Dekorasyon

Duvar Boyası Rengi Nasıl Seçilir; Hangi Renkler Uyumlu?

Duvar boyası rengi seçimi, evlerini, iş yerlerini, ofislerini ya da diğer yaşam alanlarını renklendirmek isteyen kişiler tarafından sıklık ile araştırılan konular arasında yer almaktadır. Duvar boyası seçimi hem kişisel sağlık açısından hem de ortamın dekorasyonu açısından oldukça önemlidir.

Hızlı bir şekilde, araştırılmadan seçilmiş olan duvar boyaları birçok probleme sebep olabilmektedir. Her boya, her duvara ya da her ortama uyum sağlamamaktadır. Bu nedenle ile duvar renklendirme işlemi yapılmadan önce duvar boyasının rengi ve uygulanacak olan duvar boyasının kimyasal içeriği dikkatli bir şekilde araştırılmalıdır.

İlginizi çekebilir: Duvar Boyasının Zararları 2022’de Nasıl Ortadan Kaldırılır? boya seçiminde merak ettiklerinizi okuyabilirsiniz.

Duvar Boyası Renk Kartelası
Ventrawall Renk Kartelası

Duvarların renklendirilmesi için tercih edilebilecek birçok duvar boyası çeşidi bulunmaktadır. Ancak önemli olan, duvar renklendirme uygulamasının yapılacağı duvarın yapısına ve ortamın dekorasyonuna uygun olan boya tipini tercih etmektir.

Renk Çemberi Oluşumu

Isaac Newton
Isaac Newton’ın portresi

Renk çemberini Isaac Newton tarafından keşfedilmiştir. Newton, 1643’de Dünya’ya gelmiş ünlü fizikçi ve matematik dehasıdır. Astronom ve Felsefe alanları ile de ilgilenmiştir. Renk çemberini oluşturan renkler; ana renk ve ara renkler olarak ayrılmaktadır.

Birincil Ana Renkler

  • Kırmızı
  • Sarı
  • Mavi

İkincil Ara Renkler

  • Sarı + Kırmızı = Turuncu
  • Sarı + Mavi = Yeşil
  • Kırmızı + Mavi = Mor

Platon arkadaşımdır — Aristoteles arkadaşımdır — fakat en iyi arkadaşım hakikattir. Sir Isaac Newton

Doğru Duvar Boyası Rengine Nasıl Karar Verilir?

Duvar boyası rengine karar vermek, yaşam alanlarını renklendirmek isteyen kişilerin sıklık ile araştırdığı bir konu başlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu konunun belli bir matematiği yoktur. Genel olarak duvar boyasının renk seçimi, ortam dekorasyonuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Herkesin görsel zevki farklıdır. Bu neden ile duvar boyasının rengine karar vermek, yaşam alanları içerisinde bulunan kişilerin inisiyatifinde olan bir konudur.

İlginizi çekebilir: Çocuk Odası Dekorasyonu 2022 Yılında Nasıl Olmalıdır?

Renk Geçişine Dikkat Edin!

Renk Teorisi

İç dekorasyonunu istediği duvar boyası rengi ile tamamlamak isteyen kişilere, işin uzmanları tarafından verilen tavsiyelerin başında renk geçişlerine dikkat etmek gelmektedir. Uzmanların verdiği bu tavsiye, boyanacak olan odanın zemininden tavanına kadar her noktayı içermektedir.

Koyu renkli parkeleri olan odaların duvarlarında, açık renkli boyaların tercih edilmesi, odanın tavanında ise daha da açık renkli bir rengin kullanılması gerekmektedir. Tam tersi olarak, açık renkli parkelerin olduğu odaların duvarlarını renklendirmek için daha pastel tonları renkler tercih edilmeli, tavan boyasının rengi ise parke rengi ile aynı tonlarda olmalıdır.

Desenli Nesneler ile Boya Rengi Uyumu

Duvarın renklendirileceği odanın içerisinde yer alan halının, duvar tablosunun ya da diğer nesnelerin üzerinde bolca desen var ise o oda için tercih edilecek olan duvar boyası renginin, kesinlikle bejin ya da beyazın tonlarında olması gerekir. Desenlerin yoğunluklu olduğu bir odanın duvarlarında sade renklerin tercih edilmesi hem desenlerin daha net ortaya çıkmasını sağlar hem de odanın daha ferah bir görüntüye kavuşmasına yardımcı olur.

Aynı Rengin Farklı Tonlarına Yer Verin!

Duvar rengi, odanın içerisinde bulunan diğer nesnelerin tarzından ve renginden ayrı değerlendirilmemelidir. Bu neden ile duvar boyası için tercih edilen renk tonlarının oda içerisinde ki nesnelere dağıtılması, oda dekorasyonunun bir bütün olarak ele alınmasını sağlamaktadır.

Renkli Sıcak Hava Balonu
Renkli Sıcak Hava Balonu

Örneğin bir odanın duvar renginde mavinin tercih edilmesi durumunda, odanın içerisinde yer alan yastıkların, halının ya da diğer eşyaların rengi mavinin diğer tonlarında tercih edilebilir. Oda içerisinde aynı skalada olan renklerin kullanılması, sıcak ve canlı bir görüntünün odaya yayılmasını sağlar.

Siyah Rengin Önemini Unutmayın!

Siyah renk, özellikle son moda dekorasyon trendlerinde öne çıkmaktadır. Bu neden ile duvar rengi ne olur ise olsun ortam içerisinde siyah dokunuşların yapılması, odanın havasının değişmesini sağlamaktadır.

Çarpıcı renklere boyanan duvarların bir köşesinde siyah renk geçişinin olması ya da oda içerisinde yer alan diğer nesnelerde siyah rengin kullanılması, duvar boyasının canlılığını ortaya çıkartan en önemli faktörlerden biridir. Bu neden ile dekorasyon anlayışı fark etmeksizin her odada biraz da olsa siyah renge yer verilmesi hem moda trendlerine ayak uydurmak hem de gündelik hayat rutini içerisinde yaşam alanlarına farklılık katmak açısından oldukça önemlidir.

Koyu Tonların Önemi

Koyu Renkler Kullanılarak Dizayn Edilmiş Yatak Odası Tasarımı
Koyu Renkler Kullanılarak Dizayn Edilmiş Yatak Odası Tasarımı

Siyah renkten bahsetmişken aslında ana başlık olarak değinmemiz gereken bir konu koyu tonlar, koyu renkler. Duvar boyasında 2022 yılında sıkça tercih edilmeye başlayan favori renklere baktığımızda koyu tonların daha fazla tercih edildiği gözlemlenmektedir. Koyu renk duvar boyaları özellikleri ile lüks ofis ve genç odalarında daha çok rastlanmaktadır. Koyu renkler, karamsar iç cephe renkleri arasında yer alsa da bulunduğu ortama lüks, zengin ve klasik bir iç cephe görünümü kazandırmaktadır.

Renklerde Matematiği Kullanın!

Matematik hayatın her alanında olduğu gibi iç cephe duvar boyası rengi seçimi başlığında ya da oda dekorasyonunda da karşımıza çıkmaktadır. Bir odada kullanılan renklerin, belirli bir yüzdeye göre dağılması, oda dekorasyonunun bir bütün olarak değerlendirilmesi konusunda oldukça önemlidir.

Oda içerisinde kullanılacak olan renklerin dağılımı, 60- 30- 10 kuralına göre belirlenmelidir. Yani duvar rengi odanın toplam renginin yüzde 60’ını, halı ve perde gibi nesnelerin rengi odanın toplam renginin yüzde 30’unu ve oda içerisinde bulunan diğer aksesuarların renginin de odanın toplam renginin yüzde 10’unu oluşturması gerekmektedir. Bu renk dağılımına uygun olarak dizayn edilmiş ve Ventrawall duvar dekorasyon modelleri uygulanmış odalar, görsel açıdan en mükemmel görüntünün yakalanmasını sağlamaktadır.

İlginizi çekebilir: En Çok Tercih Edilen Duvar Boyası Renkleri boya seçiminde merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu