Dekorasyon

2022 Yemek Odası Renkleri ve Dekorasyon

Yemek Odasında Renk Seçimi

Evlerimizde en çok uğradığımız yerlerden birisi yemek odası. Aile yemeklerinin keyfi vazgeçilmez. Toplum olarak bayram ziyafetlerinden, aile oturmalarına, keyifle anlatılan anılarımıza kadar hoş sohbetle birlikte oturmayı severiz. Bu keyifli konuşmalar için yemek masasının etrafında toplanmak, sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek için harika bir buluşma noktası. Yemek odası renkleri her türden olabilir. İhtişamlı yemek odalarından, geleneksel renklere, modern bir seçimden sadeliğe dek herkesin evinde en çok kullanılan bu alanı nasıl dekore etmeliyiz?

Mobilya Seçimi ve Yemek Odaları

Yemek odasının dekorasyonunun ilk aşaması elbette mobilyalara karar vermekle başlayacaktır. Yemek odası renkleri konusunda karar vermeden önce mobilyalara bakmalısınız. Ne tür bir masaya ve ne kadar büyüklükte bir masaya sahip olmanız gerektiğine karar vermekle başlayın. Eğer çekirdek aile yaşıyor ancak büyük toplantılara ev sahipliği yapıyorsanız büyüyen bir masa tercih edebilirsiniz.

Odanın havasında daha yumuşak bir görüntü istiyorsanız yuvarlak masa daha az resmi olacaktır. Yuvarlak masa tercihi aynı zamanda geleneksel bir hava vermek isteyenler için de iyi bir seçenektir.

Sandalye seçiminde ise eğer kolları olan sandalyeler seçilirse daha resmi bir havaya neden olabilir. Bu nedenle evinizde kollu sandalye kullanmak doğru seçim olmayabilir.

Yemek Odası Aksesuarları ve Örtü Seçimi

Masa örtüleri, özellikle de özel günlerde yenilen bir yemek deneyimini üst düzeye çıkartabilir. Bu nedenle masa örtüsü seçimi yemek odası dekorasyonunda önemlidir. Yemek masası örtüsü seçerken masanın şekline dikkat edilmeli ve masadan biraz daha büyük seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yemek odası renkleri, masa örtüsü ve mobilyalar uyum içerisinde olması yemek odası dekorasyonu için önemlidir.

Dekorasyonda Işık Hep Önemli

Yemek odası renkleri dekorasyonun en önemli konularından birisi de aydınlatma. Doğru aydınlatma ile küçük odaları bile ferah gösteren bu ayrıntı, yemek odasında da aynı önemi taşıyor. Eğer yemek odası alanınız küçük ise aynalar ve bol ışık sizin en büyük yardımcınız olacaktır.

Yemek odasında kullanılan doğru ışık, duvarınızın rengi ve mobilyalarınızı en iyi şekilde görünmesini sağlayacak olan ana unsuru oluşturuyor.  Diğer yandan ışığın vurduğu duvarları açık renkli duvar kaplaması ile daha büyük gösterebilir, iki farklı duvar kaplaması kullanarak yemek odası renkleri adına farklı bir hava yakalayabilirsiniz.

Yemek Odası Renkleri ve İki Farklı Duvar Kaplaması

Eğer sade ve şık bir tasarım ile yemek odanızı döşediyseniz mavi ve yeşil arasında kalmış olabilirsiniz. Güzel bir yeşil duvar ile deniz görüntüsü veren o duvar rengi arasında kaldıysanız yeşil ve mavi gibi karma bir renk tonunda duvar kaplaması seçerek güneş ışığında ve akşam yapay ışıkta farklı bir havada görünmesini sağlayabilirsiniz. Yemek odası renkleri kullanırken seçim sizin

Beyaz ve Modern Duvarlar ile Sıcak Ortam Mümkün mü?

Yemek odası renkleri denilince günümüz modern dünyasının vazgeçilmez rengi beyaz duvarlar. Yemek odası fikri için oldukça soğuk ve fazla resmi bir fikir olarak geliyorsa beyaz duvar kaplamalarınız ile mobilyalarınızı uyumlamanız zor olmayacaktır. Beyaz rengin getirdiği soğuk havayı mobilyalarınızda sıcak renkler kullanarak dengeleyebilir, sıcak bir hava yaratabilirsiniz.

verona yemek 1
Modern Yemek Odası Renkleri

Hava Soğuk Olsa Da Yeşili Hissedin

Rahatlık ve huzurun rengi yeşil ile doğayı hissedebilirsiniz. Şehirde yaşayan ancak doğada bulunmayı sevenler için çiçekli sandalyeler ile kullanılan yuvarlak masa dekorasyonu yeşil kaplanan duvarlarınız ile size hep doğayı hissettirecektir. Dört mevsim boyunca yemek odasında hep ilkbahar havasını hissederek yemek yemenin keyfine varabilirsiniz.

Son Zamanların Modası Bohem Evler

Son zamanlarda sıkça karşınıza çıkan bohem tarzı sizde sevdiyseniz yemek odasında da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Duvar kaplamasında yemek odası renkleri olarak sütlü kahve ve kahve tonları yemek sandalyelerinde kullanacağınız açık tonda bohem bir yemek masası ile dekore edebilir, birkaç aksesuar ile evinizde bohem havayı yakalayabilirsiniz. Toprak tonlarının sakinleştirici etkisini yemek odasında hissedin.

Siyah Yemek Odaları

Evinizde geleneksel renklerin dışında bir hava vermeyi seviyor ve siyah ağırlıklı bir eve sahip olmanın hayalini kuruyorsanız yemek odasında da doğru kullanımla iyi bir yemek odası yaratabilirsiniz. Doğru aydınlatma ve mobilyalar ile hiç de karanlık olmayan bir yemek odası dekoruna sahip olabilirsiniz. Siyah duvar kaplamaları ile yemek masası üzerine koyulan avize ve konsol yanına yerleştirilen bir abajurla siz de hem gösterişli hem modern bir yemek odasına sahip olabilirsiniz.

Mor Her Zaman Asil

Tarihçesinde üretiminin zorluğu nedeniyle soyluların rengi olan mor renk, günümüzde asaletin rengi olarak biliniyor. Ara ve soğuk bir renk olsa da lavanta bahçesi gibi bir yemek odasını hayal edebilirsiniz. Yemek odası renkleri seçeneği olarak mor renk duvar kaplamanıza uygun ahşap sandalyeler ile sıcak bir hava yaratabilir keyifli bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu