DekorasyonSağlık

Uykusuzluk Sorununuzu Çözüyoruz!

Uyku, bedenimizin ve zihnimizin dinlendiği, tüm bedenimizin temel bir ihtiyaçtır. Yapılan araştırmalar insan ömrünün yaklaşık 3’te 1’ini uykuda geçirdiğimizi gösteriyor. Bu veriler ışığında 90 yıl ömrü olan bireyin 30 yıl boyunca uyuduğu gerçeğini karşımıza çıkartıyor. Uykusuzluk genel sağlığımızı olumsuz etkileyerek çeşitli sorunlara neden olabiliyor.

Temel ihtiyacımız olan uykumuzu nasıl uyuduğumuz da uykunun kalitesi de genel sağlık durumumuzu etkileyen temel unsurlardan. Peki kaliteli uykunun sağlık için faydasınız ve nasıl daha kaliteli uyku deneyimine sahip olacağınızı biliyor musunuz?

Uykusuz Kalmanın Zararları
Uykusuzluk Çözümü

Uykumuzun Özellikleri Neler?

Kişi uyurken bilinçsiz değildir. Tam tersine uyuyan kişilerin tüm beyin ve vücut fonksiyonları açıktır. Sadece kısa süreliğine beyin ve vücut dinlenir. Beyin yeteri kadar dinlenemediğinde unutkanlık, sinir kontrolsüzlüğü, konsantrasyon bozuklukları, ruh hali bozuklukları ve bazı sağlık sorunlarına neden olabilir.

Hepimiz için temel ihtiyacımız uyku! Peki biz uyurken neler oluyor? Uykumuzun özelliklerini biliyor musunuz?

Uyku esnasında metabolizmamız kademeli bir şekilde yavaşlamaya başlıyor ve ortalama 7 saatlik bir uyku sonunda uyandığınız zaman hiçbir besin tüketmeyen beden için metabolizmada %15 civarı bir yavaşlama yaşanır.

Uyku üzerine yapılan araştırmalar gösteriyor ki, uyku 4 aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada uyku hafiftir. Vücudun rahatladığı ve nefesin yavaşladığı andır. İkinci aşamada beyin dalgaları yavaşlar ve göz hareketi sabitlenir. Üçüncü aşama beyin dalgalarının yavaşladığı ve arada hızlandığı dönemdir. En son aşama ise derin uykudur. Derin uyku vücudun onarıldığı ve zihinsel bedensel süreçlerin tamamlandığı dönemdir.

Ne Kadar ve Ne Zaman Uyumalıyız?

Yetişkinler ve çocukların uyku süreleri farklıdır. İnsanlar, erken çocukluk dönemlerinde daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlarken, yetişkinlerde bu süre kısalara, yaklaşık 7-9 saat arasındadır.

Yetişkin bir bireyin 6 saatin altında ve 9 saatin üzerinde uyuması sağlık sorunu yaratabiliyor. 6 saatten daha az uyuyan bireylerde konsantrasyon eksikliği ve hafıza sorunları yaşanıyor, kalp krizi ve obezite gibi riskli sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Aynı zamanda uykusuz kalmak ruh sağlığını bozarak asabiyete ve strese neden oluyor.

9 saat ve üzeri uyku ise yetişkinlerde kan basıncını, kalp atış hızını, solunumun hızlanmasına neden olabiliyor ve sağlığı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Uykusuzluk sorunu çekiyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Nikotin ve kafein bağımlılıkları uyku kalitesini olumsuz etkileyen nedenler olarak karşımıza çıkıyor.

Akıllı cihazlara uzun süre bakmak, uyku öncesi mavi ışığa maruz kalmak uyku kalitesini bozan diğer unsurlardan.

Uzmanlara göre yetişkinler için en verimli uyku saati 23:00 ve 03:00 olarak belirlenmiş, bu süreler aralığında bireylerin uyuması önerilmiştir.

Uykusuzluk İçin Çözümler
Uykusuz Kalmanın Zararları

Uykunun İnsan Sağlığına Sağladıkları

Merkezi sinir sisteminin yenilenmesini sağlayan ve yaşam kalitesini arttıran hatta kanser hastalığı riskini azalttığı bilinen uykunun diğer 5 özelliğini sizler için hazırladık.

İyi Uyku Konsantrasyonu Güçlendirir ve Hafızanızı Geliştirir

Kalitesiz bir uyku deneyiminden sonra kendinizi yorgun hisseder ve bazı şeyleri hatırlamakta güçlük çekersiniz. Çünkü uyku sırasında beyin tüm bilgileri depolamakla meşguldür ve iyi uyuyamadığınız zaman beyin işlevini tam olarak yerine getiremez.

Bu nedenle kaliteli uyku, beyninizin daha iyi dinlenmesini sağlayarak, işlerinize daha fazla konsantre olmanızı sağlar. Uykusuzluk hafıza sorunları çekmenize neden olabilir.

Kaliteli Uyku Kalbinizi Korur

Uzmanlar uyku eksikliği yaşayan bireylerde kalp hastalığı ve felç riskinin daha fazla olduğunu gözlemlemiş, kan basıncı ve kolesterolün de uykusuzluk durumunda kötü etkilendiğini saptamıştır.

Bu nedenle kalp sağlığınız için kaliteli ve düzenli uyku sağlığınız için önemlidir.

Stres Seviyesini Düzenler

Uykusuzluk, size daha asabi bir ruh halinde hissettirir. Yeterince dinlenemeyen bireyler yüksek oranda stres hormonu üretir ve kişinin tepkisel davranmasına neden olabilir.

Bu aşırı yorgun ve stresli durum, sizin kalp krizi geçirmenize ya da felç geçirmenize neden olabilecek kadar ciddi sorunlara neden olabilir.

Kaliteli Uyku Deneyimi
Kaliteli Uykunun Faydaları

Kaliteli Gece Uykusu Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

İyi bir uyku deneyimi kilo vermenize doğrudan yardımcı olamaz ancak iştah durumunuzu etkileyen hormonlarınızı düzene sokarak diyetinizin sonuçlarını daha hızlı almanızı sağlar.

Araştırmalar bizlere gösteriyor ki düzensiz saatlerde uyuyan ya da geceleri geç saatlerde uyuyan kişilerin obezite olma riski daha fazladır. Uykusuzluk zaman içerisinde sağlığınızı ciddi anlamda bozacak olan etkenlerden olacaktır.

Geceleri geç saatlere kadar uyumuyor ve gece yemek yiyorsanız bu risk iki katına kadar çıkarak sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.

Ventrawall İle Daha Kaliteli Uyursunuz!

Sizlere bir duvar boyasında çok daha fazlasını sunuyoruz! Ventrawall ile daha kaliteli ve iyi bir uyku deneyimi yaşarsınız!

Uykusuzluk sorununuzu çözüyoruz pamuk duvar kaplamamız ile çözüyoruz!

Ventrawall, %100 pamuk ile üretilen bir duvar kaplaması ile yatak odalarınızda %60 ses ve %80 ısı izolasyonu sağlayarak huzurla uyumanıza yardımcı olur.

Pamuk boya nem tutucu özelliği sayesinde ortamdaki nemi dengeler, daha iyi uyku sağlar. İçeriğinde kimyasal barındırmayan yapısıyla sizin zehirli kimyasalları solumanıza engel olur.

Üstelik Ventrawall her yüzeye kolayca uygulanır, zahmetsizdir. Ön hazırlık gerektirmeden evinizde, yatak odanızı istediğiniz renge usta olmadan kendiniz uygulayabilirsiniz.

Ventrawall ürünlerimizle tanışmak için tıklayın.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu