Dekorasyon

2022 Yılının Renkleri ve Renklerin Anlamları

Renklerin anlamları ile renkleri daha doğru tanımak ister misiniz? Sizi Renk 101 dersimize alalım!

Renkler, milattan öncesine kadar uzanan bir geçmişe sahiptir. Toplumlar, renklere anlamlar yüklemiş ve bu doğrultuda renk seçimleri yaparak kıyafetlerine, barındıkları alanlara vb. yerlere yansıtmışlardır.

İlk insanlar, renklere bazı anlamlar yüklemiş ve bu doğrultuda hareket etmişlerdir demiştik. Doğadan elde ettikleri renkler ile hayvanların renklerini taklit ederek mağara duvarlarına resmetmişlerdir. Onlara göre renkler doğaüstü bir oluşumdu ve açıklanamazdı.

Doğada gelişen olayları renkler ile ifade etmeye çalışmışlar ve insanların ruhlarının mavi, akıllarının sarı, vücutlarınınsa kırmızı olduğunu düşünüp; ateşin, gökyüzünün, denizin ve toprağın renklerinden fikirler üretmişlerdir. Eski Yunan kültüründe renkler ve nasıl algılandıkları üzerine çeşitli tartışmalar ve iddialar yaşanmış, filozoflar bu durumu anlamlandırmaya çalışmışlardır.

Renklerin Hayatımızdaki Yeri

Gizeminin çözülmesinin yıllar sürdüğü renkler, günümüzde birçok alanda sembolik olarak kullanılıyor ve bazı alanlarda bir imza niteliği taşıyor. Eski yıllarda, renklerin enerjisine ve vücudun her yerine farklı bir rengin hitap ettiği inancı yaygındı; bu bağlamda çeşitli tedaviler sırasında bazı renkler kullanılırdı.

Günümüzde de bu inanç tam olarak kaybolmuş değil. Mekan tasarlamalarında renklerin etkisi hala çok etkili bir yöntem olma özelliği taşır. Örneğin, sosyal alanlarda canlı renkler kullanılarak insanların pozitif etkilenmesi amaçlanmaktadır; restoranlarda kırmızı rengi öne çıkar, siyah hala matemin rengidir.

Kültürlere Göre Renkler

Renkler ve anlamları değişkenlik gösterebilirler. Her kültürde farklı yorumlanabilir. Japonya’da siyah mutluluğu temsil ederken, bizim kültürümüzde matemin ve karamsarlığın rengidir. Mor, bizim kültürümüzde depresif bir renk iken, diğer kültürlerde otorite ve saygınlığın rengidir.

Elbette renk anlamları farklı kültürlerde farklı yorumlansa da, insan gözünde ve zihninde bıraktığı izlenim aynıdır. Bizim kültürümüze baktığımız zaman, bir kişinin kırmızı takım elbise ile iş görüşmesine gittiğini görmemiz pek alışılmış bir görüntü değildir. Üniformalar tasarlanırken, buna göre tasarlanırlar.

Bizim kültürümüzde lacivert üniformanın yaygın olması, lacivertin otoriteyi ve güveni temsil etmesinden gelir. Beyaz gömlek, beyazın saflığı ve mükemmelliği temsil etmesinden dolayı sıkça tercih edilir. Mor takım elbise giyen birine denk gelmemiz imkansıza yakındır, çünkü mor saygınlığı temsil etmez.

Renklerin Anlamları

Sıcak ve soğuk renkler olarak iki gruba ayrılan renkler, bu iki grupta da farklı anlamlar taşır ve farklı hisler uyandırır. Sıcak renkler enerjik ve hareketliliği; soğuk renkler sakinlik ve dinginliği temsil eder.

Renkler o kadar uzun süredir sembolik olarak kullanılırlar ki, ne anlama geldiği dünyanın her yerinde nesnel bir hale gelmiştir. Soğuğun mavi, sıcağın kırmızıyla resmedilmesi; taksilerin sarı olması, trafik ışıklarının renkleri, cinsiyete atanan renkler gibi unsurlar dünyanın her yerinde aynı şeyi ifade eder.

Renklerin Anlamları

Kırmızı

Kırmızı ve kırmızının tonları, her kültürde aşkı simgeler. Sevgililer gününde her yer kırmızıya bezenir. Kırmızı ve aşk arasındaki bağlantıya bakacak olursak, olursak kırmızı renk kan akışını hızlandırır. Bu yüzden iştah açar, acıkmanıza neden olur.

Kan akışını ve iştahı tetiklediği için dünya markalarının logolarında ve kurumsal renklerinde kırmızı renge daha fazla önem verdiğini görebilirsiniz. Mc Donald’s, Burger King, Pizza Hut ve Coca Cola bunlardan sadece birkaç tanesidir.

Kırmızı rengin çok ilginç bir özelliği, yakından çok dikkat çekici bir renk tonudur. Lakin kırmızı uzaktan seçilememektedir. Bu nedenle ambulans, polis aracı gibi kamu araçlarının çakarları kırmızı ve mavi renk ile desteklenmiştir. Kırmızı, beyaz rengi ile doğal bir uyum içindedir.

Beyaz

Beyaz, herkesin bildiği gibi saflığı ve temizliği ifade eder. Bütün renkler ile benzersiz bir uyum içindedir. Huzur ve mutluluğu tetikler.

Bazı kültürlerde beyaz renk farklı anlamları çağrıştırmaktadır. Doğu kültüründe beyaz renk; keder, üzüntü ve ölümle özdeşleştirilmiştir. Batı kültüründe ise masumiyet, temizlik ve inanç ile ilişkilendirilmiştir. Steril ortamlar beyaz ve beyazın tonlarına göre dizayn edilmiş. Doktor ve hemşirelerde steril gözükmek için beyaz üniforma ile çalışmaktadır.

Her renkte olduğu gibi beyaz renginde insan sağlığında çeşitli etkileri vardır. Bilim adamlarının renklerde yaptığı araştırmalar sonucu beyaz renk özellikle akciğer, bağırsak ve şeker hastalıklarının psikolojik tedavisinde olumlu olarak gözlemlenmiştir.

Beyaz duvar boyası ışığı yansıtır ve ortamı serin gösterir. Juventus ve Beşiktaş futbol takımları da renk tonlarında siyah ve beyaz ilişiğini kurmuşlardır.

Beyaz hamur duvar boyası ile siz de istediğiniz takımın logosunu duvarınıza uygulayabilirsiniz. Sadece takımınızın logosunu değil, istediğiniz logo kalıbını duvarınıza işleyebilirsiniz.

Siyah

Siyah renk gücü, hırsı ve zenginliği temsil eder. Siyah motivasyon ve konsantrasyonu en çok arttıran renktir. Albert Einstein’ın daha iyi düşünebilmek için gün ışığı almayan karanlık bir odada vakit geçirdiği bilinir.

Bizim kültürümüzde ve Batı’da matem, üzüntüyü ve ölümü simgelerken; Japonya’da mutluluğun simgesi siyahtır. Siyah duvar boyası ile siz de eviniz ve iş yerinizde gücünüzü ve hırsınızı temsil eden siyah rengi kullanabilirsiniz. Geleneksel duvar boyalarının zararları makalemize göz atmayı unutmayın.

siyah hamur duvar uygulamasi
%100 Pamuk Siyah Hamur Duvar Kaplaması

Gri

Gri, tipik olarak istikrar, resmi, muhafazakar ve sofistike anlamlarıyla ilişkilendirilen bir renktir. Siyah ve beyaz olmayan iki renk arasındaki geçiştir. Gri, sağlam ve istikrarlıdır, kaotik bir dünyadan sakin ve soğukkanlı bir his yaratır, rahatlama sağlar. Gri Pamuk Sıva ve diğer nötr renkleri kullanmanın en faydalı yanı, her renge uyum sağlamasıdır.

ventrawall gri hamur sivasi
Gri Pamuk Duvar Uygulaması

Gri ve Beyaz renk kombinasyonunu kullanıyorsanız, en temiz ve zarif seçeneklerden birisini tercih etmiş olursunuz. Gri ve mavin renk kombinasyonu ise davetkar, sakin ve rahat bir görünüm yaratabilir. Bu göz alıcı renk kombinasyonları genellikle yaşam alanınızda, yatak odanızda veya rahatlama amaçlı herhangi bir alanda önerilir. Etkileyici bir duvar tasarımı oluşturmak için griye tek bir sıcak veya daha fazla soğuk renk ekleyebilirsiniz.

Yeşil

Yeşil doğanın kendisidir, güven verir. Dünyada birçok banka kuruluşu kurumsal renklerinde yeşil ve yeşilin tonlarını kullanmaktadır. Bazı kağıt paraların renginde de yeşil kullanılır. Örneğin: Amerikan Doları yeşil renk tonlarında dizayn edilmiştir.

Et ve et ürünleri satan kasapların neden yeşil renk tonları kullanmadığını hiç düşündünüz mü? Çünkü, yeşil vejetaryenliği temsil eder. Bundan dolayı et ve et ürünleri satışı yapan markalar yeşil renk tonunu kullanmamaktadır. Yeşil renk yaratıcılığınızı ortaya çıkarır.

yesil yatak odasi
Yeşil Hamur Duvar Yatak Odası Uygulaması

Yeşilin açık tonları, iç duvarlarınızda serin ve sakin bir his yaratır. Daha iyi sonuçlar için açık renkler kullanın veya koyu tonları açık yeşillerle birleştirin. Diğer bir öneri ise, dikkat çekici bir duvar için koyu bir renk kullanmak ve diğer duvarlarda açık renkler kullanmaktır.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu