DekorasyonGüzellik

Yurt Odalarını Güzelleştirecek 10 İpucu!

Yurt odaları küçük ve bazen kullanışsız olabilir, ama küçük bir odayı daha sıcak ve büyülü bir ortama dönüştürmek sanıldığından daha kolaydır! Üniversitenin 4 yılını geçireceğiniz yurt odalarını ev gibi hissettirmesi için fazla efor sarf etmeden güzelleştirmek ister misiniz?

Yurt Odalarını Güzelleştirerek Evinizde Hissedin

Küçük alanlardan maksimum depolama alanı yaratmak, son yıllarda gittikçe küçülen evler yüzünden oldukça popülerleşen bir konu haline geldi. Evlerimiz zaten küçük, e bir de küçük bir yurt odasında yaşıyoruz ama sığamıyoruz! Gelin, hep depolama alanı hem de yurt odalarınızı güzelleştirecek ipuçlarını birlikte öğrenelim.

Yatağın Altını Değerlendirin

Yatak, yurt odalarındaki en çok yer kaplayan eşyalardan biridir. Küçük alanlardan maksimum depolama alanı yaratmak konusunda uzmanlaşan herkes bilir ki, eşyanın büyüklüğü aslında bizim için altın değerinde olabilir.

Yatağınızın altında bazası varsa zaten şanslısınızdır; kullanmadığınız eşyaları altına direkt koyabilirsiniz. Eğer baza yoksa ve sadece yüksek, altı boş olan bir yataksa da altına dilediğiniz eşyayı kutulara koyarak saklayabilirsiniz. Kumaş hurçlar bunun için imdadınıza koşacaktır, hem eşyalarınızı daha hijyenik bir şekilde saklamış olursunuz.

Işığın Güzelliğine İzin Verin

Yurt odalarında genellikle sadece avize kullanılır. Tek avize de odayı aydınlatsa da, bazen istediğiniz sıcaklığı size veremeyebilir. Bunun için led ışıklardan ya da abajurlardan yardım alabilirsiniz! Yatak başınızda komodin varsa, üzerine abajur koyarak daha sıcak bir görüntü elde edebilirsiniz.

Eğer komodininiz yoksa, yatak başlığınıza led ışıklar dolayabilir ya da duvarlarınıza fotoğraflar asarak üstlerinden led ışıklar geçirebilirsiniz. Led ışıklar her zaman için ortama sıcak bir görüntü verir, bunun keyfini çıkarmak da size kalır!

Kendinize Pano Hazırlayın

yurt odaları
yurt odaları

Yurt odalarının, hatta tüm çalışma odalarının vazgeçilmezi kuşkusuz panolardır. Vize ve final tarihlerini, ders programlarını, derslerinizle ilgili hatırlamanız gereken önemli notları panolara asabilir, bilgileri göz önünde tutabilirsiniz.

Panolarınızı ders notları için kullanırken, sıkıcı hale getirmemek ve dikkat çekmesini arttırmak için stickerlarla, mottolarla, fotoğraflarla; hatta led ışıklarla süsleyebilirsiniz. Yurt odalarının bu gibi küçük adımlarla daha keyifli bir hale geleceği su götürmez bir gerçektir.

Kahve ve Çayı Erişilebilir Kılın

Çoğu yurtta kettle kullanmak yasak olsa da, neredeyse hepinizin kettle’ı olacak; buna eminiz. Odanızda kettle bulundurmak, yorucu vize ve final haftalarının ve sabah erkenden olan derslerinizin en büyük yardımcısı olacaktır.

Kendinize küçük bir kahve ve çay köşesi yaparak yurt odalarını güzelleştirebilirsiniz. Bardak raflarından satın alıp kettle ve bardaklarınızın durduğu bölgeye küçük yapay bitkilerle birlikte koyabilirsiniz. Kahve veya çayla ilgili küçük resimler de ortama hareketlilik katacaktır.

Kirlilerinizi Düzenli Tutun

Yurtların çoğunda ortak çamaşır makinesi bulunur. Bunun için kirlilerinizi biriktirmeniz gerekebilir.

Kirli çamaşırlarınızı şık ve gözünüze hitap edecek bir sepette tutmak, ortamdaki dağınık ve pis görüntünün önüne geçer. Ayrıca oda arkadaşlarınız varsa, herkesin kendi kirli çamaşır sepetine sahip olması hijyen açısından önem taşır.

Küçük Bir Kilimden Yardım Alın

Yurt odalarında genellikle insanın içini karartan halı flexler ya da halılar bulunur. Halı ve perdeler bir odanın güzelleşmesindeki en büyük yardımcılardır. Belki perdeye bir şey yapamayabilirsiniz fakat arkadaşlarınızla birlikte çok pahalı olmayan fakat ortamı güzelleştirmeye yetecek bir kilim alarak daha çok ev havası verebilirsiniz.

Duvarları Fotoğraflarla Süsleyin

yurt odaları
yurt odaları

Yurt odalarındaki en çok tercih edilen dekorasyon fikriyle geldik: Fotoğraflar! Sevdiklerinizle birlikte çekildiğiniz fotoğrafları bastırarak duvarlarınızı süsleyebilir, yurt odanızı daha canlı ve samimi gösterebilirsiniz. Duvarları dekore ederken duvara zarar vermeyecek bir yapışkan kullanmayı unutmayın.

Küçük Sandıklardan Yararlanın

Eğer müsait bir alan varsa, küçük bir sandık edinip içine kullanmadığınız eşyaları koyabilirsiniz. Sandıklar aynı zamanda tabure görevi gördüğü için sandığınızdan daha kullanışlı bir hale gelebilir.

Kapıların Arkasını Değerlendirin

Çantanızı yere atmak yerine kapının arkasına asacağınız bir askıya asmak, daha derli toplu bir görüntü sunacak ve zemindeki alanı ferah gösterecektir. Kapı arkası askılıkları aynı zamanda her gün kullandığınız ceketleri asmanız için de kolay bir yol sunar.

Şapkalarınızı, ceketlerinizi, atkılarınızı, şallarınızı; istediğiniz her şeyi kapının arkasındaki askıya asarak alandan tasarruf edebilir; her gün elinizin altında olmalarını sağlayabilirsiniz.

Yatağınızı Güzelleştirin

Yurt odalarında verilen tek düze nevresimler, çarşaflar ve yastık kılıfları; ortamı iyice soğuk gösterir ve kötü bir görüntüye neden olur. Evinizdeki yatağın rahatlığını yurt odalarına taşımanız mümkün değil elbette, ama yatağınızı evinizdekine benzeterek daha samimi bir hava yakalamanız mümkün!

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu