı yalıtımı, ses yalıtımı gibi özellikler taşımaktadır. Pamuk sıva, zararlı maddeler içermemektedir. Eviniz, ofisiniz için hem dekorasyon hem de yalıtım malzemesidir.

Yağlı duvar boyaları, içeriklerinde tiner bulunan boyalardır. Bu boyaların, diğer boya çeşitlerine göre çok daha zararlı yapıya sahip oldukları bilinmektedir. Bu tip boyalar, uygulama sonrasında kuruma aşamasında ortam içerisinde tehlikeli kimyasal maddelerin açığa çıkmasına sebep olmaktadır. Bu neden ile yalnızca nefes darlığı yaşayan kişilerin ortamlarında değil, sağlığı konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayan kişilerin ortamlarında da bu boyaların kullanılması uygun değildir.

Hangi İç Cephe Boyası Daha İyi?

Hali hazırda kimyasal içeriklerden oluşmuş duvar boyalarından uzak durmanızı öneriyoruz. Çocuğunuz ve Aileniz için tercih etmeniz gereken duvar boyası çeşidi, Ventrawall Pamuk Sıva olması gerekmektedir. Ventrawall, tamamen doğal %100 pamuktan oluşan dekoratif pamuk duvar kaplamasıdır.

Silinebilir En İyi Boya Hangisi?

Plastik boyalar, bir çağa reklamını silinebilir duvar boyası olarak devrim niteliğinde duyurdu. Plastik boyalar silinebilir olduğu gibi maalesef ki kimyasal içerik barındırmaktadır. Boyama işlemi sonrasında bıraktığı koku bunu doğrulamaktadır. Plastik boyaları solumak zorunda değilsiniz. Pamuk sıva, hafif nemli bir bez ile hafifçe silinebilir.

1 KG Boya ile Kaç M2 Boyanır?

İç cephe boyaları, tiner veya su ile inceltilerek birkaç noktaya fazlalıkla uygulanabilir. Ventrawall 1.5 KG paket 5 M2 alanı 2 MM kalınlığında olacak şekilde kaplamaktadır.

Ortamı Sık Sık Havalandırın!

Duvarı boyanan ortamlarda kullanılan boya türüne bakılmaksızın, ortamın sürekli havalandırılması gerekmektedir. Boyaların zararlı etkileri konusunda yapılmış olan araştırmalara göre yeni boyanmış bir ortamda uzun süre soluk alık vermenin, solunum kalitesini düşürdüğü bilgisi kaydedilmiştir. Bu neden ile başta yağlı boyalar olmak üzere, diğer boyaların kullanıldığı alanların da sıklık ile havalandırılması gerekmektedir.

Hazırlık Aşamasını Doğru Planlayın!

Duvar yüzeyleri, üzerlerinde kullanılacak olan duvar boyalarının karar verilmesinde aktif olarak rol oynamaktadır. Bu neden ile duvarı renklendirmek amacı ile bir boya satın almadan önce hazırlık aşamasının titizlik ile yürütülmesi gerekmektedir. Kısacası boya badana, duvar boyamanın püf noktalarının incelenmesi ve ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmeniz gerekmektedir. Sonuç olarak yanlış duvar boyası uygulamaları, boya işlemlerinin tekrarlanmasına sebep olacağı için kimyasallar ile temas etme süresinin uzamasına neden olacaktır.

Rulo ve Fırça Seçimini Doğru Yapın!

Duvar boyama işlemini, işin ustaları aracılığı ile değil de kendiniz uygulayacaksınız, boyama işlemi için rulo ve fırça seçimini doğru yapmanız gerekmektedir. Bütün rulo ve fırçalar, her duvar tipi için uygun değildir. Yanlış tercih edilmiş olan fırçalar ya da diğer duvar boyama malzemeleri, boyama işlemi esnasında boyaların etrafa ve vücudunuza sıçramasına sebep olabilir.

Bu da direkt olarak kimyasal ile temas etmek anlamına gelmektedir. Bu neden ile bu zararlı sonuca sebebiyet vermemek için evinizin duvarlarına duvar boyama uygulaması yapmadan önce ilgili malzemeleri doğru seçmek önemlidir.

Etrafı Temizleyin! Duvar renklendirme işlemi bittikten sonra etrafın temizlenmesi ve var ise duvar boyası kalıntılarından arındırılması, sürekli olarak odada vakit geçiren kişilerin sağlığının korunması açısından oldukça önemlidir. Bu neden ile duvar boyama işlemi bittikten sonra detaylı bir duvar boyası temizliği yapılması gerekmektedir.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu