DekorasyonGenel

U Mutfak Modelleri Nasıl Olmalı?

U mutfak modelleri ya da c şeklinde bir mutfak modeli düşünüyorsanız, sizin için hazırladığımız bilgiler işinize yarayacak!

Bazen C şeklinde mutfak ya da U mutfak modelleri, geniş mutfağa sahip olmak isteyenler için güzel bir alternatif sunar. U mutfak modelleri, daha geniş bir alan sunduğu için rahat bir çalışma alanı sunar.

U Mutfak Modellerinin Artıları Nelerdir?

Genel olarak U mutfak, fazla dolap sayısı sayesinde çok sayıda depolama sunar. Fazla dolap, fazla tezgah demektir; böyle olunca da daha fazla çalışma alanı sağlar. Birden fazla girişi olduğu için de daha rahat kullanım alanı yaratabilir. U mutfak, tasarımı sayesinde birden fazla kişinin çalışabileceği bir alan yaratır.

L şeklinde mutfak ve C şeklinde mutfak; dilediğiniz gibi tasarlayabileceğiniz ve beklentinizi fazlasıyla karşılayabilecek bir mutfak çeşididir. Hem tezgah genişliği, hem depolama alanı; hem de köşeye oturtabileceğiniz bir kiler sayesinde mutfağınızda rahatça bir yerleşim alanı yapabilirsiniz. Mutfak dekorasyonu ya da mutfak tadilatı yaparken en rahat nasıl kullanabileceğiniz konusunda iyi düşünmelisiniz.

U Mutfak Modelleri İçin Uygun Alan Yaratın

C şeklinde mutfak tasarlarken, tasarım konusunda esneklik payı bırakın. Mevcut mutfağınızda yapacağınız tadilat, tüm beklentinizi karşılaması açısından önemlidir ve ne istediğinizi enine boyuna düşünmelisiniz. Mutfak tadilatı genel olarak zordur, özellikle eşyalı bir düzen varsa. Bunun için, hazır tadilat için kolları sıvamışken ne istediğinize iyi karar vermelisiniz.

Evyeyi koyacağınız yerin bir pencere önü olması, bulaşıklarınızı yıkarken daha ferah ve aydınlık bir alandan faydalanmanızı sağlar. Pencere önü evye, böyle durumlar için daha dekoratif ve modern bir görüntü sunar. Bu yüzden, pencerenin önüne koyacağınız evye, sizi bulaşıkları yıkarken daha özgür hissettirebilir.

ventrawall reklam gorseli

U Mutfak Modelleri Tasarlarken Evyeyi Koyacağınız Yere Dikkat Edin

u mutfak modelleri

Lavabonuzu ve evyenizi U mutfak modelleri tasarlarken tam göbeğe koyacaksanız, diğer her şey birbiriyle bağlantılı olmalıdır. Evyeye yakın bir ocak, çalışırken daha rahat etmenizi ve daha az hareket etmenizi sağlar.

Genellikle evyeler U mutfak modelleri tasarlanırken U şeklinin tam ortasına yerleştirilir. Böylece, ocak ve fırına daha yakın olur ve her yere daha hakim olmanızı sağlar.

U Mutfak Modelleri İçin Simetriyi Kullanın

U mutfak modelleri tasarlarken, mutfağın kullanışlı olmasını iyi düşünerek simetriye dikkat etmelisiniz. Genellikle evin her yerinde yapılan tadilatlarda, simetriye önem verildiği zaman daha gösterişli ve kullanışlı bir alan yaratır.

Merkezi çalışma noktasına evye ya da ocak koymak, yukarıda bahsedildiği gibi daha hakim olabileceğiniz bir alan oluştururken simetrik açıdan daha rahat olmanızı sağlar. Eğer mutfağınız bunun için çok müsait değilse, örneğin kapı ya da kolon gibi bir engel varsa, kapıyı yıkarak mutfağınızı açık hale getirebilirsiniz.

Hoşunuza Gitmeyen Yerleri U Mutfak Modellerinde Gizleyin

U mutfak modelleri tasarlanırken, mutfağınızda sevmediğiniz yerleri profesyonel bir şekilde gizleyebilirsiniz. Örneğin, sevmediğiniz bir duvar bozukluğu ya da kiriş çıkıntısı olabilir. Bir kolonun göze çarpmasını engellemek için onu dekoratif çerçevelerle süsleyebilir, ya da duvar bozukluğunun önüne bir mutfak aleti koyabilirsiniz.

U Mutfak Modelleri İçin Mutfak Adasına Yer Verin

Tüm yerleşiminizi yapmadan önce duvarlara öncelik vererek dilediğiniz, daha doğrusu hayalini kurduğunuz mutfağı elde edebilirsiniz. Fayans kullanmaktan kaçınıyorsanız, mutfak tadilatı sırasında pamuk sıvaya yer verebilirsiniz!

Pamuk sıva, %100 pamuktan oluşur ve hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermez. Bu yüzden, yemek pişen ortamda daha sağlıklı bir alan yaratmanızı sağlar. Kir tutmadığı için ilk günkü görüntüsünden ödün vermez ve mutfağınıza benzersiz bir hava katar.

%80 ısı yalıtımı özelliği sayesinde tüm gün enerji harcamanızın önüne geçerek tasarruf yapmanızı sağlar. %60 ses yalıtımı özelliği sayesinde komşu gürültüsünün önüne geçer ve sokaktan gelen gürültüyü engeller.

Pamuk sıva, U mutfak modelleri için oldukça kullanışlıdır. Yanmaz özelliği sayesinde ocağın arkasında da gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Ayrıca, duvar kağıdı ya da duvar boyası gibi uygulamalarda sıkça görülen böceklenme, pamuk sıvada meydana gelmez. Pamuk sıvanın pH derecesi 7 olarak belirlenmiştir; pH 7 derecesi insan sağlığı için en doğru derecedir ve böcekler için uygun yaşam koşulları oluşturmaz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu