Dekorasyon

2022 Yılında İskandinav Tarzını Evlerinize Taşıyın!

İskandinav Tarzı Dekorasyon Şimdi Çok Moda!

Son zamanların en trend dekorasyon fikirlerin biri hiç şüphesiz İskandinav tarzı ev konseptleri. Dilediğiniz yaşam alanınızı İskandinav tarzı ile dekore edin. Kendine has mobilyaları kendine has tarzı olan aksesuarlar ile yeni nesil bu dekorasyonu siz de seveceksiniz. Üstelik İskandinav tarzı evlerin sade ve şık teması, ahşabın estetiği ile harika bir bütünlük sağlıyor.

Oturma odası, yatak odası gibi sıklıkla kullanılan bu yaşam alanlarında minimal tasarımlara ve nötr renklere yer vererek siz de sade ve şık bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

İskandinav tarzı dekorasyon fikri, 1930’lu yıllarda İsveç’te düzenlenen bir fuarda ilk kez görülmüştür. Tasarımcıların yetenekleri ve zanaatkarlıkları birleşerek dekorasyonda yeni bir fikir ortaya çıkarmışlardır. Bu sade ve şık tasarım 1950 yılına gelindiğinde günümüzdeki halini almıştır.

Sadelik ve Güzelliğin Dekorasyonu

İskandinav dekoru için açık griler ve beyaz tonları hakim olacaktır. bu tarzı oluşturmanın temek renk paleti abartıdan uzak renklerden oluşmaktadır. Beyaz en sık tercih edilen renktir. Beyazın bu dekorasyonda tercih edilmesinin ana nedeni gün ışığını yansıtması ve ortamda aydınlık hava yaratmasıdır.

Ancak dilerseniz siyah parçalar da ekleyebilirsiniz. Puf ya da yan sehpa kullanımı da bu tarzın bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Konforlu bir görüntü için büyük yastıkları olan koltuklar da İskandinav tarzı mobilyalar da oldukça fazla kullanılıyor.

İskandinav tarzında büyük halılara gerek duyulmaz. Ahşap yüzeyler daha çok ön plana çıkartılır. Küçük kilim ve yolluk tarzı ürünler sıkça tercih edilir.

Masif ahşap ürünlerin sıkça kullanıldığı, doğal görüntülerle tasarlanan bu dekorasyonda, özellikle, kayın, çam, dişbudak gibi ağaçlardan üretilen ürünler kullanılmaktadır. bu ürünlerin sıklıkla tercih edilmesinin nedeni sahip oldukları hoş renk ve su yolları ile ait oldukları dokuların tasarımlara şıklık katmasıdır.

Yemek odasındaki masalarda, dolaplarda ve hatta çocuk odaları tasarımlarında kullanılan oyuncaklara kadar ahşap dekor kullanılmaktadır.

Minimalist çizgilerden ilham alan bu dekorasyon stilinde göz çarpan diğer detay ise düz ve keskin çizgileri görmekteyiz. Diğer yandan bu stilde evlerde kalabalığın azaltılması. Kalabalık oturma gruplarına ya da kullanılmayan dekorasyon ürünlerine yer verilmez. Minimal sanat ögelerine yer vererek İskandinav tarzı ev dekorunuzu güçlendirebilirsiniz. duvarlarınızda sade ve şık bir görüntü için tablolara yer verebilir, sanatı evinizde hissedebilirsiniz.

İsveç’ten dünyaya yayılan bu dekorasyonda büyük yastıklar ve koltuk üzerine koyulan battaniyeler , yumuşak yastıklar ve kırlentler ön plana çıkıyor.

Devamlı kullandığınız ürünler için ise hasır sepetlerin kullanımı bu tarz ile çok yakışacaktır.

Aydınlatma için kolye lambalar bu tarz ile özellikle yemek alanlarında sıklıkla kullanılan ürünlerden. Diğer yandan ahşap ayaklı lambader ya da sade şık bir masa lambası kullanabilirsiniz. Mumlar her dekorasyonu güzelleştiren ayrıntılar olmaya bu dekorasyonda da devam etmekte. Bir kaç sade mum ile dekoru zenginleştirebilirsiniz.

Oturma odalarında İskandinav tarz
İskandinav tarz oturma odası

İskandinav Tarzının Doğa ile Bütünleşmesi

Kullanılan ahşap dekorasyon ürünleri ile bütünlüğü sağlayacak olan elbette bu dekorasyonda bitkiler oluyor.

Geniş yapraklı büyük bitkiler ile İskandinav tarzını güçlendirin. Dilerseniz onları bir köşede toplayabilir dilerseniz evin belirli alanlarına yerleştirebilirsiniz. Yaşayan bir alan yaratmak için hayal gücünüzü kullanın.

Sıcak, rahatlatıcı bir hava için ahşap masa üzerine koyacağınız bitkileri siz de çok seveceksiniz. Dilerseniz hasır bir sepet içerisine bitkilerinizi koyabilirsiniz.

Geniş yapraklı bitkilerden hoşlanmıyorsanız, uzun, küçük, dar ve renksiz bir cam kavanoz içerisine narin bir çiçek koyarak siz de sade ve şık dekorunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kaktüs severlerdenseniz, bu dekorasyonun tamamlayıcısı olarak da kullanabilirsiniz. 2022 İskandinav tarzında kaktüsler çok moda

İskandinav tarzı ev dekoru
Yeni moda İskandinav ev dekor fikirleri

Ventrawall Pamuk Duvar Ürünlerle İskandinav Tarzınızı Güzelleştirin

İskandinav tarzının doğal dokusu ile Ventrawall ürünleriyle tamamen doğal duvarlara sahip olabilirsiniz Ventrawall yüzde yüz pamuk ürünleri ile dekorasyonunuzu tamamen doğal bir şekilde tamamlar.

Sade ve şıklığın buluştuğu İskandinav tarzında huzuru ve sessizliği %60 ses yalıtımı sağlayan Ventrawall ürünleri ile sağlayabilirsiniz. Evinizin sıcaklığını korumak için %80 ısı yalıtımı sağlayan pamuk duvar boyasını tercih edin.

Tarzınızı oluştururken geleneksel boya gibi ön hazırlık ve astar istemeyen pamuk kaplama, usta gerektirmez, kolaylıkla uygulanır.  Antibakteriyeldir; koku, böcek ya da rutubet yapmaz. Kolaylıkla tamir edilebilir.

Her yüzeye uygulanabilir ve yüzlerce renk seçeneğinden oluşan ventrawall ürünlerinden seçeceğiniz nötr renkler ile İskandinav tarzını siz de yakalayın.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu