GenelSağlık

Vücut ve Cilt İçin Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçal, çok uzun yıllardan beri birçok alanda kullanılır. Zerdeçalın faydaları o kadar fazladır ki, birçok alanda kullanılır.

Zerdeçalın hikayesi milattan öncesine kadar dayanır. O zamanlar tıbbi ilaç olmadığı genellikle sağlık alanında kullanılan zerdeçal, günümüzde hala sofralarımızı renklendirir.

Gelin, her yemeğimize lezzet katan zerdeçalın faydalarına birlikte göz atalım!

Zerdeçalın Faydaları Nedir?

Zerdeçal İltihapları Önler

Zerdeçal, antioksidan özelliği sayesinde hücrelerinizi koruyarak vücudunuzda oluşabilecek iltihaplara karşı sizi korur. Vücutta oluşabilecek bütün iltihaplar, geçici olmalarının dışında bazıları uzun süreli yer edinerek cerrahi operasyonlar gerektirebilir. Böyle bir durum yaşadığınız zaman, doğal ürünler ile biraz da olsa önüne geçebilmeniz mümkün.Bu yüzden, yemeklerinize zerdeçalı ekleyerek sağlığa kestirme bir yol bulabilirsiniz.

Sindirim Sisteminizde Bir Kalkan Görevi Görür

Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez! Kabızlığa ve gaz problemi yaşayanlar, bu problemi sadece yemeklerinde zerdeçal kullanarak kolayca çözebilirler. Eğer yemekte zerdeçal tadından hoşlanmıyorsanız, zerdeçal çayı ile şansınızı deneyebilirsiniz. Sindirim sisteminin daha etken çalışmasına yardımcı olur.

Mutlu Olmanızı Sağlar

zerdecal cayi

Zerdeçal, B6 vitamini içerdiği için seratonin hormonunu salgılamanızı sağlar. Bilindiği üzere seratonin mutluluktan sorumlu olan hormondur. Daha hızlı etki etmesini istiyorsanız, zerdeçal çayı demleyebilirsiniz.

Kansere Karşı Korur

Zerdeçal, kürkümin içerdiği için vücudunuzu kansere karşı korur. Hücrelerinizi korumaya alarak dna’ların bozulmasını engeller. Kanser tedavilerinde, hastalığın ilerlemesini önlemek için tavsiye edilen doğal ürünler arasında zerdeçal da önerilir.

Doğal Bir Ağrı Kesicidir

Ağrı kesici kullanmaktan hepimiz kaçınırız. Zerdeçalın doğal ağrı kesme özelliği bulunduğu için uzun yıllardır sağlık alanında sıkça kullanılır. Diş ağrısı, regl sancısı, kas ağrıları gibi problemlerde zerdeçal oldukça etkilidir.

Alzheimer’a Karşı Önlem Almanızı Sağlar

Yapılan araştırmalarda zerdeçalın faydaları arasında Alzheimer’a karşı etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Unutkanlık ve odaklanma problemlerine faydası vardır.

Cilt Bakımında Zerdeçalın Etkisi

zerdecalin faydalari2

Zerdeçalın faydaları arasında cilde yaptıklarını saymadan olmaz! Zerdeçal, eski topluluklardan günümüze kadar cilt bakımında belirli adımlarda kullanılıyor. Dünyaca ünlü birçok cilt bakım markası, içeriklerinde zerdeçala yer vererek üründen alınacak faydaları arttırmayı hedefliyor.

Antioksidan özelliği sayesinde cildi güzelleştirirken sivilce, siyah nokta ve kırışık gibi cilt problemlerine karşı savaş açar. Zerdeçal, ten rengini açtığı için lekeli bölgelere bölgesel olarak uygulanabilir. Düzenli kullanım sonunda göz çevresindeki koyu halkaları, güneş lekelerini, sivilce lekelerini vb. azaltır.

Zerdeçal, antioksidan ve antienflamatuar içerdiği için egzama ve sedef hastalığı için kullanılan organik bir ilaç olma özelliğini taşır.

Zerdeçalın, cilt bakımında kullanıldığını söylemiştik. Evde kolayca hazırlayacağınız düşük maliyetli ve yüksek faydalı maske tarifleri için okumaya devam edin!

Zerdeçal ile Cilt Bakımı

Zerdeçal, uzun yıllardan günümüze kadar birçok alanda kullanılır. Yukarda bahsettiğimiz zerdeçalın faydaları arasında cilt bakımını atlamak olmaz dedik; sizin için birkaç harika cilt bakım maskesi tarifi hazırladık! Cilt beyazlatma ve sivilce karşıtı özelliği ile zerdeçal cildiniz için var gücüyle çalışır!

Zerdeçal Maskeleri ile Cildinize Doğal Bir Dokunuş Yapın

Bal, Zerdeçal ve Un Maskesi

Malzemeler

¼ çay kaşığı zerdeçal tozu

1 tatlı kaşığı bal

2 yemek kaşığı un veya mısır nişastası

Hazırlanışı ve Uygulaması
 1. Un veya mısır nişastasıyla zerdeçalı bir kaba koyup karıştırın.
 2. Hazırladığınız karışıma eğer cilt tipiniz yağlıysa biraz yoğurt ve 1-2 damla limon damlatın.
 3. Eğer cilt tipiniz kuruysa hazırladığınız karışıma yarım tatlı kaşığı hindistan cevizi ekleyin.
 4. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze, boynunuza ve ellerinizin üstüne uygulayın.
 5. 15-20 dk beklettiğiniz maskeyi ılık suyla yüzünüzden çıkarın.
 6. Yüzünüzü tonikleyin.
 7. Nemlendirici uygulayın.

Zerdeçal, Sirke, Süt ve Bal Maskesi

Malzemeler

½ çay kaşığı zerdeçal tozu

Elma sirkesi

Süt

1 çorba kaşığı bal

Hazırlanışı ve Uygulaması
 1. Zerdeçal, süt, bal ve sirkeyi karıştırın.
 2. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze, boynunuza ve ellerinizin üstüne uygulayın.
 3. 15-20 dk beklettiğiniz maskeyi ılık suyla yüzünüzden çıkarın.
 4. Yüzünüzü tonikleyin.
 5. Nemlendirici uygulayın.

Zerdeçal ve Muz Maskesi

Malzemeler

1 çay kaşığı zerdeçal

1 adet muz

Hazırlanışı ve Uygulaması
 1. Muzu ezin, ezdikten sonra zerdeçalla karıştırın.
 2. Hazırladığınız maskeyi yüzünüze, boynunuza ve ellerinizin üstüne uygulayın.
 3. 15-20 dk beklettiğiniz maskeyi ılık suyla yüzünüzden çıkarın.
 4. Yüzünüzü tonikleyin.
 5. Nemlendirici uygulayın.

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu