Dekorasyon

Bohem Tarzı Evinize Uyarlamanın 6 Yolu!

Rattanlar, makromeler ve hasırlar! Bohem tarz ile doğallığın ışıltısını evinize getirin!

Doğaya dönüş hareketine katıldınız mı? Simler, parıltılar ve gösteriş out; rahatlık, konfor ve doğa in! Her sene değişen dekorasyon modasına ayak uydurmaya çalışmak yerine, evinizde doğanın ve rahatlığın hüküm sürdüğü bir tasarım yapıp enerjisini canlı tutmak sizin elinizde! Her zevke ve yaşa hitap eden bohem stil ile tanışın!

Yeni Dünya Düzeni

yeni dunya duzeni bohem tarzi

Pandeminin dünyaya gelişiyle birlikte bütün düzen değişti. Hepimiz okullarımıza/işlerimize evlerimizden devam etmek zorunda kaldık. Belki de hayatımızda ilk defa evden çalıştığımız için, evimizin her köşesinde normalden daha fazla vakit geçirmek -deyim yerindeyse maruz kalmak- zorunda kaldık.

Pandeminin ilk zamanları normalin tamamen dışına çıkmıştık. Sokağa çıkma yasakları, kapalı mağazalar… Günün her dakikasını evde geçirmek, hepimizde evimizde değişiklik yapma isteği uyandırsa da o günün koşullarında bu pek mümkün değildi.

Kendimizi öyle bir durumun içinde bulduk ki, sürekli evde olduğumuz için vaktimizi boşa harcıyormuş gibi bir hisse kapılıp vaktimizi değerli kılmaya çalıştık. Hayatımızda hiç denemediğimiz yemekler, tatmadığımız içecekler, yapmadığımız sporlar… Uyanık kaldığımız her dakikayı değerli kılmayı kendimize hedef haline getirdik.

Yeniliğin Bohem ve Yaratıcılıkla Birleşimi

Yeni dünya düzenini yavaş yavaş kabullenip yeniliğe ayak uydurmaya başlayınca, kendimizi uzun süredir ertelediğimiz değişimi gerçekleştirirken bulduk. Bunun için çoğumuz bohem tarzdan ve bohem stilden esinlendik ve internette gördüklerimizi evimize uyarlamak istedik! Evde çok para ve zaman harcamadan yapabileceğiniz değişiklikleri araştırdık ve sizin için birkaçını derledik!

Makrome ile Evinize Doku Katın!

bohem

Makromeden yapılan en sıradan şey bile dekorasyon anlamında mekana oldukça zengin bir hava katıyor. Yapması biraz zaman alsa da, makrome aslında değişik düğüm tekniklerinden fazlası değil! Kolayca öğrenebileceğiniz makrome tasarımları ile evinizin çeşitli alanlarına benzersiz nesneler yapabilir, dekorasyonunuza yeni bir soluk getirebilirsiniz.

Yastık kılıfları, saksılar, çantalar, sepetler… Söz konusu makromeyse, seçeneğiniz çok fazla! Dilediğiniz tasarımın örneklerine kolayca ulaşabilir, sadece birkaç düğüm tekniği ile eforsuz bir bohem stile sahip olabilirsiniz.

Rattan ve daha fazlası!

rattan bahce oturma grubu

Ev dekorasyonunda rattan kullanmak, bohom tarzın vazgeçilmez bir öğesi haline geldi. Kolayca hazır duruma getireceğiniz rattan ipi ile sepet, avize, sehpa; hatta puf koltuk bile yapabilirsiniz.

Curated Interior‘a göre; eğer evinizde sakinlik ve dinginlik hakimse, rattandan yapılan şeyler evinizin havasını tamamen değiştirebilir. Doğanın ruhunu evimizde hissetmemizi sağlayan rattan ile evinizde country esintilerini yaşayın! Rattan ile üreteceğiniz her şeyin bambaşka bir havası olacak!

Oldies, But Goldies!

Eski diye sokağa bırakılan mobilyalar, insanlar tarafından alınıp bambaşka bir hale dönüştürülüyor. Ananelerimizin evlerinde bulunan ve gözümüze sıradan gelen eşyalar, Vintage koleksiyoncuları tarafından uzun süredir aranıyor olabilir!

Son yıllarda evlerde vintage eşyalar kullanmak, yaşanmışlık hissi verdiği için oldukça popüler. Eskilerin oldukça değerli olduğu bu günlerde, evinizde uzun süredir bulunan ve değiştirmek istediğiniz eşyaları kolayca vintage ruhuna büründürebilirsiniz!

Piyasada satılan eskitme boyaları ile eşyalarınızı kolayca yenileyip, onlara yaşanmışlık hissi verebilirsiniz. Boyama işleminin uzun ömürlü olması için kimyasal kuruma sürelerine ve boya sonrası cila kullanmaya özen gösterin!

Ormanlardan Bildiriyoruz: Misafirleriniz Var!

bohem

Ormanların karmaşasını evinize taşıyın! Bohem tarzın başlıca temsilcilerinden olan bitkiler, evinize bambaşka bir soluk getirecek! Büyük ve uzun sarmaşıklar, küçük ev ağaçları… Dilediğiniz çeşit bitkilere ev olmak bohom tarzın en belirgin özelliğidir. Bitki bakmanın verdiği mutluluk ile hem dekorasyon olarak, hem ruhen tatmin olacaksınız!

Tarzını Duvarlara Yansıtın!

Boş kalan duvarlarınızda yine son yılların trendlerinden biri olan duvar halılarını asmayı düşündünüz mü? Fransanın karmaşık ve rengarenk çingene hayatından esinlenerek ortaya çıkan bohom tarzın en önemli uygulamala alanlarından biri duvarlardır.

Boş duvarlar yerine çerçevelerle “gallery wall” görüntüsüne ulaşabilir; ya da daha uygun maliyetli olan, zevkinize uygun olarak seçeceğiniz duvar halıları ile mekanınıza hava katabilirsiniz.

Kendi Renginizi Belirleyin!

Bohom tarz, ruhunda barındırdığı karmaşayı renklere dökmeyi sever. Bazen kahverengiler, hardallarda kendini bulur; bazen yeşillerde, mavilerde. Çoğunlukla belirgin renk kuralı olmayan bohom tarz, kendinizi hangi renk ile ifade edecekseniz oraya uyum sağlar.

Eğer evinizi yenileyecekseniz ve uygun maliyetli bir çözüm arıyorsanız, bohom tarzının doğallığına uygun olan %100 pamuk duvar sıvalarına göz atın! Doğanın enerjisinden ilham alınarak tasarlanan ve hiçbir kimyasal madde barındırmayan pamuk sıvalar, %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı özelliğine sahiptir.

Ses yalıtımının önemine değinen yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu