Dekorasyon

En İyi Duvar Kaplama Malzemeleri İçin 9 Fikir

Duvar kaplama malzemeleri, ev dekorasyonunda sık sık adını duyduğumuz.. Bünyesinde belirli özellikleri ve avantajları barındıran bir yapı malzemesidir. Bu yazımızda bilmeyenler için duvar kaplama malzemelerinin özelliklerini öğrenebilirsiniz. Duvar kaplama oldukça popüler ve uygun fiyatlı dekorasyon malzemesidir.

Duvar Kaplama Nedir?

Yaşam alanlarını iç ve dış etkilere karşı koruyan, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı yapabilen aynı zamanda dekorasyonunuzu değiştirebilen yapı malzemeleridir. Duvar kaplama panelleri birçok ev, ofis dekorasyonunda şıklık veya yalıtım için kullanılır.

Duvar Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Duvar kaplama malzemeleri kullanım alanlarına göre sınıflandırabilmek mümkündür.

 • Ahşap
 • Duvar kağıdı
 • Mermer
 • Taş
 • Seramik
 • Boya
 • Alçıpan
 • Kartonpiyer

1.Ahşap Duvar Kaplama Malzemesi

Ahşap Duvar Kaplama Malzemeleri
Ahşap Duvar Kaplama Malzemeleri

Ahşap dokusu hoşunuza gidiyorsa, ev dekorasyonunuzda ahşap duvar kaplama malzemesi tercih edebilirsiniz. Sade ve güzel bir görünüm yaratırken, evinizin şık bir görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Ahşap kaplama, kahverengi tonlarında olduğu için ev dekorasyon ürünleri seçilirken renk kısıtlaması söz konusu olmayacaktır.

2.Duvar Kağıdı En Çok Tercih Edilen Yöntem

ev duvar kagidi
Otantik Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı, duvar kaplama malzemeleri arasında en çok tercih edilen yöntemler arasında gelmektedir. Tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi uygun fiyatlı olması ve kolay uygulanabiliyor olmasıdır. Yapışkanlı duvar kağıdı ve kendinden yapışkanlı duvar kağıdı olarak ikiye ayrılmaktadır.

Duvar kağıdı seçimlerinizde;

 • Kalite
 • Renk Çözünürlüğü
 • Nem ve Rutube Karşı Dayanıklılık
 • Çizilmelere Karşı Dayanıklılık
 • Fiyat

gibi önemli kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

3.Mermer Desenli Duvar Kaplama

mermer duvar kaplamasi
Mermer Duvar Kaplaması

Duvar kaplama malzemeleri olarak tercih edebileceğiniz mermer veya mermer desenli duvar kaplama modelleri işletmenizde ciddi bir değişikliğe neden olmaktadır. Beyaz ve gri renklerinin dışında yeşil tonlarının ev dekorasyonunda kullanılması evinize farklı bir hava katarken, mermer duvar kaplamasının bulunduğu yaşam alanında siyah tonlarının kullanımıda otantik ve klasik bir görünüm yaratacaktır.

4.Taş Duvar Kaplaması

tas duvar kaplama
Dış Cephe Duvar Kaplaması

Dekorasyonunuzda doğallıktan yana iseniz duvar kaplama malzemesi olarak taş tercih edebilirsiniz. Dekorasyon ile uğraşan çoğu kişi, taş desenli duvar kağıdı tercih etmektedir. Doğallıktan yana olduğunuz için doğal taşlar sizin için vazgeçilmez olmalıdır. Taş duvar kaplaması ile nostaljik ve doğal yaşam alanı görünümü yaratabilirsiniz.

5.Seramik Kaplama

seramik duvar kaplama
Seramik Banyo Duvar Kaplaması

Seramik kaplama, sert görünüme sahip yapılarda daha çok tercih edilmektedir. Duvar kaplama malzemesi olarak tercih edilmesi durumunda dekorasyonunuza şık bir görünüm kazandıracaktır. Seramik kaplama, zarif ve dayanaklı olmasına özen göstermeniz istediğiniz sonuca ulaşabilmeniz için önemli bir tercihtir. Seramik kaplama seçiminde kaliteli malzeme kullanmaya özen göstermeniz, harika bir görünüm elde etmenize yardımcı olacaktır.

6.İç Cephe Boyası İle Duvar Kaplama

dekoratif ic cehpe boyasi
Dekoratif İç Cephe Boyası

İç cephe boyası seçiminde biliyoruz ki hiç bir zaman özellik aramadınız. Dikkat ettiğiniz en önemli hususun başında boya fiyatları gelmektedir. Her evde en az bir kere kullanılan, duvar kaplama malzemesi olarak sınıflandıralan boya, uygun olması ve uygulama açısında kolay olması nedeniyle sıkça tercih edilir. İç cephe boyası ile duvar kaplama işlemi yapılırken renk seçiminde hassas olunmalıdır. Ev dekorasyonunuzun temel renkleri mutluluğunuzun formülü olacaktır.

7.Tavan Alçıpan Modelleri İle Duvar Kaplama

alcipan duvar kaplamasi
Alçıpan Uygulaması

Farklı dokusu ile kaplama malzemeleri arasında yer tavan alçıpan modelleri görünümü ile evinizde farklı bir hava yaratır. Tablo görünümüne sahip bir duvar görüntüsü yaratabilirsiniz. Eşya seçiminde özgür olmak isterseniz beyaz alçıpan tercih edebilirsiniz. Sadece renk tonları kullanmanız evinizin sade ve hoş görünüm yakalamasını sağlar.

8.Kartonpiyer İle Duvar Kaplama

kartonpiyer duvar kaplamasi

Farklı bir dekorasyon görünümü yaratmak istiyorsanız tasarım ve fiyat açısında yeniliğe ihtiyacınız varsa duvar kaplaması olarak kartonpiyer tercih edebilirsiniz. Ledli kartonpiyer, kartonpiyer alçısı ile tutturulduğu taktirde çok daha sağlam olacaktır. Kartonpiyer ile duvar kaplama sık sık tercih edilen dekorasyon modelleri arasında yerini almıştır.

9.Ventrawall İle Duvar Kaplama

Ventrawall, iç cephe boyası ve duvar kağıdı malzemesinin yerini alacak olacak bu teknoloji oldukça popüler hale gelmiştir. Ventrawall ile duvar kaplama fiyatlarına göz atacak olursak, boya ve duvar kağıdına kıyasla çok daha ekonomiktir. Ventrawall, canlı sıva ve ipek sıva olarakta son kullanıcının aklına gelmektedir. Canlı sıva yaptıranların yorumları dikkate alındığında Ventrawall markasının bu ürünlerden tamamen farklı ve kaliteli bir yapıda olduğu gözlenmektedir.

Ventawall’in Özellikleri

 • %100 Pamuk
 • Kimyasal İçermez
 • %80 Isı Yalıtımı
 • %60 Ses Yalıtımı
 • Kokusuz
 • Kolay Uygulanır
 • Dayanıklı
 • Neme ve Rutubete Karşı Dayanklı

Duvar boyasına ve duvar kağıdına alternatif olarak üretilen Ventrawall, tasarımcıların yeni gözdesi haline gelmiştir. Ev, işyeri, okul ve otel gibi yaşam alanlarının dekorasyonunda kullanılan iç cephe yüzey kaplamalarına alternatif olacak bir üründür.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu