Dekorasyon

10 İpucu ile Oturma Odası Dekorasyonunuzu Güzelleştirin

Oturma odası dekorasyonu nasıl yapılır? Tarzınıza göre oturma odası dekorasyonu yapın, evinizi kolayca güzelleştirin!

Tarzınız isterseniz geleneksel, isterseniz modern olsun; oturma odanız kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve sevdiklerinizle kaliteli bir zaman geçirebileceğiniz bir yer olmalıdır. Mükemmel bir oturma odası tasarlamanın birden çok yolu var.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

İşe Renkleri Dengeleyerek Başlayın

Bir oturma odası dekorasyonu yaparken, beyaz renkleri çok kullanırsanız fazla temiz görünebilir; koyu renkleri fazla kullanırsanız fazla karanlık görünebileceği gibi. Bunun için, koyu renkleri ve açık renkleri karıştırarak denge yaratabilir, dingin bir görüntü elde edebilirsiniz. Bir alan tasarlarken, birden çok renge yer vererek denge kurun.

Zıt Renklerden Nötr Bir Düzen Oluşturun

Siyah ve beyaz renkler dahil olmak üzere, oturma odası dekorasyonu yaparken zıt renkleri birlikte kullanarak onları nötrlemek; daha zengin ve hoş bir görüntü sunar. Beyaz bir üniteniz varsa, kulplarını siyah renkte tercih edebilir; açık mavi ve koyu maviyi bir arada kullanabilirsiniz. Renk paleti oldukça zengin, bunları doğru kullanın!

Farklı Dokuları Bir Araya Getirin

Bir oturma odası dekorasyonu yaparken, koltuklarınızın ve kırlentlerinizin dokusuna özen gösterin. Metal ayaklı bir kanepede peluş bir yastığın kullanılmayacağını kim söyledi? Ya da deri bir berjer ile saten bir kırlentin uyumsuz olacağını? Birden fazla doku ile çeşitleri arttırarak daha zengin bir görüntü elde edebilirsiniz.

Ahşap ile Samimiyeti Arttırın

oturma odası dekorasyonu

Ahşabın olmadığı yerde sıcaklık pek mümkün olmayabilir! Bir oturma odası dekorasyonunda ahşabın kullanımı, odaya farklı bir sıcaklık katarak daha ait hissettirebilir. İster yan sehpa, ister orta sehpa; ister çerçevelerinizde kullanabileceğiniz ahşap ile odanızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Koltuklarda Kendi Tarzınızı Oluşturun

Birçok mobilya mağazasında tam takım koltuklar sunulur, fakat koltukların bir set olarak satılması, onları bir set olarak almanız gerektiği anlamına gelmez. Modern ev tasarımlarında, salon ya da oturma odası dekorasyonu yaparken set halindeki parçaların değil; eşsiz ve farklı parçaların kullanıldığını görebilirsiniz.

Deri bir berjer satın alıp, keten kumaşlı bir koltukla kombinleyebilirsiniz. Renklerin kontrast oluşturması bilindik bir durumdur; ama kumaşlar da kontrast oluşturabilir. Zıt ve farklı dokulardaki kumaşları bir arada kullanarak daha davetkar bir dekorasyon elde edebilirsiniz.

Koltuklarınızda Kullanması Kolay Kumaşları Tercih Edin

Oturma odası dekorasyonu yaparken, belki de altın parçanın koltuklar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Koltuklar göze hitap ettiği kadar, dayanıklı ve rahat olmasıyla da büyük önem taşırlar. Bunun için satın alacağınız koltuğun kolay kullanım sağlamasına özen gösterin.

Bebeğiniz ya da çocuğunuz koltuklarınıza bir şeyler döküyor olabilir. Bunun için, en kullanışlı koltuk renginin orta tonlarda olduğunu söylemek mümkün. Açık renkteki koltuklar oldukça fazla leke tutabilir; koyu renkteki koltuklar ise evcil hayvanınızın tüylerini oldukça fazla belli edebilir.

Deri bir koltuk tercih ediyorsanız, leke tutmayan ve kolay temizlenebildiğinden en kolay malzemelerden birini tercih ediyorsunuz demektir. Fakat, deri koltukların eskimeye daha müsait olduğunu da unutmayın!

Küçük Detaylardan Faydalanın

Canlı tonlar kullanmak oturma odası dekorasyonu yaparken zevkinize uymayabilir, ama küçük detaylarda renkleri kullanmak bazen daha davetkar hissettirebilir. Krem renginin hakim olduğu bir odada, biraz turkuaz veya turuncu görmek kimin canını sıkar ki?

Halı Seçiminize Önem Verin

Halı ya da kilim tercihiniz, oturma odası dekorasyonunuzu tamamlayacak şekilde olmalıdır. Genellikle, koltuklarınızın ön ayakları içerde kalacak boyutlarda bir halı tercih etmek, odanızı daha büyük ve dolgun gösterecektir.

Halının boyutu önemli olduğu kadar, renkleri ve deseni de önemlidir. Karmaşadan uzak, sade ya da zaten sade olan dekorasyonunuzu canlandıracak bir halı tercih ederek bütünlük elde edebilirsiniz.

Koltukların Mesafesine Özen Gösterin

Oturma odanız ne kadar büyük olursa olsun, bir oturma grubunun ne kadar büyük olabileceğinin bir sınırı vardır ve yine de rahat bir ortam oluşturmak için önemlidir. Sohbeti kolaylaştırmak için koltuklar arasında iyi bir mesafe olmalıdır; hem gereksiz yakınlık olmamalı, hem de gereksiz uzaklık olmamalı.

Rahatlığınızı Dikkate Alın

Bir oturma odası, belki salonunuzda kullanmak istemediğiniz birçok parçayı barındırabilir. Salonun ciddiyetine göre daha neşeli bir ortam yaratabilir, salonunuzda kullanmayı spor bulduğunuz birçok parçayı burada değerlendirebilirsiniz.

Kusursuz bir düzen için çaba sarf etmek yerine, duvarlarınızı eğlenceli çerçeveler ve posterlerle kaplayabilir; dağınık koltuk battaniyeleri kullanabilirsiniz. Salonunuzda zaten mükemmelliyetçi olabilirsiniz, ama oturma odasında biraz daha kaosu kabullenen biri olmak isteyebilirsiniz.

Duvar dekorasyonu yaparken %100 pamuktan üretilen ve hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermeyen Ventrawall Pamuk Sıva‘yı tercih edebilirsiniz. Ventrawall pamuk sıva, renklendirici içermemesiyle birlikte evinize doğadan esintiler getirir. Ayrıca %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı sağlayan Ventrawall pamuk sıva, rutubet, küf ve nemi önler ve tekrarlamasını engeller.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu