Dekorasyon

Çok Tercih Edilen Duvar Boyası Renkleri, 2022 Boya Renkleri

Dekorasyonun temel parçası olan duvar boyası renkleri basit dokunuşlarla bile tercihlerinize göre daha aydınlık ve ferah bir iç ortam yaratılmasını sağlayacaktır. Yapılan birçok araştırmaya göre renklerin insanlar üzerinde etkileri bilinmektedir. Psikolojinizi ve enerjinizi olumlu yönde etkileyecek doğru renkleri tercih ederek daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulması da mümkündür.

Günümüzde evlerimizde, iş yerlerimizde ve diğer tüm yaşam alanlarında tercih edilen duvar boyalarının özellikle eşyalar ile uyumu ve çift renk kullanımlarında birbiri ile uyumu oldukça önemlidir. Renklerin bir biri ile olan uyumlarını inceleyerek doğru renk ahengini yakalayabilir ve evinizin dekorasyonunu güçlendirebilirsiniz. Duvar boyası seçmeden önce bu alanda uzman kişilerin tavsiyelerine de kulak vermeniz önerilmektedir.

En Çok Tutulan Duvar Boya Renkleri 2022

Günümüzde evlerde en sık tercih edilen duvar boyası renkleri açık renklerdir. Ancak dekorasyona önem veren ve kişiliğini her alanda olduğu gibi evlerine de yansıtmak isteyen birçok kişi farklı renkleri de son dönemde sıklıkla denemeye başlamıştır. Örneğin siyah, gri, yeşil ve mavi gibi renklerin farklı tonlarının yaygın olarak kullanılmaya başlandığı görülmektedir.

Evlerinde farklı bir hava estirmek isteyenlerin yanı sıra klasik görünümden şaşmayan ve sadeliği tercih edenler tarafından en çok tutulan duvar boya renkleri ise kısaca şu şekilde sıralanabilir:

Şampanya Rengi Duvar Boyası Renk Paleti
Şampanya Rengi Duvar Boyası Renk Paleti
 • Şampanya duvar boyası rengi
 • Fildişi beyazı boya
 • Buz Mavisi duvar boyası rengi
 • Pudra rengi
 • Açık Somon rengi
 • Mercan rengi

Evinizin duvarlarında tercih edeceğiniz her bir renk için farklı kombinler ve renk tonları oluşturulabilir. Renkleri seçerken kullanılacağı alana göre belirlemek de son derece önemlidir.

Duvar Boyasında İki Renk Uyumuna Dikkat!

İki rengin bir biri ile uyumu tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi ev dekorasyonlarında da oldukça önemlidir. Bir nevi evinizin kıyafeti olarak düşünülmesi gereken duvar boyalarının iki renkli kullanım alanlarında bir biri ile göstereceği uyum dekorasyonunuzun daha güçlü bir hale gelmesini sağlayacaktır. Duvar boyası renk uyumları iki renkli duvar boyama yöntemleri ile ustaların tercihlerine göre de yapılabilir.

Beyaz ve Gri Renk Düzeni
Beyaz ve Gri Renk Düzeni

İki renkli boyamalarda uyum gösteren ve çok sık tercih edilen renkler arasında şunlar ilk sırada yer almaktadır:

 • Gri ve beyaz
 • Siyah ve gri
 • Pembe ve koyu yeşil
 • Çöl beji ve buz beyazı
 • Fildişi ve ıhlamur
 • Şampanya ve rose vb.

Her renk sayısız kombinasyon ile kullanılabilir. Bunun için evinizin genel dekorasyonu ile uyumlu renkleri tercih etmek ve mümkünse uzman desteğinden de yararlanmak oldukça etkilidir.

Evi Ferah ve Aydınlık Gösteren Renk Kombinasyonları

Evi Ferah ve Aydınlık Gösteren Renkler
Açık Renkli Ev Dekorasyonu

Yaşam alanlarının her zaman daha ferah ve olduğundan daha geniş görünmesini sağlamak için açık renklerin tercih edilmesi son derece önemlidir. Farklı tonları bir arada kullanarak evinizde verimli bir şekilde bu faydadan yararlanabilirsiniz. Örneğin gir ve toz gri renkleriyle derinlik kazandırmanız mümkündür. Diğer yandan parlak boyalar yerine yarı mat boyaların tercihi de ışığı daha az yansıtacağı için verimi artıracaktır.

Daha ferah ve aydınlık bir ortam yaratmak için duvar boyalarının gücünden yararlanmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken bir diğer unsur ışıktır. Evinizi aydınlatma yöntemine ve ışık renklerine göre evi aydınlık gösteren boya rengi tercih edilerek daha etkili bir alan oluşturulması mümkündür.

Modern ve Estetik Çizgiler İçin Gri ve Beyaz Uyumu

Modern bir hava yaratmak ve estetik çizgiler elde etmek için gri ve beyazın uyumu özellikle çeşitli işyerlerinde çok sık tercih edilmeye başlamıştır. Modern görünümün kazandırılması için genel de gri ve beyaz veya gri ve siyah gibi renklerin destekleyici dekorasyon ürünleri ile kullanılması farklı bir hava yaratacaktır. Çoğu zaman her iki rengin tek başına kullanımı istenen etkiyi yaratmaz. Beyazın kolay kirleniyor olması, grinin ise donuk hali tek başına etkisi düşük olan bu renklerin bir araya gelmesiyle eşsiz bir uyum yakalamaktadır.

Trend duvar boya renkleri arasında yer alan bu renkler ile yaşam alanlarınızın daha modern bir duruş sergilemesini sağlayabilirsiniz. Benzer şekilde mat renklerin tercih edilmesinde de istenen bu havanın yakalanması mümkündür. Aydınlatma ve dekorasyona yardımcı diğer ürünlerle her iki rengin bir biri ile uyumunu sağlayarak, özel boyama teknikleri ve renk geçişlerindeki uyum ile misafirlerinizi hayran bırakacak bir dekorasyon yaratmanız mümkündür.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu