Dekorasyon

Salon Dekorasyonunda Yeniliğin Esintisi

Evin tartışmasız en çok vakit geçirilen odası olan salon dekorasyon fikirleri ile göz kamaştıracak!

Günün yorgunluğunu bir fincan kahveyle attığınız, ailenizle en güzel anılarınızı biriktirdiğiniz; evin en güzel vakitlerinin geçtiği salonunuzun tüm sohbetlerinize eşlik eden keyifli bir ortam olmasını istemez misiniz? Salon dekorasyonunda en sık kullanılan parçalar ve trend dekorasyon önerileriyle gelin, evinizi birlikte yenileyelim!

Salon Dekorasyonu

Evimiz ne kadar güzel olursa, içinde vakit geçirmekten o kadar keyif alırız. Evimizi güzelleştiren öğeler de zevkimize uygun seçeceğimiz parçalardan geçer. Elbette evimizin bütün odaları dekorasyon için önemlidir, ama misafirlerimizi ağırladığımız, uzun ve derin konular konuştuğumuz salonlarımızın gözümüze hitap etmesine daha çok önem veririz.

Salon Dekorasyonunda Konfor Alanı Yaratacak Koltuklar

salon dekorasyonu

Salonlarımızın belki de en önemli eşyaları koltuklardır. Üzerlerinde saatlerimizin geçtiği koltukların hem ergonomik, hem ekonomik olmasını isteriz. Zevkimize hitap etmesinin önemli olduğu kadar, konforlu ve kullanımı rahat koltuklar tercih etmek uzun ömürlü kullanımını kolaylaştırır.

Yeni nesil koltuklar hem tasarım olarak, hem de malzeme teknolojisi olarak oldukça gelişmiştir. Evinizin ihtiyacına göre ister L koltuk, ister ikili, ister üçlü koltuk seçebilirsiniz. Misafiri bol olan ve saklama alanına ihtiyaç duyan evler, yatak olabilen ve sandıklı koltukları tercih edebilir.

TV Üniteniz Göz Doldursun!

Tv üniteleri, seçeceğiniz mobilyalarla uyumlu olmasının dışında mekanın geneline hitap ettiği için büyük önem taşır. Öyle bir renk seçmelisiniz ki hem temizliği kolay olsun ve toz belli etmesin, hem de TV ünitesi için ayrılan alana hakim olsun.

Modern dekorasyon anlayışında koyu ahşap renkleri, antrasitler, siyahlar ve beyazlar sıkça tercih edilir. Koyu renklerin toz belli etmesine rağmen şık tasarımları sayesinde sıkça tercih edildiğini görüyoruz. Bazen şıklık, kullanım kolaylığının önüne geçiyor diyebilir miyiz?

Klasik Berjerleri Unutun!

Klasik, hepimizin aile büyüklerinin evlerinde bulunan kulaklı berjerler yerlerini tekli koltuklara baktı. Yeni dekorasyon anlayışında, koltukların ve berjerlerin bir takım olarak alınması değil; ayrı ayrı alınması ve farklı tasarımlara sahip olması geçerli.

Amerikalıların sıkça tercih ettiği, “Baba koltuğu” diye adlandırdıkları TV koltukları ile evinizde eşsiz bir keyif alanı yaratabilirsiniz. Eğer salonunuzun alanı müsaitse, tasarımlarıyla göz dolduran ve çoğu mobilyaya uyum sağlayan baba koltuklarından satın alarak film izleme keyfinizi doyasıya yaşayabilirsiniz!

Ormanların Kokusunu Salonunuzda Hissedin

salon dekorasyonu

Bohem tarzın getirdiği anlayışın hemen hemen her dekorasyonda can bulduğu yeşiller, evimize canlılık katıyor! Ev bitkilerinin en çok yakıştığı alanlardan biri olan salon, içinde canlı yetiştirmek için harika bir alan olma özelliği taşıyor. Tavandan sarmaşık sarkıtabilir, marginitalarınızı kolayca büyütebilir; olgunlaşan aloe veralarınızdan tutamlar kesebilirsniz.

Halı ve Perde Seçimi

Ev dekorasyonu yaparken halı ve perde tercihi çok önemlidir. Salon dekorasyonunda doğru renk ve desenlerle halı ve perde seçilmesi, mekanı olduğundan daha ferah ve daha geniş gösterebilir.

Küçük alanlarda daha sade ve tek renk halı ve perde tercih edersek alana büyük algısı verebiliriz. Karmaşık desenli halı ve perdeler göz yorabilir ve mekanı daraltabilir.

Halı seçimlerinde genellikle açık yerleri kapatacak boyutları tercih ederiz. Bu bir hatadır, çünkü mobilyaların en azından ön ayaklarını kapsayacak bir halı seçersek mekanı daha geniş gösterebiliriz. Küçük halı her zaman alanı daraltır.

Orta Sehpalar

Salonda kullanılan orta sehpalar, dekoratif amaçtan çok ihtiyaca yönelik olmasıyla önem taşır. Satın alacağınız camdan üretilen orta sehpalar, çocuklarınız için ciddi tehlike ortamı oluşturur. Daha güvenli ve kullanımı kolay orta sehpalarla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Son yılların trendi olan yuvarlak kesim orta sehpalar, birden fazla ve farklı boyutlarla üretilir ve birlikte kullanıldıklarında ortama eşsiz bir hava katarlar. Büyük ve küçük boylarının birlikte kombinlendiği orta sehpalar, şekillerinden dolayı alanı ferahlatırlar.

Duvar Dekorasyonu

Salonlarınızda duvar dekorasyonunun yeri oldukça büyüktür. Duvarlar, bütün odanın dekorasyon anlayışını kolayca değiştirebilir. Bu yüzden, seçeceğiniz duvar renginin ve malzemesinin önemi oldukça büyüktür.

krem duvar ve oturma odasi

Evinizde %100 pamuk duvar boyalarını kullanarak sağlıklı bir ortam yaratabilirsiniz. %100 pamuk duvar boyaları, klasik duvar boyaları ve duvar kağıtlarına göre dekoratif anlamda alışılmışın dışında bir görüntü sunarak evinizi benzersiz kılar. Ayrıca, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı özelliği sayesinde enerji ve para tasarrufu yapmanızı sağlar.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu