GenelKültür

Shanti Devi’nin Şok Eden Reenkarnasyon Hikayesi!

Shanti Devi henüz dört yaşındayken ailesine, doğduğu yerden 75 mil uzaktaki bir kasabadaki ve daha önce hiç gitmediği bir yerdeki eski hayatı hakkında, ürkütücü bir şekilde belirli ayrıntıları anlatmaya başladı.

Din ve felsefe uzun zaman boyunca ruhların var olup olmadığını tartıştı, ancak 1930’larda Hindistan, Delhi’den Shanti Devi adlı genç bir kızın reenkarnasyon hakkındaki iddiaları oldukça ilginç ve ikna ediciydi. İşte dünyaya iki kez geldiğini iddia eden Shanti Devi’nin inanması oldukça güç hikayesi.

Önceki adı Lugdi idi…

shanti devi nin hikayesi 1

Konuşmayı öğrendikten kısa bir süre sonra Devi, ne kendisinin ne de ailesinin hiç gitmediği bir kasabadaki geçmiş yaşamının hikayeleriyle anne ve babasına hoşça vakit geçirtti.

Eski günlerinde sevdiği yemekleri hatırlatan bir yemek yemek ya da giyinirken annesine eskiden giydiği kıyafetleri anlatmak gibi basit olaylar bu geçmiş hayatın anılarını tetikliyordu.

Devi sonunda ebeveynlerine önceki adının Lugdi olduğunu ve 1925 yılının Ekim ayında bir oğul doğurduktan kısa bir süre sonra öldüğünü söyledi. Doğum sancıları ve geçirdiği cerrahi işlemler hakkında esrarengiz ayrıntılar da ekledi.

ventrawall reklam gorseli

Görünüşe göre bu tür gerçekler, en hayalperest çocuk tarafından bile uydurulmuş olamazdı.

Eski kocasının adını açıkladığında, Devi’nin ailesi, onun hala hayatta olduğunu ve tam olarak Devi’nin kendisinin söylediği yerde yaşadığını öğrenince şok oldu. Aralarında, bilimin bile tam olarak açıklayamayacağı tarihi bir toplantı düzenlendi.

Shanti Devi’nin Lugdi olarak hatıraları

shanti devi

11 Aralık 1926’da doğan Shanti Devi dünyaya geldiğinde tamamen normal bir bebek gibi görünüyordu, ta ki yaklaşık 75 mil uzaktaki Mathura adlı bir kasabada geçmiş bir yaşamı olduğu hakkında konuşmaya başladığı dört yaşına kadar.

Devi, kasabadaki tüm dükkanları ve sokakları şaşırtıcı ayrıntılarla hatırladı. Ayrıca, dokuz yaşına kadar adını açıklamayı reddettiği bir tüccar olan kocasından da söz etmeye başladı. Ama ailesine onun adil olduğunu, sol yanağında bir siğil olduğunu ve okuma gözlüğü taktığını söyledi.

11 Aralık 1926’da doğan Shanti Devi dünyaya geldiğinde tamamen normal bir bebek gibi görünüyordu, ta ki yaklaşık 75 mil uzaktaki Mathura adlı bir kasabada geçmiş bir yaşamı olduğu hakkında konuşmaya başladığı dört yaşına kadar.

Devi, kasabadaki tüm dükkanları ve sokakları şaşırtıcı ayrıntılarla hatırladı. Ayrıca, dokuz yaşına kadar adını açıklamayı reddettiği bir tüccar olan kocasından da söz etmeye başladı. Ama ailesine onun adil olduğunu, sol yanağında bir siğil olduğunu ve okuma gözlüğü taktığını söyledi.

Anıları sıra dışı şekilde özel bilgiler barındırmasına rağmen, Devi’nin ebeveynleri onun anılarını sadece çocukça şeyler olarak değerlendirdi. Ancak Devi, kocasının adının, bazen Kedar Nath olarak anılan Pandit Kedarnath Chaube olduğunu söylediğinde, bir aile dostu, söylediklerinin doğru olup olmadığını öğrenmeye karar verdi.

shanti devi nin hikayesi 4 539x1024 1

Arkadaşı Mathura’daki Kedar Nath adlı bir tüccara Devi’nin sıra dışı anılarını sormak için bir mektup gönderdi. Arkadaşını şaşırtan bir şekilde, Nath tüm ayrıntıları teyit eden bir cevap yazdı. Nath ayrıca durumu ölçmek için Devi’nin evine bir akraba göndermeyi kabul etti.

Bilgisini test etmek amacıyla önce Devi’nin önüne eski hayattaki kocasının bir akrabası getirildi ve bu kişinin kocası olduğu söylendi. Ancak Devi aldanmadı ve hayır dedi, bu kocasının kuzeniydi.

Şoke olan Nath ve Lugdi’den olma on yaşındaki çocuğu eve kendileri girdiler. Onları gören Devi’nin gözyaşlarına boğulduğu görüldü.

Nath, Devi ile kendi başına konuşmak istedi ve kendi ifadesiyle, sorularına verdiği her yanıtın tamamen doğru olduğunu söyledi.

1937’de bir müfettiş aldığı notlara şunları yazdı, “Nath, kendisine verilen cevapların son derece doğru olduğunu gördü ve gözyaşlarına boğuldu! Sanki ölü karısı konuşuyordu.”

Shanti, Mathura’ya dönmeden önce Kedar Nath ve oğluyla birkaç gün geçirdi. Ayrılacak olmalarından dolayı duyduğu üzüntüyle birlikte, eski evine bir gezi yapmasına izin vermeleri için anne babasına yalvardı.

Onları doğrudan eski evine götürebileceğine söz verdi ve belki onları daha fazla ikna etmek için orada gömülü bir kutu para olduğunu açıkladı.

Devi’nin ebeveynleri yumuşadı, hikayenin Mahatma Gandhi’nin dikkatini çektiği düşünülürse, pek başka seçenekleri yoktu. Ünlü Hintli lider, şaşırtıcı olayı araştırmak için bir komisyon kurdu ve 1935 yılının Kasım ayında, bir düzine araştırmacı, Mathura’ya giden üç saatlik tren yolculuğunda Devi ve anne babasına katıldı.

Mahtura’ya Duygusal Dönüşü

Müfettişlerden birinin anlattığı gibi, “Bir kez tren istasyonundan çıkarken… kız ön koltuğa yerleştirildi ve bizim arabamız diğerlerinin önüne geçti. Yolu yayaların göstermesine imkan vermemek için gerekli tedbirler alındı. Sürücüye, nereye gittiğine bakmadan sadece kızın gösterdiği rotayı izlemesi talimatı verildi.”

Tabii ki Devi, grubu eski evi olduğunu iddia ettiği yere götürmede hiçbir sorun yaşamadı. Yol boyunca, daha önce asfaltlanmamış çeşitli sokakları ve önceki hayatında orada olmayan binaları fark etti. Sürücü bu gözlemlerin doğru olduğunu onayladı.

Bir komisyon üyesi Kedar Nath ile evi keşfederken bahsettiği gömülü hazineyi sordu. Shanti Devi hemen yukarı koştu ve doğrudan odanın bir köşesine yöneldi ve kutunun döşeme tahtasının altına gizlendiğini söyledi. Kedar Nath döşemeyi açtı ve gerçekten de küçük bir kutu buldu. Kutu boştu.

Şok olan Shanti Devi, paranın orada olduğundan emin olarak deliğin içine bakmaya başladı. Kedar Nath daha sonra parayı karısının ölümünden sonra aldığını itiraf etti.

Devi’nin Mathura’yı yeniden bir araya getirme turu, eski ebeveynlerinin evine kadar devam etti. Müfettişlerden biri, “O sadece onu tanımakla kalmadı, aynı zamanda eski ‘babasını’ ve ‘annesini’ 50’den fazla kişiden oluşan bir kalabalık içerisinde de teşhis edebildi” diye yazdı. “Kız, karşısında acı acı ağlayan anne babasına sarıldı.”

Mathura’da daha uzun süre kalmak istemesine rağmen, Devi’nin şimdiki ebeveynleri ve müfettişler Delhi’ye geri döndüler. Komisyon raporunda tanık olduklarına “mantıklı bir açıklama” bulamadı.

Öteki dünya deneyimi

Görünüşe göre Devi sadece önceki yaşamını hatırlamakla kalmıyor, aynı zamanda ölümden sonraki yaşam için de bir açıklama getiriyordu. 1936 ve 1939’da ölümle ilgili deneyimini hem şüphecilere hem de hipnotistlere aktardı.

Shanti Devi öldüğü sırada, bir ışık parlaması karşısına sarı iç çamaşırı giymiş dört adamı çıkarmadan önce başının döndüğünü ve “derin bir karanlıkta” sarıldığını iddia etti.

Bir keresinde hipnoz altındayken, “Dördü de gençlik hallerinde görünüyordu ve görünüşleri ve kıyafetleri çok parlaktı” dedi. “Beni bir bardağa koyup taşıdılar.”

Devi, Hindu tanrısı Krishna’nın herkese dünyadaki iyi ve kötü faaliyetlerinin bir kaydını gösterdiğini ve onlara bundan sonra ne olacağını söylediğini gördüğünü söyledi.

Ardından Devi, bir nehri “süt kadar temiz ve saf” olarak görebildiği altın bir merdivene götürüldüğünü söyledi. Orada ruhlar gördüğünü ve lambalardaki alevler gibi göründüklerini söyledi.

Yıllar sonra, 1958 tarihli bir gazete röportajı onu takip etti. O sırada Shanti Devi 32 yaşındaydı ve hiç evlenmemişti. Delhi’de sakin, ruhani bir hayat yaşıyordu.

Ayrıca, “hayatlarımızı iç sesin emirlerine göre yaşama fikrine adamış” bir organizasyon kurmayı planladığını söyledi.

Shanti Devi 1987’de 61 yaşında vefat etti. Ancak hikayesi İsveçli yazar Sture Lonnerstrand tarafından 1994’te yazılan ve 1998’de İngilizce’ye çevrilen bir kitap sayesinde yaşıyor.

Kaynak
Bİ'ACAİP

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu