Dekorasyon

Elektrik Faturasını %40 Azaltma Yöntemi

Evde 2 kişi yaşıyor ama ay sonunda 15 kişilik elektrik faturası ödüyor gibi mi hissediyorsunuz? O zaman siz de benim yaptığım yanlışları yapıyor olabilirsiniz. Elektrik faturamı %40 nasıl azalttığımı bu yazımda sizler ile paylaşacağım.

Bankamın otomatik ödeme talimatı sayesinde elektrik faturamın çok geldiğini fark etmem biraz zamanımı aldı. Sizce Antalya’da 2021 yazında 2 kişilik bir aileye ne kadar elektrik faturası gelebilir? 375,00 TL ödüyordum…

Bunu fark etmemin nedeni ise çalışma arkadaşlarımın bir sohbeti sırasında kulak misafiri olmamdı. “Yine 150 geldi elektrik ne yapsam çok fazla geliyor” cümlesinin ardından kafamdan vurulmuşa döndüm. Ardından bana neden elektrik faturası 2 katı fazla geliyor ? sorusuna yanıt aradım. Bulduğum yanıtları ve elektrik faturamı %40 nasıl azalttığımı sizlerle paylaşacağım.

Elektrik Faturası Cebinizi Yakmasın !

Su faturası, elektrik faturası, kira, internet faturası ve diğer aylık giderlerin yanında her geçen gün artan pazar ve yiyecek alışverişi fiyatları da eklenince ay başını nasıl getireceğimiz konusunda çaresiz kalıyor insan.

Peki evdeki ekonomiyi dengelemek için hangi faturadan kısabiliriz? Bunun cevabını bulmak için tüm faturaları göz önünde bulundurmak gerekir ama genelde elektrik faturasının yapılan yanlışlar nedeni ile kabarık geldiği su götürmez bir gerçek. Öyleyse ev ekonomisine elektrik faturasını azaltarak destek olabiliriz.

Her gün birşey öğren. Özellikle de diğerlerinin deneyimlerinden, Bu daha ucuz! John Bogle

elektrik faturası azaltma 2021

Elektrik Faturasını Azaltma Yolları

Evde elektrik yakan başlıca elektrikli aletler neler? Buzdolabı, aydınlatmalar, televizyon, kombi, klima…  bilgisayar, ütü, su ısıtıcısı, elektrikli ısıtıcı, fırın  ve diğer küçük ev aletleri elektriği kullanırlar.  Bunların dışında işin içine vergiler, servis sağlayıcının payı ve kaçak / diğer giderler de girince elektrik faturanız ortaya çıkıyor.

Genel olarak bakıldığında elektriği harcayan aletleri incelersek bunların neden fazla elektrik harcadığını anlayarak işe başlayabilir ve önlemimizi o doğrultuda alabiliriz.

Evinizdeki Kombi Elektriğinizi Çok Seviyor

Kombiler gerçekten elektriği çok seviyor yazın 2-3 kere duş aldığımızı ve 2 kişi olduğumuzu düşünürseniz elektriğin neden bu kadar geldiğini siz de anlayabilirsiniz..

Tabii ki bunun çözümü duş almamak değil ! Ev sahibinden rica edip gün ısıyı ortaklaşa tamir edelim teklifinde bulundum, oda kabul etti. Böylece faturamda fark edilir şekilde azalma meydana geldi.

Gün ısınız yok ise; Ani su ısıtıcıları da işinizi görecektir.

Fişe Takılı Her Şey Çalışmasa Bile Elektrik Harcıyor

Evet, Tv yi kapattınız ama fişte takılı iken “stand by” olarak halen çalışır durumda oluyorlar. Sadece TV değil, bilgisayar, modem, şarz cihazı yani fişe takılı her şey. Ben ne yaptım, evden çıkarken hepsini çektim. Buda elektrik faturama yansıdı.

Peki daha başka neler yapabiliriz? Taş devrine geri mi dönelim ?! Böyle düşündüğünüzü biliyorum. Evet bir bakıma yapmamız gerekenler kısaca; faturayı azaltmak için daha az elektrik tüketmek.

Aydınlatmalar Faturanızı Karartıyor

Evde kullanmadığım tüm ışıkları kapatmayı alıştırdım kendime. Eski tip elektrik ampüllerini değiştirim daha az enerji harcayanları seçtim. Avizede bulunan üç ampülden birini gevşettim.

Elektrik Dağıtıcınız ile Tarife Değişikliği Hakkında Görüşün

Ayda 85 TL’yi aşan tüm elektrik faturası sahipleri tarife değişikliği hakkına sahip, gece tarifesi, ekonomik tarife yada elektrik dağıtıcınızın sizlere önerebileceği tarifeler hakkında fikir alın. Buda size önemli seviyede elektrik faturanızı düşürmede yardımcı olacaktır.

Evinizde Isı Yalıtımı / Isı İzolasyonu

Siz de benim gibi Akdeniz bölgesinde yaşıyorsanız yazın ne kadar sıcak olduğunu iyi bilirsiniz. Sadece 40-45 dereceye varan sıcaklık değil; yüksek oranda nem nefes aldırmaz. O yüzden bizde tüm gün boyunca kapı ve cam kapalı, klimalar ise hiç kapanmadan çalışır. Yeni nesil klimalar “inverter” özelliği ile elektrikten tasarrufa destek olsada herkesin evinde yeni nesil klima yok öyle değil mi ?

Peki klima ısısını koruyamayan bir odayı istenilen dereceye getirmek için ne kadar enerji harcar? Çok harcıyor hemde çok. Isı yalıtımsız bir odayı klima çalıştırarak soğutmak neredeyse pencere ve kapı açık bir odayı klimayla soğutmaya eş değer. Klimanın işini kolaylaştırırsanız oda size iyi davranacak ve daha az elektrik harcayacaktır.

Bunu öğrendikten sonra bende ısı yalıtımı için evimde kendi başıma yapabileceğim bir yöntem aramaya koyuldum…

Evde Kendi Başınıza “Isı Yalıtımı” Nasıl Yapılır?

Isı yalıtımı için arayışımın sonucunda bulduğu yöntemler arasında en ekonomik olanını sizlerle paylaşacağım; Pamuk Duvar Kaplama Bu yeni nesil akıllı duvar kaplama %80 Isı tasarrufu sağlıyor, bu da hem yazın sıcak günlerinde dışardan gelen sıcaklığı tutuyor aynı zamanda klima ile soğuttuğunuz odanızın sıcaklığını korumasına yardımcı oluyor. Kışın ise buz gibi havada bile içeride belkide ısıtıcı kullanmadan oturabilmenizi sağlıyor (Antalya için söylüyorum).

Evet duvarlarımı kapladıktan sonra ısınma maliyetlerim %80 düştü bu sayede elektrik faturamda da farkedilir değişiklik meydana geldi.

elektrik fatura azaltma duvar kaplama

Siz ne dersiniz? Dekoratif olarak hoş olmamış mı ?

Sonuç olarak, elektrik faturasını azaltmak için duvarlarınızı dekoratif hamur sıva ile kaplayabilirsiniz.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu