DekorasyonEğitimKültür

Renklerin Anlamları ve Renklerin Psikolojik Etkileri Nedir?

Renkler sizin için sadece uyumdan mı ibaret? Gündelik hayatımızın her anında karşımıza çıkan renklerin anlamlarını ne kadar biliyorsunuz?

Kimi zaman gördüğümüz bir şeyi satın almamıza etki eden renkler, hayatımızın her alanında sürekli karşımıza çıkıyor. Çoğu zaman renkleri görsel açıdan değerlendirip zevkimize uygun olanını sıkça kullansak da, renkler aslında kendi içlerinde birtakım gruplara ayrılıyor.

renklerin anlamları

Renklerin sadece görsellikten ibaret olmadığından bahsetmiştik. Peki, her gün gördüğümüz renklerin anlamlarına ne kadar hakimiz? Belki geceleri rahat uyuyamama sebebimiz, ders çalışırken konsantre olamayışımız, enerjimizin düşük olması çevremizde bulunan renkler yüzündendir.

Renklerin geçmişi, milattan öncesine kadar dayanır. Renklerin tarihine geçmişten günümüze renkler de değindiğimizde görmüştük ki; renkler önceden dekoratif anlamda değil, insanların kendilerini ifade etmesinde, sağlıkta ve daha birçok alanda kullanılırmış.

Peki, renkleri ne kadar iyi tanıyorsunuz? Gelin, birlikte göz atalım!

Renkler ve Tonlamaları

renklerin anlamları

Günlük hayatımızın her yerinde olan renkler, soğuk ve sıcak olmak üzere ikiye ayrılırlar. Soğuk renkler sakinliği ve huzuru temsil ederken sıcak renkler sıcak, samimi ve enerjik bir karakteri yansıtır. Bu renkler birlikte de kombinlenebilir, fakat doğru uyumu yakalamak için çoğu zaman aynı renk gruplarındaki renkler birlikte kullanılır.

Sıcak renkler sarı turuncu ve kırmızı, soğuk renkler ise mor, yeşil ve mavidir.

Renklerin Doğru Kullanımı

Sıcak renklerin enerji ve sıcaklık verdiğini, soğuk renklerin ise dinginlik ve huzuru temsil ettiğini söylemiştik.

Dekorasyonda sıcak renklerin kullanılması, canlı renkleri bir araya getirerek ortama sıcak bir hava katarken odayı olduğundan biraz daha küçük gösterebilir. Sıcak renkler, canlı renkleri barındırdığından eşyaları dikkat çekici kılar, bu yüzden eşyalar daha büyük gözükeceği için odanın daha küçük gözükmesine sebep olabilir.

renklerin anlamları

Dekorasyonda soğuk renkler kullanmak, odayı daha ferah ve geniş gösterecektir. Dinginlik ve huzuru temsil eden soğuk renkler, genellikle yatak odalarında kullanılır. Eşyaları tek düze gösterdiği ve daha modern bir görüntü verdiği için daha ferah bir görünüm elde etmenizi sağlar.

Renklerin Anlamları

Renklerin anlamlarına ne kadar hakimsiniz? Gelin, birlikte renklerin insan psikolojisine olan etkisini ve hangi renklerle uyumlu olduğuna göz atalım.

Yeşil

Yeşil, soğuk renklerin temsilcilerinden biridir. Doğadan gelen güzelliği ile kullanıldığı alanda yeni kesilmiş çimenlerin kokusunu, taze açmış ilkbahar yapraklarını hissetmenizi sağlar. Umut, huzur, yenilik ve sağlığı temsil eden yeşil rengi; genellikle sağlık kuruluşlarında, doğal ürün satan kurumlarda ve çeşitli birçok alanda kullanılır.

Ev dekorasyonunda yeşil rengini kullanmak, odanızı geniş ve ferah gösterir. Soğuk renklerin sakinliği temsil etmesi sayesinde yeşil rengi mekanınıza dinginlik katar. Beyaz, gri, sarı, krem ve siyah renkleriyle birlikte kullanıldığı alanlarda bir bütünlük sağlar.

Mavi

Mavi rengi, engin denizlerin ve sonsuz gökyüzünün getirdiği özgürlük hissini mekanınıza yansıtmanızı sağlar. Soğuk renklerin temsilcilerinden olan mavi başarı, güven, özgürlük ve sakinliği temsil edişiyle okullarda, çalışma alanlarında, ofislerde ve diğer birçok alanda kullanılır.

Ev dekorasyonunda soğuk renkler ile birlikte kombinlendiğinde temiz bir görüntü elde etmenizi sağlayan mavi rengini sıcak renklerle de kombinleyebilirsiniz. Sarı, altın, turuncu ve kırmızı renkleriyle birlikte kullanıldığı alanlarda gökyüzü ve güneşin tonlarını mekanınıza yansıtarak doğal bir uyum yakalamanızı sağlar.

Mor

Soğuk renklerin temsilcilerinden olan mor rengi ve tonları, kullanıldığı alana temsil ettiği lüks, ihtişam, gizem ve asaleti yansıtır. Gökkuşağının en güzel tonlarından olan mor rengi hem soğuk renklerle, hem sıcak renklerle bir arada kombinlenebilir.

Ev dekorasyonunda mor rengini kullanmak, mekana sakin ve dingin bir hava katar. Yatak odalarında, çalışma alanlarında, lüks markalarda sıkça tercih edilir. Gri, yeşil, sarı, pembe ve tüm pastel renklerle doğuştan bir uyum halindedir ve birlikte kullanıldıklarında benzersiz bir uyum yakalar.

Sarı

Güzelliğini güneşin parlak ışıklarından alan sarı rengi, dekorasyona uygulandığı zaman sıcak ve samimi bir görüntü elde etmenizi sağlar. Mutluluk, umut, ilham ve aklı temsil eder ve mutfaklar, salon, ofisler ve daha birçok alanda sıklıkla karşımıza çıkar. Mavi, beyaz, siyah ve gri renkleri ile uyum halindedir.

Turuncu

Güneşin bir diğer güzel tonu olan turuncu; başarı, güven, enerji ve eğlenceyi temsil eder. Çalışma alanlarında, ofislerde, marka logolarında ve çeşitli alanlarda bu özellikleri sayesinde sıkça kullanılır. Uygulandığı alanda sıcak ve samimi bir görüntü sağlar.

Beyaz, gri, siyah; tüm soğuk ve tüm sıcak renklerle birlikte kullanılabilir ve kullanıldıkları alanda zengin bir dekorasyon sunar.

Kırmızı

Sıcak renk denince akıllara gelen ilk renklerden olan kırmızı; güç, asalet, tutku, romantizm ve arzunun rengidir. Özel günlerin vazgeçilmez rengidir, aşkı temsil eder. Yine marka logolarında, ofislerde, evin çeşitli alanlarında ve daha birçok alanlarda sıklıkla kullanılır ama en çok tercih edildiği alanların başında restoran ve cafeler gelir. İştah açma özelliğiyle bilinen kırmızı, bu gibi alanların gözde rengidir.

Koyu mavi, koyu yeşil, gri ve siyah renkleri ile birlikte kullanıldığında eşsiz bir uyum yakalar.

Pembe

Genellikle çocuk odalarında kullanılan pembe rengi mutluluk, neşe, sakinlik ve aşkı temsil eder. Kullanıldığı alana sakinlik ve dinginliği yansıtır ve genellikle çocuk odalarında ve okullarda kullanılır. Gökyüzü mavisi ve sarı renkleriyle birlikte kullanıldığında profesyonel bir tasarım ortaya çıkarır.

Gri

Bir diğer soğuk renk olan gri rengi uyumun rengidir. Bütün renklerle doğuştan uyumludur ve dekorasyona profesyonel bir dokunuş yapar. Sadelik, sakinlik, şıklık ve uyumu temsil eder ve evlerde, otellerde, ofislerde ve daha birçok alanda kullanılarak modern bir dekorasyon yapmanızı sağlar.

Siyah

Gücün rengi siyah, her renkle uyum sağlasa da özellikle kırmızı, sarı, beyaz ve turuncu renkleriyle birlikte kullanıldığında eforsuz bir uyum yakalar. Modernliği, zarafeti, otoriteyi ve gücü temsil edişiyle modern dekorasyon alanlarında sıklıkla kullanılır.

Beyaz

Temizlik denince aklımızda canlanan beyaz rengi saf, duru, temiz ve mükemmel bir his uyandırır. Bütün renkler ile kolayca uyum sağlayarak dekorasyonda kullanılması en kolay renklerden biridir. Evlerde, otellerde, okullarda; kısacası her alanda sıklıkla kullanılır.

Krem

Yaratıcılığı temsil eden krem renginin saf, sakinlik ve üretkenlik hissini uyandıran bir etkisi vardır. Kırmızı, turuncu ve sarı renkleriyle sıklıkla kombin edilse de aslında tüm renklerle doğal bir uyum yakalar. Ofis, cafe, otel, evler; birçok alanda sıkça kullanılır.

Evinize Doğru Renkleri Uygulamanın En Kolay Yolu

Renklerin anlamlarını evimize, ofisimize ya da dilediğimiz alana uygulayarak daha verimli anlamlar geçirebiliriz. Evimizde duvarları yenilemek, bulunduğumuz durumda hem boyaların, hem duvar kağıtlarının hem de işçiliğin maliyetleri yüzünden yüksek fiyatlı olabiliyor.

Hem ailenizle birlikte bir aktivite gibi uygulayabileceğiniz, hem de ekonomik yolla hızlı ve sağlıklı bir değişim yapmak için %100 pamuk duvar boyalarını deneyebilirsiniz! Hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermeyen bu ürünleri çatlak, rutubet, nem vb. problemli olan yüzeylere hiçbir ön hazırlık yapmadan uygulayabilirsiniz.

Hem mekanınızda göz alıcı bir değişiklik yapıp, hem daha sağlıklı bir ortamda yaşamınızı devam ettirmenin en ekonomik yolu %100 pamuk duvar boyalarından geçer!

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu