Dekorasyon

Benzersiz Yatak Odası Dekorasyonu Yapmanızı Sağlayan 6 İpucu!

Hangi tarza sahip olursanız olun, herkese hitap edecek dekorasyon önerilerimiz ile yatak odası dekorasyonunuzu kolayca tasarlayacaksınız! Evin en konforlu ve en rahat hissettiren, deliksiz uykular uyuduğunuz ve günün yorgunluğunu attığınız yatak odanızı dekore ederken eğlenin!

İşe Temayı Seçerek Başlayın!

yatak odası dekorasyonu

Mevcut yatak odanızı değiştirmek ya da yeni bir yatak odası tasarlamak, hangisi sizin yolunuz bilmiyoruz ama yapmanız gereken ilk şeyin bir tema belirlemek olduğunu biliyoruz! Yatak odası dekorasyonu için hangi renkleri tercih edeceğinize karar vererek işe başlayabilirsiniz.

Örneğin, eğer İskandinav tarzı bir dekorasyon fikriniz varsa, tercihinizi siyah gri ya da beyazdan yana kullanmalısınız. Mobilyalarınızı beyaz renkte seçebilir, dekorasyonda diğer renkleri kullanabilirsiniz. Eğer modern tarzı benimsediyseniz, siyah ve grilerin hakim olduğu bir tasarım tercih edebilirsiniz. Genellikle siyahın tercih edildiği bu dekorasyonda metal ve gold detaylar siyaha eşlik eder.

Halı ve Perdelerinizi Dekorasyonla Buluşturun!

Eğer mobilya seçiminiz bittiyse, sizi halı ve perdelerin sonsuz dünyasına alalım! Biliyoruz, o kadar seçeneğin arasından birini seçmek gerçekten de çok zor. Ne seçerseniz seçin, en güzel tercihi yapacağınıza eminiz fakat birkaç unsuru göz önünde bulundurmanızda fayda var:

  • Seçiminizi yaparken karmaşık desenlerden uzak durmalısınız. Mobilyalarınız sade bile olsa, karmaşık ve desenli halı ve perdeler göz yorup odayı kalabalık gösterecektir.
  • Seçeceğiniz halının eşyaları kapladığından emin olun. Yapılan en büyük hatalardan biri, sadece ayak basılan alanları kaplayacak boyutlarda halı tercih etmektir. Halı, odanın genişlik algısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir ve eşyaların altında kalan halılar alanı büyütecektir.
  • Saçaklı halılar, odanızda dağınık bir etki yaratabilir. Bir düzen sağlamak saçaklarda bazen zordur. Saçaksız halı tercih etmek işinizi kolaylaştıran etkenlerden biri olabilir.
  • Shaggy tarzı halılar, kiri içine hapseder ve ne kadar süpürürseniz süpürün yeterince temizlenmez. Daha düz ve sıkı dokunmuş halılar tercih ederek temizliği kolaylaştırabilirsiniz.

Işıklandırmanın Dekorasyondaki Yerini Unutmayın!

Yatak odası dekorasyonu yaparken belki de en önemli faktör, yeterli ışık sağlamaktır. Odanız bulunduğu cepheden dolayı biraz karanlıkta kalıyor, yeterli derecede güneş ışığı almıyor olabilir.

Güneş girmeyen eve lambalar girer! Doğal yolla aydınlatılmayan odaların çözümü, yeterli derecede ışık kullanmaktır. Işıktan yeterince faydalanmanızı sağlayacak bir avize seçimiyle odanızı aydınlık bir görüntüye kavuşturabilirsiniz.

Dekorasyonda lambaderlerin ve masa lambalarının öneminden yeterince bahsetmiş miydik? Masa lambaları ve lambaderler, odanız yeteri kadar ışık alsa bile kullanabileceğiniz önemli dekorasyon araçlarıdır. Mobilyalarınıza ve odanızın genel havasına uygun şekilde seçeceğiniz lambaderler ile istediğiniz dekorasyon tasarımına kavuşmanız işten bile değil!

Renkleri Öne Çıkarın!

Yatak odası dekorasyonu için renklerin uyumu çok önemli. Genel olarak tüm ev için renkleri birlikte kullanmak önem arz etse de, yatak odasında kullanılan renklerin uyku kalitesini düşürmemesi oldukça önemlidir.

Günün yorgunluğunu atacağımız ve rahatça dinlenebileceğimiz yatak odalarımızda, renklerin psikolojik etkilerine göre dizayn yapmalıyız. Kırmızı, turuncu, sarı gibi enerji veren canlı renkler yerine krem, beyaz, gri gibi sakinliği temsil eden renkler kullanarak uyku kalitemizi arttırabiliriz.

Mobilyalarınızla Düzeni Oturtturun!

yatak odası dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonunda mobilyaların yeri çok önemlidir. Yatağınızın odanın tam girişine konumlandırılması, odaya girdiğimizde ilk gördüğümüz şey yatak olacağından çok tercih edilmemelidir. Her eşyanın ve her alanın ölçüsü alınarak mükemmel dizayna ulaşmak işten bile değil.

Odanıza büyük bir dolabın sığmayacağını düşünüyorsanız, L şeklinde bir dolap tercih edebilirsiniz. Özellikle küçük evlerin yaygın olarak yaşadığı bir problem olan dolap, son yıllarda mobilya üreticilerinin dikkatini çekmiş olacak ki köşe tasarımlara ağırlık vermeye başladılar.

Pencerenizin tam önüne yatağınızı koymanız, sabah güneşi yüzünden uykunuzun bölünmesine ve uyku kalitenizin düşmesine sebep olabilir. Eğer odanız yeteri kadar genişse, pencerenizden gözüken manzarayı değerlendirmek için önüne berjer ya da sandalye koyabilirsiniz.

Duvarlarınız Sayesinde Sağlıklı Bir Uyku Uyuyun!

Yatak odası dekorasyonunun belki de kilit noktası duvarlardır. Duvar boyalarının ne kadar tehlikeli olduğundan burada bahsetmiştik. Günün en az 8 saatini geçirdiğimiz yatak odalarımızın duvarları, seçtiğimiz ürüne göre uyku kalitemizi belirler.

%100 pamuk duvar boyaları, %80 ısı yalıtımı özelliği sayesinde uyuduğunuz saatler boyunca yakıt tüketimi yapmanıza engel olur. Odanın ısısını stabil tutarak sizi kış soğuklarından veya yaz sıcaklarından koruyarak daha kaliteli bir uyku yumanıza yardımcı olur.

%60 ses yalıtımı özelliği sayesinde gürültücü komşuların, sokağın, arabaların sesi sizi rahatsız etmez. Uykunuzu bölecek herhangi bir sese karşı koruma sağlar.

Daha rahat ve güzel bir uyku uyumak lüks değil!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu