Dekorasyon

Verimli Çalışmayı Ofis Dekorasyonu ile Sağlayın!

Çalışma alanları, tüm günü geçirdiğimiz mekanlar olduğu için dekorasyon anlamında büyük bir önem taşır. Ofis dekorasyonunun bizi sıkmayacak, verimimizi arttıracak, evimizde gibi hissettirecek bir şekilde tasarlanması gerekir. Tüm gün süren yoğun bir çalışma temposunda bile kendimizi biraz da olsa rahatlamış hissetmek, dekorasyon ile sağlanabilir.

Dekorasyon, bulunduğunuz alanı ihtiyaca yönelik ve zevkinize uygun şekilde dekore etmektir. Evimizi dekore etmek için çok uğraşırız; yatak odamızda güzel bir uyku çekmeyi, salonumuzda rahat hissetmeyi isteriz. Dekorasyonun hayatın her yerinde olduğunu, bakkalın bile bir dekorasyonu olduğunu hiç düşündünüz mü?

ofis dekorasyonu
Ventrawall R04 uygulanmış iş yeri duvarı

Ofislerimizi dekore etmek, çalışanlarımızı ve bizi motive etmesi açısından çok önemlidir. Sadece çalışma masası ve sandalyeyle değil, ofisi bir bütün olarak düşünerek dekorasyonu tamamlamalıyız. Seçilen eşyanın kalitesi, duvarların rengi, kullanılan aksesuarlar; ofiste rahat hissetmemizi sağlayan etkenlerdir.

Ofis Dekorasyonu ile Verimi Arttıırn

Eğer iş sahibiyseniz, ofisinizin boyutuna göre ihtiyaçlara cevap verecek nitelikle olması için birçok araştırma yapmışsınızdır. Konu sadece çalışanlar için sandalye ve masa almak değil, kendilerini daha iyi ve motive hissetmelerini sağlamak olduğu için biraz zorlanabilirsiniz.

Aklınızdaki sorulara yanıt olabilmek için size harika öneriler hazırladık! Benzersiz bir ofis dekorasyonu ile içinizin açılacağı bir çalışma alanı yaratmak için okumaya devam edin!

Küçük Alanlardan Verim Almak

Eğer işverenseniz, küçük ofislerin dekorasyon için verimsiz olduğunu düşünebilirsiniz. Bazı alanların küçük olması, masa ve sandalye gibi ofisin temel ihtiyaçlarını karşılamayı zor kılabilir.

ofis dekorasyonu
Ventrawall Luks Ofis

Eğer ofisinizin metrekaresi çok düşükse, masa ve sandalyeleri duvara karşı konumlandırabilirsiniz. Duvarda boydan boya bir masa kullanabilir, karşılıklı iki masa oluşturup iki veya dört kişinin çalışmasına olanak sağlayabilirsiniz. Unutmayın, dekorasyonu mükemmel kılan şeylerden biri alandan maksimum faydalanmaktır.

İhtiyaçlara Yönelin

Her ofisin olmazsa olmazı tabiki de dolaplardır. Ofisinizde dolap için yeterli alan yoksa, çalışma masalarının altına çekmeceli dolaplar yerleştirebilir veya duvarlarınızı açık raf sistemiyle değerlendirebilirsiniz. Son yılların gözde dekorasyon tarzı olan endüstriyel tasarımlarda, açık raf sistemleri ile harikalar yaratıldığını görebilirsiniz.

Duvarları Yıkıp Sınırların Dışına Çıkın

Ofis dekorasyonunda küçük ve dar alanlar bazen zorlayıcı faktörler olabilir. Odaya sığmakta zorlanıyorsanız, ortak duvarlardan birin yıkabilir ve alanı büyültebilirsiniz. İster odaları birleştirin, ister duvar yerine dolap sistemi kullanarak ofisleri ayırın; alan yaratmak için sınırları aşabilirsiniz.

Ormanların Kokusunu Ofisinize Taşıyın

Ofislerde bitki kullanmak, bu yazıya göre daha stressiz bir gün geçirmenizi sağlıyor. Bitkiler, yaydıkları pozitif enerjiden ötürü hem huzurlu hissetmenize, hem de bir bitkiye bakıp büyütmenin verdiği his sayesinde mekanı benimsemenize yardımcı oluyor. Görsel açıdan da mekana sıcaklık katan bitkiler ile daha sıcak bir ofis ortamı yaratmak işten bile değil.

Nefes Alacak Alanlar Oluşturun

Çalışanlarınızın molalarında dinlenebileceği, kendilerini toparlayabilecekleri alanlar oluşturmak son yılların vazgeçilmez öğesi haline geldi. Bazı şirketler ortak alanlara oyun konsolları koyuyor, bazıları çalışanların uzanıp dinlenebilmesi için yatak boyutunda koltuklar koyuyor.

Çalışanlarınızın kahve içebileceği, oturup arkadaşlarıyla muhabbet edebilecekleri alanlar yaratmak da motivasyonu arttıran etkenlerden biridir. Bu gibi alanlar hem kendilerini rahat hissetmeye, hem de moladan işe daha verimli dönmelerine yardımcı olur.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renkler, göze hitap etmenin de dışında taşıdıkları anlamlar ile ofis, banka, otel ve daha birçok alanda profesyonel anlamda kullanılır. Çoğu zaman dekorasyon yaparken hoşumuza giden renkleri kullansak da, yaşadığımız alanlarda renklerin etkisine göre bir tasarım yapmak daha verimli bir gün geçirmemizi sağlar.

Mavi güven ve başarıyı temsil eder, bu yönüyle ofislerde sıkça tercih edilir. Turuncu başarıyı, huzuru, mutluluğu; krem rengi sakinliği, mor rengi asaleti, siyah rengi gücü yansıtır. Bu renkler, ofis dekorasyonunda çalışanların verimini arttırmak için sıkça tercih edilir. Siz de ofisinizi dekore ederken renklerin anlamlarına göre bir tasarım yapabilir, çalışanlarınızın daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz.

Duvarlarınızı Sağlıklı Hale Getirin

Ofis dekorasyonu yaparken genellikle duvar boyası veya duvar kağıdı gibi standart işlemler tercih edilir. Duvar kağıdının zararlarını incelediğimiz bu yazımızda gördüğümüz gibi, bütün günümüzü geçirdiğimiz ofislerimizin standartlarını yükseltmek için duvar kağıdının yanlış bir tercih olacağını söylemek mümkün.

ofis dekorasyonu
Ventrawall Ofis Uygulaması 2

Duvar boyalarının içindeki kimyasal yüzünden sık maruz kalındığında ciddi yan etkileri olacağını burada gözlemlemiştik. Gelişen teknoloji ile bu iki seçeneğin dışına çıkarak %100 pamuk boyaları deneyebilirsiniz. Hem ekonomik, hem de %100 pamuktan üretilip hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermemeleriyle tamamen sağlıklı bir ortam sunarlar.

%80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı özellikleri sayesinde ofis daha sessiz bir hale gelirken tüm gün yakıt harcamanıza gerek kalmaz. Rutubet, nem gibi sorunlu yüzeylerin üzerine astar, sıva gibi vakit alan ön hazırlık işlemlerine gerek kalmadan doğrudan uygulanır.

Sağlıklı dekorasyonlar dileriz!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu