Dekorasyon

Antrenman Motivasyonu Sağlayan 3 Spor Salonu Renkleri

Spor Yaparken Canlanın!

Spor salonu, birçok sporu bir arada yapabilmemiz açısından çok önemlidir. Spor yapmak da, beden ve ruh sağlığı için oldukça yararlıdır. Spor yapan zihin daha uyanık, daha üretken ve daha tazedir. Bedenimiz başlarda zorlanabilir, fakat spor yapmaya alıştığı zaman daha enerjik ve atik bir hale gelir. Spor yapmak biraz da motivasyon işidir diyebilir miyiz?

Her gün koşuya çıktığımız sokaklarda eğer kendimizi rahat hissedemezsek orayı bir daha tercih etmeyiz. Her gün koştuğumuz yollarda sürekli trafik olması, bizi spordan soğutmaya yeterlidir. Spor yapmak için spor salonunu tercih ediyorsak, gittiğimiz yerin gözümüze ve ruhumuza hitap etmesini isteriz. Kapalı, basık, sıkıcı bir ortam yerine daha havadar, ferah ve canlı bir salon; bize daha çok hitap eder.

Sporun 5 S’si: Dayanıklılık, güç, hız, ruh ve beceridir; ama en önemlisi ruhtur. Ken Doherty

saglikli genc atlet plajda spor yapiyor

Sokak sporları için mekan seçme şansı fazla olsa da, spor salonu için fazla seçeneğimiz olmayabilir. Genellikle evimize ya da işimize yakın, nezih salonları tercih ederiz. Seçilen salonda nasıl hissedeceğimiz biraz kumardır, çünkü bize enerjisinin nasıl geçeceğini içinde vakit geçirirken anlarız.

Kulağınızda Motivasyon Esintileri!

Time.com‘a göre, hayatın her alanında olduğu gibi, spor yaparken de motivasyon kaynağı bulmak çok önemlidir. Bazen hiç spor yapmak istemediğimiz günler olabilir, böyle günlerde bizi yapmaya itecek bir güç ararız. Spor salonları bu gücü içinizde bulmanızı ve spor yaparken maksimum verim almanızı sağlayacak şekilde tasarlanırlar.

Nabzımızın ve konsantrasyonumuzun en yüksek olduğu bir koşunun ortasında, bu koşulları sağlayan şeylerden birinin dinlediğiniz müzikler olduğunu biliyor musunuz? Spor yaparken kulağınıza eşlik eden şarkılar, modunuzu yükseltmeli ve sizi en verimli olduğunuz anlarda yakalamalı.

Kendinizi en yüksek hissettiğiniz anlarda çalan bir şarkı ile modunuz daha da yükselebilirken, sürekli sizi düşürecek şarkılar dinlemek daha yorgun hissetmenize sebep olabilir. Koşu bandında kendinizi en özgür hissettiğiniz anlarda çalan yavaş müzikler modunuzu düşürebilir ve motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilir. Kendinizi bir maratondaymış gibi hissettirecek motivasyonu sağlamanın en kolay yolu, dinlediğiniz müziklerdir!

Dekorasyonda Renklerin Etkisi

Spor salonları, genellikle basit ve göze çarpan dekorasyona sahiptir. Sanılanın aksine, dekorasyonun insan motivasyonu için etkileri bilinir ve buna yönelik bir dekorasyon tasarlanırsa, spor yaparken daha atletik ve canlı hissetmemiz mümkündür. Sadece aletlerin olduğu soğuk bir salonda kendimizi çok verimli hissetmemiz zorlaşır.

Renklerin sadece zevk meselesi olmadığını renklerin anlamları yazımızda öğrenmiştik. Sadece gözümüze hitap eden renkler ile bulunan ortamı güzelleştirmek mümkün olsa da, aradığımız motivasyonu bulmamıza yeterli olmayabilir. Örneğin kırmızı rengini dekorasyona çok yakıştırıyor ve spor salonu dekorasyonunda kullanmak istiyor olabiliriz; ama kırmızı renginin iştah açma özelliği vardır ve bu yüzden spor salonunda istenilen etkiyi vermekten uzaklaşmamıza sebep olabilir.

Yeni tasarlanan spor salonları, son yılların dekorasyon trendlerinden olan siyah rengini sıkça tercih ederler. Siyah, güç ve otoritenin rengi olabilir; ama beynimizde ölümün ve karamsarlığın rengi olarak kodlanmıştır. İzlediğimiz dizilerde, filmlerde ve reklamlarda siyah rengini bize olumsuz şartları belirtmek için kullanırlar; kötü kişiler siyah giyerler, hırsızlar siyah maske takarlar, matem yeri siyahla donatılır vb.

Spor salonlarının amacı enerji vermek ve canlı hissettirmek olduğu için, renk tercihi çok önemlidir. Mekana yakıştırılan renk ve dekorasyon öğelerini kullanmak yerine, renklerin psikolojik etkilerini göz önüne alarak bir seçim yapmak daha doğru olur. Peki, hangi renkler spor salonunda tercih edilirse doğru etkiyi yaratırlar?

Mavi

Mavi rengi başarı, güven ve özgürlüğü temsil eder. Engin denizleri ve sonsuz gökyüzünü temsil etmesiyle mavi rengi ve mavi renginin tonları, uygulandığı duvarlarda insanları özgür hissettirir. Başarıyı ve güveni temsil etmesiyle çoğu ofiste, devlet dairelerinde, okullarda ve mağazalarda mavi rengi oldukça kullanılır. Sarı ve turuncu renkleri ile doğuştan uyumludur, birlikte kullanıldıkları alanlarda benzersiz bir dekorasyon tasarımı sunarlar.

Turuncu

motivasyon saglayan renkler model

Turuncu başarı, güven, enerji ve eğlencenin rengidir. Güzelliğini güneşin sıcaklığından alır ve bizi her gün ısıtan güneşin huzurunu yansıtır. Dikkat ederseniz birçok bankanın, büyük kuruluşların ve eğitim kurumunun logosunda ya da dekorasyonunda turuncuyu kullandığını görebilirsiniz. Gri, siyah, beyaz; tüm sıcak ve tüm soğuk renkler ile benzersiz bir uyum içindedir ve dekorasyonda birlikte kullanıldıklarında ahenk yaratırlar.

Yeşil

Spor Salonu Yeşil Duvar Boyası

Ağaçların ve çimenlerin kokusunu temsil eden yeşil, kullanıldığı alanlarda huzur, umut, yenilik ve sağlığı yansıtır. Ormanları mekanımıza taşımamızı sağlar ve kendimizi daha güvende hissetmemize sebep olur. Birçok sağlık kuruluşunun ve doğal ürünler satan markaların yeşil rengini kullandığını gözlemleyebilirsiniz. Beyaz, gri, sarı, krem ve siyah renkleriyle birlikte kullanıldığında bir bütünlük sağlayarak mekanı tamamlar.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu