DekorasyonEğitim

Duvar Metrekaresi (m²) Nasıl Hesaplanır?

İster evinizde yapacağınız dekoratif bir değişim sürecinde, ister müşterilerinizin dikkatini çekmek için mağaza duvarlarınızda yapacağınız bir dokunuş için karar aşamasında, aklınıza takılan sorulardan biri de “bu duvar kaç metrekare ?” olacaktır.

Duvar metrekare hesaplaması duvar tadilatı, boyama, kaplama, duvar kağıdı uygulaması, dekoratif hamur kaplama gibi uygulamalarda gerekli materyallerin yeteri kadar alınması, israfının önlenmesi ve eksiksiz olması için çok önemli. Bunu hesaplamanın çok basit bir yöntemi var, gelin duvar metrekaresi hesaplanmasını detaylıca inceleyelim.

Duvar Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Düz Duvar Hesaplama Yöntemi

Boyayacağınız, tadilatını yapacağınız, duvar kağıdı yada pamuk duvar sıvası ile kaplayacağınız duvar, kapı ve pencere barındırmıyor ve yalnızca tek yön ise bu hesabı kolaylıkla yapabiliriz. Bu hesaplama için hesap makinesi ve bir “metre” ye ihtiyaç duyacaksınız.

Duvarın yüksekliği yani boyu ölçülür. Ör. 3 metre Duvar genişliği yani eni ölçülür. Ör 6 metre Duvar Metrekaresi = Boy X En (metre olarak) 100 cm 1 metredir. Örnek üzerinden gidilecek olursa; 6m x 3m = 18 metrekare olacaktır.

Bir odanın tüm iç cephe duvar metrekaresini teker teker hesaplayıp toplayarak bu yöntemle hesaplayabilirsiniz.

tadilat için duvar metrekare hesaplama

Bu ölçü size duvar boyası, dekoratif hamur kaplama, duvar tadilatında kullanılacak ürünlerden tam olarak kaç adet ihtiyacınız olacağını hesaplamada kolaylık sağlayacaktır. Yada duvar kağıdı yapmak istediğinizde tam olarak kaç metrekareye ihtiyaç duyacağınız konusunda yardımcı olacaktır.

Duvar için kaç paket boya yada dekoratif hamur sıvaya ihtiyaç duyarsınız?

Alacağınız ürünlerde genelde şu kadar metrekareye uygulanır gibi bilgiler yer alır. Örnekten giderek bir hesaplama yapalım ve kaç paket duvar boyası yada dekoratif pamuk kaplama almanız gerektiğini hesaplayalım;

Ör: 1 paket 5 metrekare kaplıyor ise ; 18 metrekare (m²) / 5 m² ( 1 paketin kaplayacağı alan ) = 3,6 pakete ihtiyacınız olacak buda 4 paket demek oluyor. Yukarıda görüğünüz düz duvar için 4 paket pamuk duvar sıvası yeterli olacaktır.

Kapı yada Pencereli Duvar Metrekare Hesaplama

Geldik asıl konumuza, her duvar yukarda olduğu gibi düz değil, pencereli veya kapılı duvarlarda var, pencere ve kapıyı boyamayacağımıza göre bunları hesaplamamızdan düşmeliyiz.

Kapı veya kirişli bir duvarın metrekaresini nasıl hesaplayacağız?

  1. Duvarın enini ve boyunu bir önceki resimde olduğu gibi ölçüp çarparız. Ör: 6m X 3m = 18 metrekare
  2. Kapının yada pencerenin metrekaresini yine çarparak hesaplarız. Burada dikkat etmemiz gereken formülümüz metre üzerinden hesaplandığı için – cm yi metreye çevirmeliyiz (100 cm in 1 metre). Ör: 0,9m X 2.1m = 1,89 metrekare.
  3. Duvar metrekaresinden kapı metrekaresini çıkartmalıyız; Ör: 18 – 1,89 = 16,11 metrekare

Çıkan sonuç sizin boyamak yada dekoratif hamur sıva ile kaplamak istediğiniz alana tekabül ediyor.

Duvar Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Pencere yuvarlak yada üçgen ise duvar metrekaresi nasıl hesaplanır?

Her oda aynı değildir, pencereleri de öyle, bazı pencereler yuvarlak olabilir bazıları da üçgen. Peki böyle bir durumda duvarınızın metrekaresini nasıl ölçeceksiniz? Bu durumda geometri dersinde aldığınız notlar size yardım edebilir.

Üçgenin Alanı = en  X  yükseklik / 2
Dairenin Alanı = 3,14  X  (Yarı çap  X  Yarı Çap)

Bu formüllerden çıkan sonuçları yine duvarın metrekaresinden çıkarttığımızda ihtiyacımız olan alanı rahatlıkla bulabiliriz.

Ör : 50 santim yarı çaplı yuvarlak bir pencereye sahipsiniz; 0,50 * 0,50 * 3,14 = 0,785 metrekare olacaktır.

18 m2 den çıkarttığımızda = 18 – 0,785 = 17,215 m2 elde edersiniz.

A=π×r2. Pisagor

Şimdiye kadar verdiğimiz formüller yalnızca bir duvar içindi. Bildiğiniz gibi bir odada en az 3-4 duvar olabiliyor, asıl planınız bütün bir odanın iç cephe duvarlarına dekoratif bir görünüm kazandırmak ve bütün odanın duvarlarının kaç metrekare olduğunu hesaplamak istiyorsanız bu hesaplamayı şöyle yapabilirsiniz;

duvar en x boy + 2. duvar en x boy + 3. duvar en x boy + 4. duvar en x boy = bütün odanın duvarlarının toplam metrekaresini elde ettiniz.

odadaki duvar harici pencere, kiriş, kapı, boyanmasını istemediğiniz tüm alanları daha önce bahsettiğimiz formüller ile hesaplıyoruz. Çıkan sonuçları topluyoruz.

Son olarak Duvar toplam metrekaresinden pencere vs. metrekaresini çıkartıyoruz.

Şimdi tam olarak kaç metrekarelik alanı kaplayacağınızı çok iyi biliyorsunuz.

Geriye sadece dekoratif bir görünüm elde etmek için duvar boyası yada daha doğal olanı yani dekoratif hamur sıvası tercihi kaldı.

Eğer renk kararında zorlanıyorsanız bu linkten renklerin anlamlarını ve insanlara kattığı hisleri inceleyebilirsiniz.

 

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu