DekorasyonEğitimGenel

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı yaptırmak istiyor fakat kötü görüntüsünden hoşlanmıyor musunuz? Sizin için harika bir fikrimiz var! Gelin, birlikte ses yalıtımını öğrenelim!

Yoğun bir çalışma gününden sonra evinize geldiniz. Televizyonun karşısına uzanıp bir film izlemek istediniz. Yan komşunuzun misafiri var ve gürültü yüzünden izlediğiniz şeyden keyif alamıyorsunuz! Ülkemizdeki apartman düzeni sayesinde çokça rastlanan bu durum, en az bir kere başımıza gelmiştir.

ses yalitimi

Komşu gürültüsünün yanı sıra işlek bir caddede oturuyorsanız da sürekli geçen arabaların seslerinden rahatsız olabiliyor olabilirsiniz. Havaalanı, metro gibi bir diğer ulaşım araçları da binalara yakın konumlandırıldığı zaman gerçekten rahatsız edici olabilir.

Peki, ses yalıtımı nasıl yapılır? Her bütçeye uygun bir ses yalıtımı var mı? Gelin, birlikte öğrenelim!

Gürültüyü Nasıl Tanımlarız?

Öncelikle sesin nasıl ölçüldüğünü öğrenmemizde fayda var. Ses, desibel adı verilen ölçü birimiyle hesaplanır. Desibel dB ile gösterilir. İnsanlar olarak 0 dB üzerindeki sesleri duyabilir, 0 dB altındaki sesleri işitmeyiz. Kulağı diğer kişilere göre daha hassas olan insanlara söylenen “karıncaların ayak seslerini de duyuyor musun?” lafı aslında buradan gelir. Karıncaların ayak sesleri tabi ki 0 dB’in altında olduğu için insan kulağı tarafından işitilmez fakat bazılarının duyma hissi diğerlerine göre daha hassas olabilir, tıpkı bazı insanların koku hissinin diğer insanlara göre daha hassas olabileceği gibi.

ses yalitimi1

Eğer yaşadığınız ortam çok gürültülüyse, bundan rahatsız olma sebebiniz desibelinin fazla olmasıdır. Gürültülü bir evin desibeli 50 olarak ölçülmüştür. İnsan kulağının sağlığı için 100 desibele kadar olan sesler normal kabul edilir, 100’ün üzerindeki tüm sesler işitme kaybına yol açabilir.

ventrawall reklam gorseli

Gök gürültüsünün kuvvetli sesini düşünün. Bir anda gök gürleyince ne kadar korkutucu oluyor, değil mi? Hatta bazen şiddeti korkutmaya sebep olabiliyor. Gök gürültüsünün 110 desibel olduğu ölçülmüştür. Yüksek bir ses olduğu için, duyulduğunda bebeklerin ağlaması, çocukların korkması normaldir; çünkü normalde duyduğumuz seslerin neredeyse 2 katı üzerinde bir desibele sahiptir.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Ses yalıtımı, evlerimiz inşa edilirken yapı malzemelerinin içinde kullanılsa da bazı zamanlarda yetersiz olabilir. Komşunuzla ortak kullandığınız bir duvarda ses yalıtımı az gelebilir, çokça gürültü duyabilirsiniz. Komşunuzdan daha az eğlenmesini rica etmek yerine, evinizde dışardan gelen sesi ve sizin dışarıya giden sesinizi önleyecek bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Birkaçını sizin için derledik.

Akustik Perde

Akustik perde uygulamaları, çıkan sesi odaya geri yansıttığı için büyük oranda bir ses yalıtımı sağlasa da; evinizin genel dekorasyonuna pek uyum sağlamayacaktır. Ses sorununu çözmek için evinizde kötü bir görüntüye sahip olan bu perdeleri satın almak ne kadar mantıklı, onu sizin kararınıza bırakıyoruz. Ayrıca, akustik perdeler yalıtım anlamında oldukça maliyetlidir.

Akustik Sünger

Akustik perdeyi belki daha önce duymamış olabilirsiniz ama akustik süngerlere birçok yerden aşina olduğunuzu düşünüyoruz. Gittiğiniz sinema salonlarının boydan boya akustik süngerlerle kaplı olduğunu görebilirsiniz. Sinema salonlarının gürültülü ortamını dışarıya vermeme konusunda başarılıysa, sizin de gürültü sorununuzu çözebilir; fakat yine dekorasyon anlamında kötü bir görüntüye sahip olduğu için sıkça tercih edilen bir yöntem olduğunu söyleyemeyiz.

Pamuk Duvar Kaplamaları

Evinizin duvarlarına uyum sağlayacak; hem dekorasyonu güzelleştirecek, hem %60 ses yalıtımı ve %80 ısı yalıtımı özelliği sayesinde sorunlarınızı çözecek, hem %100 pamuk ve hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermeyen temiz içeriği ile sağlıklı bir ortam sunabilecek, hem ekonomik, hem uygulaması kolay bir ürün var desek?

WhatsApp Image 2021 11 02 at 11.12.52

Ventrawall pamuk sıvaları yukarıda bahsettiğimiz gibi %60 ses yalıtımı özelliğine sahiptir. Komşularınızla ortak duvarlarınıza, gürültücü üst komşularınız varsa tavana; dilediğiniz her iç cepheye kolay ve hızlı bir uygulama sunar. Benzersiz renk ve desen seçenekleriyle klasik yalıtım malzemelerinin dışına çıkarak dekorasyon anlamında sizi özgür bırakır! Aynı zamanda yangına karşı dayanıklıdır ve antistatiktir; bu da sizin için daha güvenli bir ortam oluşturmasını sağlar.

%100 pamuk olan tüm ürünler zararlı tiner ya da yapıştırıcı gibi maddelerle değil, sadece su ile karıştırılarak hazırlanır. Bir hamur kıvamına gelene kadar yoğurulur, 30 dakika dinlendirilir ve uygulanır. Darbeye karşı dayanıklıdır ve kolayca tekrar tamir edilebilir.

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu