Dekorasyon

Komşu Gürültüsü Artık Dert Değil!

Uzun bir günün ardından rahat bir uyku çekmek, ya da gün içerisinde yorgunluğu atmak için bir güzellik uykusu herkesin hakkı, peki bangır bangır müzik dinleyen yan komşunuz yada 5+1 ses sistemini yeni almış ve en sevdiği filmi izlemeyi planlayan üst komşunuz bunun farkında mı?

Komşu gürültüsü özellikle apartmanlarda yaşayanlar için her zaman ortaya çıkabilecek çağın krizidir. Sebebi ne olursa olsun komşularınızdan gelen gürültü sayılacak sesler sizi etkiliyorsa bu bir sorundur. Ama merak etmeyin sesi tamamen kesemeseniz de onu azaltacak yöntemler yazımızın devamında.

Bu konuda neler yapabileceğimizi açıklamadan önce, sorunu teknik olarak açıklamama izin verin. Ses, evinizin duvarlarından geçebilen bir titreşimdir. Zeminden kirişlere, alçı pandan tavana yukarı aşağı sekerek kulaklarınıza kadar gelir. Komşunuz ile aynı zevki paylaşıyorsanız bu hoşunuza bile gidebilir. Ama ya tam tersiyse…

Gürültü Hakkında Bilmediklerimiz

Ses desibel (dB) adı verilen ölçü ile hesaplanır. İnsan kulağı 0 dB (işitme eşiği) üstü sesleri duyabilir. Örneğin 10 dB yaprak hışırtısı, 20 dB sessiz konuşma, 50 dB Gürültülü Ev, 100 dB (sağlık eşiği), 110 dB Gök Gürültüsü’ dür.

100 desibelden daha büyük seslere düzenli olarak maruz kalmak kalıcı işitme kaybına neden olabilir.

Komşu Gürültüsüne Karşı Ses İzolasyon Yöntemleri

İzolasyon kelimesi kökeni Fransızca isoler “yalıtmak, yalnızlaştırmak” kelimesinden gelmiştir. Ses izolasyonuna aynı zamanda ses yalıtımı da denmektedir.

Genel olarak gürültü kulağınıza gelmeden 3 farklı şekilde önlem alınabilir;

  1. Sesin kaynağından azaltılması yada kesilmesi. Bir başka deyişle komşunuzdan biraz sessiz olmasını rica etmek. Eğer aranız pek iyi değilse bazı haklarınız olduğunu unutmayın!
  2. Sesin geleceği yerden (komşunuzun iç cephe duvarı) azaltılması. Komşunuz ile aranız iyi ise duvarlarına sesi absorbe eden duvar kaplama önermeyi deneyebilirsiniz. Bu iş için sizden yardım isteyebilir.
  3. Kendi başınıza evinizde, belirli bir bütçe ile yapabileceğiniz yalıtımlar. Yazımızın devamında bunlar hakkında detaylı bilgi vereceğim.

Kendi evinizde ses izolasyonu nasıl yapılır?

  • Akustik perde veya kalın battaniye uygulama

Akustik perdeler komşu gürültüsü açısından verim alabileceğiniz yöntemlerden biridir fakat maliyet açısından pek ekonomik değildir, duvarlara monte edilmesi de bir o kadar zordur. Normal battaniye kullanmak belki ucuz olabilir ama görsel olarak pek hoşa giden bir görüntü sağlamayacaktır. Kim duvarında battaniye görmek ister ki ?

ses yalitim perdesi akustik perde
  • Kitaplık Kullanma

Kitaplık kullanmak komşu gürültüsünü önlemek açısından aslında ilginç bir fikir gibi görünebilir. Gerçekten işe yaradığı kanıtlanmıştır. Teknik olarak gelen ses dalgaları kitap sayfalarınının içinde absorbe edilmekte böylece belli oranda ses azalımı sağlanmaktadır.

Diğer bir avantajı da odanıza dekoratif bir hava katacaktır, kitap okumayı sevmeyenler için okuma isteği bile uyandırabilir.

Komşu Gürültüsü Engelleme Yolları - Kitaplık
  • Kapı Süpürgeliklerini Kapatma

Kapı altlarındaki bir parmak boşluk bile sesin geçmesini sağlayabilir o yüzden buraları kapatmak gürültünün engellenmesi için iyi bir fikir olabilir. Kapıların altındaki boşlukları sert plastik ile kapatarak bu yalıtımı sağlayabilirsiniz.

  • Akustik Sünger Panel Kaplama

Sinema, ses stüdyoları, tiyatro, opera gibi kapalı salonlarının duvarlarında sıkça karşılaştığımız bu malzeme ses yalıtımı konusunda size yardımcı olabilir. Gürültü ve sesi hem içerden dışarıya hem dışardan içeriye büyük oranda absorbe eder. Piyasada bulunan 5 cm kalınlığında 30×30 cm boyutlarındaki ses yalıtımı süngerlerinden kullanabilirsiniz.

Bazılarının arkasında yapıştırmayı kolaylaştıran çift taraflı yapışkan bulunmaktadır ama yinede uygulama açısından gerçekten yorucu bir işleme tabidir.

Komşu gürültüsünü engellemek oldukça faydalı gibi görünsede evinizin dekoruna uymayacağı için tercih edilmeyen bir uygulamadır.

ses yalitimi komsu gurultusune son

Komşularınızdan gelen sesi engellemek için çok maliyetli ve zor uygulanır yolları aşmanın zamanı geldi. Hem ekonomik hem de kolay uygulanabilecek bir yol daha var; pamuk duvar kaplama.

Duvarlarınızda görmek isteyeceğiniz bir dekorasyon, komşularınızdan gelen sesi %60 oranında azaltabilecek yeni nesil bir duvar kaplama sıvası. Aynı zamanda %80 Isı yalıtımı sağlayan mükemmel bir karışım; Dekoratif Hamur Sıva.

ses yalitim duvar kaplama komsu gurultusune son

Peki bir çoğunuzun daha önce duymadığı pamuk duvar kaplaması tam olarak nedir?

Pamuk duvar kaplaması adından da anlaşılacağı gibi %100 pamuktan üretilmiş, içinde kimyasal hiçbir madde olmayan doğal bir bileşendir. %60 ses yalıtımı sayesinde komşu gürültüsünü büyük oranda kesebilen bu ürün aynı zamanda ısı yalıtımı sağlayarak ev ekonomisine yardımcı olur.

Uygulaması oldukça kolay bu ürün kendi başınıza yalnızda su ilave ederek uygulayabileceğiniz ve harika dekoratif sonuçlar elde edebileceğiniz bu ürün fiyatlar konusunda duvar kağıdı ve duvar boyasına göre oldukça ekonomiktir.

Sonuç olarak Komşu gürültüsüne karşı %60 ses yalıtımlı dekoratif hamur sıva harika bir seçim.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu