Sağlık

Türk aşısı Turkovac’ı kimler olabilir? Turkovac’ın özellikleri

Türkiye’nin yerli inaktif Kovid-19 aşısı Turkovac için randevular açıldı. İlk aşıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Turkovac aşısı olmak isteyenler, aşının özelliklerini araştırıyor.

Türkiye’nin yerli aşısı, acil kullanım onayının ardından hatırlatma dozu olmak isteyen vatandaşlar tarafından detaylıca araştırılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle beraber hatırlatma dozlarını yerli aşı ile yaptı.

Bakan Koca, bugünden itibaren şehir hastanelerinde Turkovac aşısının yapılacağını duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız sisteminde Turkovac aşısı için randevular başladı.

Aşı randevusu alacak olanlar “Kimler Turkovac aşısı olabilir, Turkovac yan etkileri neler, Turkovac koruyuculuk oranı nedir, Turkovac mRNA  mı, inaktif mi?” gibi soruları gündeme taşıdı.

İşte yerli koronavirüs aşısı Turkovac hakkında merak edilenler…

ventrawall reklam gorseli

KİMLER TURKOVAC AŞISI OLABİLİR?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Hıfzı Sıhha’nın yeniden dirilmesinin ilk adımı TURKOVAC. Bu milletimizin başarısı. Randevu yarından itibaren bütün vatandaşlarımız özellikle şehir hastanelerimizde aşı olabilir.” ifadelerini kullandı.

TURKOVAC MRNA MI İNAKTİF Mİ?

TURKOVAC aşısı inaktif aşıdır. Dünyada yaygın olarak kullanılan Kovid-19 aşıları; inaktif, Viral Vektör ve mRNA yöntemleriyle üretiliyor.

Yerli aşı TURKOVAC da Sinovac ile aynı şekilde inaktif yöntemiyle üretiliyor.

TURKOVAC’IN YAN ETKİLERİ

Dünyada aşı çalışmaları için belirlenmiş standartlar olan GLP, GMP ve GCP standartlarına uygun şekilde yürütülen TURKOVAC inaktif aşı geliştirme çalışmalarında, şu ana kadar gönüllülerde ciddi bir yan etkiyle karşılaşılmadı.

KORUYUCULUK ORANI

Kovid-19’a karşı yerli aşı TURKOVAC’ı geliştiren Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Özdarendeli, “Delta ve Alfa’da antikor titrelerinde düşüş olsa da biz, deney hayvanlarında denediğimizde TURKOVAC’ın yüzde 100 koruyucu olduğunu biliyoruz.” dedi.

Turkovac’ın yan etkisi var mı? 3. dozu Turkovac aşısı olanlar…

turkovac

Randevuların açılmasıyla hatırlatma dozu olarak yerli aşı Turkovac’ı tercih eden vatandaşlar, yan etkilerini de araştırıyor. Peki Turkovac’ın yan etkisi var mı, varsa neler?

Sağlık Bakanlığı’nın E-Nabız sisteminde Turkovac aşısı için randevular başladı.

Randevu almak isteyen vatandaşlar bugünden itibaren Turkovac aşılarını olabilecekler.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu üyeleriyle beraber hatırlatma dozlarını Turkovac aşısı ile yaptı. Bakan Koca, bugünden itibaren şehir hastanelerinde Turkovac aşısının yapılacağını duyurmuştu.

Aşı yaptıran vatandaşlar, Türk alısı Turkovac’ın yan etkilerine dair araştırmalarını da hızlandırdı. Aşı sonrasında kol ağrısı, halsizlik, ateş gibi şikayetleri olanlar Turkovac için de aynı durumun söz konusu olup olmayacağını merak ediyor.

Peki Turkovac’ın yan etkisi var mı, neler? İşte detaylar…

TURKOVAC AŞISI YAN ETKİSİ VAR MI?

Dünyada aşı çalışmaları için belirlenmiş standartlar olan GLP, GMP ve GCP standartlarına uygun şekilde yürütülen TURKOVAC inaktif aşı geliştirme çalışmalarında, şu ana kadar gönüllülerde ciddi bir yan etkiyle karşılaşılmadı.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, elde edilen ön verilere göre, Turkovac uygulanan kişiler arasında Covid-19’u ağır geçiren olmadığını, ayrıca yerli aşının hatırlatma dozunda da antikor seviyelerini hızla yükselttiğini bildirdi.

Aşının yan etkilerinin ele alındığı, güvenlik yönüyle ilgili ikinci grup çalışmada ise yaklaşık 3-4 bin kişiye ulaşılmasının amaçlandığına dikkati çeken Kara, “Bu noktada başlangıca göre bir avantajımız var; inaktif aşılar genel anlamda kullanıldığı ve dünya genelinde yaklaşık 3,5 milyar kişiye uygulandığı için olası istenmeyen etkilerinin neler ve hangi sıklıkta olduğunu biliyoruz. Turkovac’ta da bu etkilerin görülüp görülmediğine bakıyoruz. O verilerin de olumlu olduğunu gördük” açıklamasında bulunmuştu.

YERLİ AŞI TURKOVAC ATEŞ YAPAR MI?

Erciyes Üniversitesi ile Sağlık Bakanlığı Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından geliştirilen yerli aşı olan Turkocav, Sinovac gibi inaktif bir aşı türüdür.

İnaktif aşılarda baş ağrısı, hafif ateş, enjeksiyon yapılan bölgede kızarıklık ve ağrı en sık rastlanan yan etkiler olarak gösteriliyor.

Turkovac aşı randevuları açıldı mı, nerede uygulanacak? Yerli aşı randevu alma ekranı

Sağlık Bakanı Koca, yerli aşı Turkovac için randevuların açılacağı tarih hakkında bir son dakika açıklamasında bulundu. Peki Turkovac ne zaman başlayacak, nerede uygulanacak? Yerli aşı randevu ekranı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne gidip hatırlatma dozu olarak Turkovac aşısı yaptırdı.

Aşı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Bakan Koca, “Omicron varyantına karşı hatırlatma dozları önem kazanmıştır.” dedi.

Bakan Koca, ayrıca milyonlarca kişinin merakla beklediği yerli aşı Turkovac’ın ne zaman ve nerede uygulanacağıyla ilgili müjdeyi de verdi.

Peki, Turkovac ne zaman başlayacak, nerede uygulanacak? İşte yerli aşı Turkovac randevusu alma ekranı…

TURKOVAC UYGULAMASI YARINDAN İTİBAREN BAŞLIYOR

Turkovac olmak isteyen vatandaşlar için randevular yarın açılıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Yerli aşı Turkovac’ın yarından itibaren şehir hastanelerinde uygulama başlayacağını bildirdi.

TURKOVAC AŞISINA NASIL GÖNÜLLÜ OLUNUR?

Başvuru yapmak için öncelikle e-Nabız resmi sitesi veya mobil uygulamasına giriş yapınız. (enabiz.gov.tr)

Ana sayfaya eklenen “Aşı Çalışması İçin Gönüllü Ol” bölümüne tıklayarak “TURKOVAC” veya “3. DOZ TURKOVAC” seçeneklerinden birini seçiniz.

Gönüllü olma başvurunuz otomatik olarak sisteme kaydedilip incelemeye alınacaktır.

Değerlendirmeler sonucunda katılımınız uygun görülürse, e-Nabız profilinizde kayıtlı iletişim bilgileriniz üzerinden size dönüş sağlanacaktır.

Kaynak
ENSONHABERENSONHABERENSONHABER

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu