GenelTeknoloji

Twitch Fake Bit Dolandırıcılığı Nedir? Olayların Perde Arkası

Türkiye bir süredir Twitter’daki temiz Twitch hareketiyle çalkalanıyor. Peki  fake bit dolandırıcılığı nedir? Yayıncılar kara para mı akladı? Bit hırsızlığıyla ilgili tüm ayrıntılar burada.

Son birkaç gündür özellikle sosyal medyada gündemde olan fake bit dolandırıcılığına dair neredeyse her geçen saat yeni bir iddia, yeni bir gelişme ortaya çıkıyor. Bizler de sizin için olaya ait tüm perde arkası detayları, son gelişmeleri aktarmak istedik. İşte adım adım  bit olayı.

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in 125 GB büyüklüğünde bir verisi sızdırılmıştı. Sızıdırlan verilerde başlangıçta yalnızca yayıncıların gelirleri dikkat çekmişti ancak geçtiğimiz günlerde şans eseri bu kara para aklama olayı fark edildi. Bu kara para aklama olayından yıllar önce bazı yayıncılar bu durumu dile getirmiş ancak bir aksiyon alınmamıştı. Hatta “Soramazsın” isimli YouTube programında geçtiğimiz yıl bir kredi kartı dolandırıcısı katılmıştı ve bu olayları videoda anlatmıştı. Ancak o zaman da herhangi bir aksiyon alınmadı.

Olay temelde şu şekilde işliyor. Kredi kartı dolandırıcıları, çalıntı kredi kartlarıyla yayıncılara bağış yapıyor, yayıncılar da bu gelirleri dolandırıcılarla bölüşüyor. Olay, Twitch yayıncısı Jahrein ismi ile bilinen Ahmet Sonuç’un Twitter’da yaptığı paylaşımlar ile gündeme geldi diyebiliriz. Kendisi olayın Türkiye’de gündeme taşınmasında başrolü üstlenenlerden birisi. 

Twitch fake bit listesinde hangi yayıncılar var?

twitch

Acun Medya’dan Emirhan Tekin’in şahsi Twitter hesabında paylaştığı habere göre Twitch’te bit hırsızlığı yaptığı düşünülen ilk isim B. Ş. Fake bit yayıncıları arasında ikinci sırada ise TRACKME nickname’e sahip bir diğer kullanıcı yer alıyor. Ne yazık ki bu olayla ilgili büyük küçük birçok yayıncının ismi geçiyor. Bazıları suçlarını kabul ederken bazıları da bu tarz bir olaya dahil olduğunu bilmediğini söylüyor. Suçunu kabul edip bulundukları takımlardan ayrılan bazı sporcular da bulunuyor. İtiraf edenler dışında diğer isimlerin henüz resmi olarak suçluluğu ispatlanmadığı için herhangi bir isim vermiyoruz.

Takımdan ayrılan oyuncular dışında Riot Games’in de yaklaşık 300 oyuncu ve yayıncıyı da Valorant’tan banlayacağına dair haberler çıktı. Geçtiğimiz saatlerde de Riot Games Türkiye Müdürü Erdinç İyikul, ana sorumlu otoritelerden haber beklediklerini şu an için yaptırım kararı almadıklarını belirtti.

ventrawall reklam gorseli

Temiz Twitch etiketi Twitter’da TT oldu

Olayların büyümesi ve birçok ismin işin içinde olduğunun öğrenilmesi ile birlikte Twitter’da “#temiztwitch” etiketi TT oldu ve birçok kişi “Temiz Twitch olayı nedir?” diye merak etmeye başladı. Olayların büyümesinin ardından birçok yayıncı 5 Kasım’a kadar yayın açmayacağını söyledi. Yayıncılar dışında şu anda birçok kullanıcı da bu etiket üzerinden paylaşım yapıyor, olayları sıcak bir şekilde takip etmek isterseniz siz de Twitter’da bu etiketteki paylaşımlara bakabilirsiniz.

Twitch Türkiye kara para aklama olayının iyice büyümesiyle de olay hem yurt dışı basınına hem de CHP Milletvekili Gürsel Tekin sayesinde meclise taşındı. Şu an için meclisten bir açıklama gelmedi. Ancak Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı,  kara para aklama olayları dışında yasa dışı bahis sitelerinin veya kumar sitelerinin reklamlarını yapanları da araştırmak için bir soruşturma başlatacağına dair haberler çıktı.

9.883.000 milyon dolar kara para aklandı

Henüz resmi olmamakla birlikte Twitter’da DarkWeb Haber’in yaptığı paylaşıma göre şu ana kadar toplamda 2400 yayıncısı üzerinden toplamda 9 milyon 883 bin dolarlık kara para aklanmış durumda. 

TWİTCH ÜZERİNDEN PARA AKLAMA

Geçtiğimiz aylarda Twitch’in 125 GB büyüklüğünde bir verisi sızdırılmıştı. Sızıdırlan verilerde başlangıçta yalnızca yayıncıların gelirleri dikkat çekmişti ancak geçtiğimiz günlerde şans eseri bu kara para aklama olayı fark edildi.

İddialara göre kredi kartı dolandırıcıları, çalıntı kredi kartlarıyla yayıncılara bağış yapıyor, yayıncılar da bu gelirleri dolandırıcılarla bölüşüyor.

Yayıncılara çalıntı kartlarla bağış yapacaklarını söylüyorlar ve yayıncı kabul ederse, bağış yapılan miktarın bir kısmı dolandırıcılara tekrar iade ediliyor.

Çok az izlenmesi olup dikkat çekmeyeceği düşünülen yayıncılar üzerinden yapıldığı iddia edilen kara para, yayıncıya bağış yapıldıktan sonra temiz bir hale gelmiş oluyor.

Henüz resmi olmamakla birlikte şu ana kadar toplamda 2400 Twitch yayıncısı üzerinden toplamda 9 milyon 883 bin dolarlık kara para aklanmış durumda.

E-SPORCULARDAN İTİRAF

BBL E-Sports takımından Legoo ve Logicman nickli isimler bit olaylarına karıştığını açıklayarak takımdan ayrıldı.

Ayrıca Panky isimli yayıncı da bit alıp kazanç sağladığını itiraf etti.

HASHTAG: TEMİZ TWİTCH

Konuyu yakından takip eden Jahrein kullanıcı adlı Twitch yayıncısı Ahmet Sonuç, Twitch yönetimine bu skandalın aydınlatılması çağrısında bulundu ve buna ilişkin #TemizTwitch kampanyasını başlatan yayıncılar arasında yer aldı.

Bu yazıda yer alan bilgilerin hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız, öncelikle bizimle iletişime geçerek yazının kaldırılmasını talep edebilirsiniz.

Kaynak
DONANIM HABERENSONHABER

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu