Dekorasyon

Salon Duvar Dekorasyonu İçin 8 Farklı Fikir

Salon dekorasyonunun nasıl olması gerektiği bir çok kişinin aklındaki sorulardan biri olmaya başladı. Salon duvar dekorasyonu ise bambaşka sorun haline geldi. Hangi renkler uyumlu olacak, duvar kağıdı kullanmak kaliteli durur mu, duvarı boyamadan görüntüsünü değiştirmenin yolları var mı ve benzeri bir sürü sorun… Bizlerde bu bölümde salon duvar dekorasyonu için fikirlerini sizler için derledik!

Salon Duvar Dekorasyonu


Salon Duvar Dekorasyonu İçin Fikirler

Salon duvar dekorasyonu hakkında aklınızdaki bazı sorulardan birinin ”Nereden başlamam gerek?” olduğunu duyar gibiyim. Öncelik olarak kendi tarzınızı ortaya koyan tasarımlara odaklanın. Uygulamaya geçmeden önce beğendiğiniz tasarımların resimlerini toparlayın.

Modern dekorasyon modellerine baktığımızda geleneksel algıların yıkıldığını görmekteyiz. Modern dekorasyon örneklerine bakıldığında her ayrı tasarımın ayrı bir dili var diyebiliriz. Daha özgün ve kişiselleştilmeye doğru giden modern dekorasyon modellerinde, evde yapılacak olan tasarım bütünüyle kişiselleştirilmiştir.

Kişiselleştirilmiş tasarımlar ev dekorasyonu için en trend tasarımlar demek, o halde sende hemen kendi tasarımını yapmaya başla!

Mobilyalar, perdeler, masalar derken geldik salon duvar dekorasyonu bölümüne… Peki salon duvar dekorasyonu nasıl yapılmalıdır? İlk olarak salonun temasını belirlemeniz gerekmektedir. Konforlu, huzur veren ve sakin bir salon mu; renkli, otantik ve canlı bir salon mu? Önemli olan ise bu kararları ilk başta verebilmektir.

Sevdiğiniz renklerin uyumlarını yakalamak için, renk uyumları tablolarından faydalanabilirsiniz. Sonrasında sevdiğiniz materyalleri düşünelim. Örnek olarak ahşap mı, metal tabakalar mı, el yapımı özel üretim eşyalar mı, bunların hangilerini seçeceğinizin kararına varmanız gerekiyor.

Sizin için derlediğimiz bu yazımızda da, sizlere bazı duvar dekorasyon ürünleri örnekleri göstermek istedik. Gerisini bırakın hayal gücünüz halletsin!

Bir odaya girdiğinizde ilk olarak dikkatinizi çeken unsurlardan biri duvardaki tasarımlardır. Bu tasarımlar için belirli bir ölçü olmamaz. Her zevke uygun ve bütçeye uygun tasarımlarla harika bir duvar tasarımı yapılabilir.

Bu yazımızda sizlere ilham veren ev dekorları örnekleri göstermeyi amaçlıyoruz. Unutmayın en önemli olanı sizin hayal gücünüzden geçen, birleştirici, bütünleştirici ve uyumu sağlamaya yarayan tasarımlardır.

1- Küçük Alanların Kurtarıcıları: Raflar

Evinizin bir diğer tamamlayıcı dekoratif eşyası olan raflar günümüzde oldukça trend hala gelmektedir. Genelde insanların ilk tercihi olan ahşap raflar kullanabileceğiniz gibi dilerseniz evinizle uyumlu olan başka raflar da kullanabilirsiniz.

Farklı Raf Tasarımları ve Köşe Raflar

Raf seçiminde önemli olan amacının ne olacağıdır. Örnek olarak, evinize geldiğinizde anahtarı koymak için mi istiyorsunuz, çiçeklerinizi asmak için mi yoksa kedinizin bir resmi mi? Bunu belirledikten sonra amacınız mümkün olduğu kadar az yer kaplayan, gözü yormayan, zarif modeller seçmek olmalıdır. Aksi halde beğenerek kullanacağınız raflar evinizin hacminden alarak evinizi daraltabilir.

2- Evde Doğanın Enerjisi Hissettiren: Çiçekler

Zevklerinize göre farklı tasarımları bir araya getirebilirsiniz. Görseldeki gibi ahşap bir duvar rafına çiçekler ekleyerek evinizin havasını değiştirmeniz mümkün. Eğer açık tondaki renklerden hoşlanıyorsanız veya koltuğunuz krem ve benzer tonlarda ise ekleyeceğiniz çiçekler ve küçük ahşap tasarımlar evinize yakışacaktır.

Farklı ve modern gözüken ev dekorasyonu için ahşap bir raf kullanabilirsiniz. Çiçekleri ahşap rafların içine veya yere koyabilirsiniz. Rafın yanına tablo veya aydınlatma ürünleri ekleyebilirsiniz.

Dekorasyon Duvara Asılan Ahşap Modelleri

Hatırlatmakta fayda gördüğüm bir diğer konu ise, dekorasyonu planlarken çok fazla farklı dekoratif eşyayla göz yormayaya dikkat edin. Görseldeki gördüğünüz gibi çok farklı dekoratif eşyalar bir arada kullanılmış fakat renklerin uyumuyla birlikte aşırıya kaçılmamış. Modern ve zarif bir görüntü elde edilmiştir. Sizlerde evlerinizde bu tonları kullanmayı seviyorsanız mutlaka denemelisiniz!

3- Klasik Asla Vazgeçilmezse: Tablolar

Evimizde tablo kullanmak bir çoğumuzun başvurduğu bir yöntemdir. Tablo seçimi yaparken her eve her tablo yakışmaz bunu unutmayalım.

Farklı Salon Tasarımı Modelleri
Her evin bir ruhu varsa, evin için yaratılanı bul. 

Tablolarınızı küçük alanları daha geniş göstermek için kullanacaksanız, mutlaka küçük veya orta boy tablo kullanmalısınız. Aksi halde duvarınız küçük gözükür. Evinizde kullanacağınız tablonun rengi de oldukça önemlidir. Eğer evinizdeki mobilyalarınız ağırlıklı olarak soft renklerden oluşuyor ise canlı renklerde tablolar ekleyerek kontrast sağlayabilirsiniz.

4- Alanı Daha Büyük Göstermek İsteyenlere: Duvar Kağıdı

Dekorasyon fikirleri içinde en popüler olanlardan biri duvar kağıdı tasarımıdır. Duvar kağıdı tasarımı ile isterseniz odanın yalnızca bir duvarına beğendiğiniz bir renk ekleyerek yapabilirsiniz. Eğer tek bir duvara yapmayı düşünüyorsanız, tv ünitesi arkası isterseniz özel bir köşe yaratabilirsiniz.

Farklı Desenli Renkli Turkuaz Duvar Kağıdı

Duvar dekorları tasarımlarında, desenli ve resimli tasarımlarla yapılmış duvar kağıtlarından da faydalanabilirsiniz. Eğer bu şekilde bir yol izlemeyi düşünüyorsanız, odanızın yalnızca bir duvarını kaplamak görüntü olarak çok modern bir hava katabilir.

Duvar kağıdınızı seçerken bir diğer unsur ise kolay temizlenir olması ve kaliteli bir görünüm sunmasıdır. Aksi bir durumda evinizin dekorları her ne kadar kaliteli de olsa duvar kağıdı evin dekorunu daha ucuz gösterir.

Duvar kağıdınızın sağlığınız için doğal malzemelerden üretilmiş olması da önemli bir durumdur. Duvar kağıdının renklerini seçerken ise çok parlak olmayan, fazla dikkat dağıtıcı olmayan duvar kağıtları seçerseniz, evinizde daha sakin ve klasik bir görünüm yakalayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Duvardan Gelen Soğuk Nasıl Kesilir?

5- Duvarda Minimal Dekor Sevenlere: Duvar Aksesuarları

Dekorasyonda en önemli unsurlardan biri olan duvar askıları salon duvarı dekorasyonu için tamamlayıcı niteliktedir. Fazla yer kaplamayan, duvara asıldığında gözünüze güzel gelen her türlü ürünü salon duvar dekorasyonu tamamlıcısı olan dekoratif duvar askısı olarak kullanabilirsiniz. Örnek olarak ise, salonununuzda ufak tefek eşyalarınızı koyabileceğiniz, minimal ve etnik bir ürün istiyorsanız ilk görselde görülen minik sepetler tam size göre! Çocuk odasında da kullanabileceğiniz bu minik sepetler evin bir çok yerinde kurtarıcı olabilir.

Evinizde bambudan veya ahşap bir üründen yapılan minik kaseleriniz eğer varsa, boyayarak benzer bir tasarımı kendin yap! Yeni trend olan duvar tabağı da kullanabilirsiniz. Bırak hayal gücün konuşsun!

Eğer evinizde sadelikten hoşlanıyorsanız iple asılan duvar süsleri tam size göre. Bu tip tasarımları oldukça düşük maliyetlerle elde edebilir, eğer dilerseniz evinizde kendiniz de yapabilirsiniz. Renk ve model tamamen size kalmış. Önemli olan yanı eğer koltuğun üzerine tercih ediyorsanız; çok ince, fazla toz biriktirmeyen, kolay temizlenen ve zarif duran tasarımlar seçmeniz yönündedir.

6- Her Evin Gözdesi: Şömine

Şömine Modelleri Modern Salon Tasarımları

Şömine maliyeti yüksek bir dekorasyon ürünüdür fakat gönümüzde oldukça fazla elektrikli şömineler bulunmaktadır. Elektrikli şöminelerde ısı ve ses çıkar ve daha düşük maliyetle benzer bir izlenim verir. Eğer evinizde yeterli miktarda alan varsa, mini bir şömine evinize oldukça hoş bir hava verecektir.

7- Hem Kullanışlı Hem Şık: Ayna

Dekorasyon ürünlerinin en trendlerinden biri olan ayna, hem kullanışlı hem de şık olması ile ön sıralarda yer almaktadır. Evinizde manzarayı ve ışığı yansıtır. Bu sebeple duvara ayna asmaya kara verdiğinizde ışığı yansıtma açısına ve manzara açısına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir.

Farklı boyutlarda aynalar kullanarak evinize daha modern bir görüntü yakalamanız da mümkün. Aynı zamanda farklı dekorasyon örneklerine bakarak, kendi istediğiniz ölçüde aynayı kestirebilir, dilediğiniz şekli verdirebilirsiniz.

Aynanın bir diğer özelliği ise, duvar dekorasyonunda kullanılması durumunda, evi olduğundan büyük gösterebilmesidir. Evin hangi bölümünde ayna kullandığınız bu sebeplerden dolayı önem taşır. Size ışığı olumsuz şekilde yansıtabilecek bir konuma koymamaya özen gösterin. Ayna modelleri günümüzde bulunabilirliği oldukça yüksek olmakla birlikte çok kurtarıcı bir üründür.

8- Duvarda Tablodan Sıkılanlara: Metal Dekorasyon Ürünleri

Oturma odası dekorasyonunuzu değiştirmek istiyorsanız veya duvarında eksik bir bölüm olduğunu düşünüyorsanız; standartın dışında bir ürün olan metal dekorasyon ürünlerini mutlaka değerlendirmelisiniz. Maliyet açısından da oldukça uygun fiyatlı olmaları ve bir çok farklı model bulunması tercih edilmesi için ekstra bir özelliktir.

Salon Duvar Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon duvar dekorasyonu için dikkat etmemiz gereken en önemli unsur kendi yaşam alanımızda özgür hissettirebilecek olan dekorasyonu kendimiz için inşa etmemizdir. Belirttiğimiz ürünlerde de, bir ürünü seçerken neye dikkat etmeniz gerektiğine değindik. Tek uyarımız, evinizide salon duvar dekorasyonu için kullanacağınız ürünleri seçerken sağlıklı, kaliteli, maliyeti en düşük ve şık olanı seçmenizdir.

Dilediğiniz modelleri bir biri ile tamamlayarak sadece size özel farklı bir tasarım ortaya çıkarabilirsiniz. Kendi tasarımınızı oluştururken sizlere keyifli bir zaman diliyoruz!

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu