DekorasyonGenel

Mutfak Tadilatını Keyifli Bir Hale Getirmenin 6 Yolu!

Mutfak tadilatına mı başlıyorsunuz? Evde tadilat yapmak her zaman zor ve karmaşık olmayabilir! Nasıl mı?

Mutfak tadilatına başlarken, büyük ihtimalle yapacağınız ilk iş eşyalarınızı paketleyip kaldırmak ve geçici bir alana tekrar yerleştirmek olacaktır. Bu işlemi bir fırsata çevirmeye ne dersiniz?

Çoğu zaman yerini değiştirmek istediğimiz eşyaları ellemeyiz, düzen bozmak her zaman büyük iş gerektirir. Hazır mutfak tadilatı yapıyorken, kullanmadığınız eşyaları elden çıkarmak ya da en sevdiğiniz ve en çok ihtiyaç duyduğunuz eşyaları daha göz önüne çıkarmak için harika bir fırsat!

Eşyalarınızı paketleme işlemine mümkün olduğunca erken başlamanız sizin için daha iyi olacaktır; çünkü tadilat gününe yaklaştığınız zaman ne kadar eşya olduğunu görünce paniğe kapılabilirsiniz. Mutfak düzenini değiştirmek büyük zaman ister ve paketleme işlemi de uzun sürebilir.

Belirlediğiniz mutfak modeli, eski eşyalarınızı saklamanıza olanak sağlamıyor olabilir. Daha dayanıklı dolaplar, istediğiniz tezgah modeli ya da granit tezgahlar… İstediğiniz modeli belirleyip tadilat ustasına mutfak yenileme hakkındaki beklentilerinizi anlatabilirsiniz.

Tadilat işlerinde birçok tahmin edilemeyen unsur çıkabilir. Mutfak tadilatı firması beklenenden geç bitirebilir, Boya badana uzun sürebilir, mutfak dolap kapaklarını uzunca süre bekleyebilirsiniz.

Mutfak tadilat fiyatlarında ve banyo tadilatında olduğu gibi, tadilat ustası anahtar teslim mutfak tamiratı ya da siz evdeyken modern mutfak membran kapakları takmak isteyebilir. Tüm bu sıkıcı süreç arasında mutfak tadilatı dekorasyonu için size birkaç öneride bulunduk.

Tadilat Esnasında İhtiyacınız Olacak Şeyleri Belirleyin

mutfak tadilatı
Mutfak Tezgahını Minimize Edin

Mutfak tadilatı sırasında evinizde kalmaya devam edecekseniz, devamlı kullandığınız eşyaları ayırmak isteyebilirsiniz. Çay makinesi, tost makinesi ya da mikrodalga fırın gibi eşyalara kullanmak için bir kenara ayırın. Yemek takımları ve bardakları atlamayın.

Bulaşık makinesi, mutfak tadilatı boyunca erişiminizi kısıtlayacaksa, bulaşıkları elde yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Bu işlemi kısa tutmak için kişi başına göre tabak ve bardak ayırın.

Bulaşık makinesi olmadığı için yıkamayla vakit kaybetmek istemiyor olabilirsiniz. Bunun için geri dönüştürülebilir bardak, tabak ve çatal gibi malzemeler kullanmayı deneyin.

Tadilat Sırasında Mutfak Eşyalarınızı Nasıl Muhafaza Edeceğinizi Planlayın

mutfak tadilati
Köşe Dolaplar Kurtarıcı Olabilir

Mutfak tadilatı, genellikle büyük tadilatların arasında sayılır. Bu gibi tadilatlar 2-3 hafta gibi bir süreye tekabül edeceği için, eşyalarınızı nasıl muhafaza edip onları nasıl koruyacağınıza karar verin.

Tadilatınız beklenenden de uzun sürecekse, kutulara koyacağınız tüm eşyaları başka bir odaya taşıyarak kırılma ve kirlenme riskini minimuma indirebilirsiniz.

Eşyalar düşündüğünüzden de fazla olabilir. Bunun için büyük kutulara doldurup fazla ağırlık yaratmak yerine küçük veya orta boy kutuları tercih edip işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Eşyaları güzelce birbirine sardığınızdan ve kırılmalarını engellediğinizden emin olun. Kutuların üzerine eşyaları sınıflandırmayı unutmayın.

Eşyalarınızı Ayırın ve Kullanmadıklarınızdan Kurtulun

mutfak tadilati3
Ferah Mutfak Dekorasyonu

Mutfak tadilatı için eşyalarınızı paketlerken kategoriye ayırmak, her zaman işinizi kolaylaştıracak bir adımdır. Tüm eşyaları mutfak tezgahına çıkarın ve tüm sahip olduğunuz mutfak eşyaların arasından eleme yapın.

Eğer birden fazla yemek takımınız varsa, uzun süredir kullanmadığınız takımlarınızı eleyerek işe başlayabilirsiniz. Yemek takımları, tahmin ettiğinizden daha büyük bir kaplayarak ihtiyacınız olan depolama alanlarını meşgul edebilir.

Hiç kullanmadığınız diğer parçalara göz gezdirin. Eğer fincan yerine kupaları tercih ediyorsanız, fincanlarınızı elden çıkararak yer açabilirsiniz.

Kullanmadığınız fakat sizin için manevi değeri olan mutfak eşyalarınız varsa, onları daha iyi koruyabilmek için mutfak dışında saklamayı deneyin. Daha çok kullandığınız eşyalara yer açmak, mutfak kullanımınızı daha verimli bir hale getirecektir.

Bazen kahve içmek için kupa seçerken, sevdiğimiz ve görsel olarak bize hoş gelenleri tercih ederiz. Böyle olunca uzun zamandır kullanılmayan kupalar rafların arkasında kalır. Bunların hepsini ihtiyaç sahiplerine bağışlayabilirsiniz.

Saklama kaplarınızın kapakları kaybolmuş ya da yıpranmış olabilir. Hangilerini daha çok kullandığınıza bakın ve artık işe yaramayacak olanları elinizden çıkartın.

Eğer çocuklarınız evden taşındıysa ya da evde iki kişiyseniz, sadece belirli sayıda mutfak malzemesi kullanıyorsunuz demektir. En sık kullandıklarınızı belirleyip diğerlerini eleyebilirsiniz.

Küçük Ev Aletlerini Gözden Geçirin

Hepimizin evinde birçok küçük ev aleti bulunur. Mutfak tadilatı sırasında hazır tüm eşyalarınıza göz gezdirme şansı yakalamışken, uzun süredir kullanmadığınız hatta belki de hiç kullanmadığınız birçok ev aletini elden çıkarma şansı yakalayabilirsiniz.

Eskiyen spatulalar, soyulmuş ve renkleri değişmiş tahta kaşıklar… Eskiyenleri ve fazlalıkları elden çıkarıp daha soyut bir yaşama geçerek hem saklama alanınızı arttırabilir, hem sağlam durumda olup kullanmadığınız eşyalarınızı ihtiyaç sahiplerine vererek yeni hayatlar bulmalarını sağlayabilirsiniz.

Neyi Sakladığınıza Dair Düşünceli Olun

Neyi tutacağınıza ve nelerden vazgeçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız, şimdiki yaşam tarzınızı ve yakın gelecekte neler bekleyebileceğinizi düşünün ve kendinize hangi öğelerin gerçekten gerekli olduğunu veya bu konuda neler hissettiğinizi sorun. Evinizdeki aile üyelerinin yaşını, sayısını ve eşyaları kullanma şeklini belirlemek, karar vermenize yardımcı olabilir.

Tadilatınız tamamlandığında ve dolaplarınızı yeniden doldurmanın zamanı geldiğinde, eşyalarınızı nereye yerleştireceğiniz konusunda dikkatli olun. En sık kullandıklarınız en önemli noktaları almalı ve erişimi kolay olmalıdır. Günlük rutinlerinizi düşünün ve mutfak kurulumunuzun bu akışı desteklediğinden emin olun. 

Duvarlarınızı Baştan Yaratın

Tüm bu tadilatın arasında, mutfak duvarlarınızı sıkıcı ve geleneksel görüntüden kurtarmak için %100 pamuk duvar boyalarını deneyin! Hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermeyen Ventrawall pamuk sıvalar, %60 ses yalıtımı ve %80 ısı yalıtımı sağlar.

pH derecesi 7 olduğu için böcek barındırmaz. Kokusuzdur ve tüm iç cephe duvar ve tavan yüzeylerine uygulanabilir. Kir tutmayan yapısı sayesinde her zaman yeni gibi kalır, bu özelliği ile sürdürülebilirdir.

Darbelere karşı dayanıklıdır ve olası bir hasar sonucunda kolayca tamir edilebilir. Su dolu bir sprey şişesi ile hasar alan yüzeyin etrafında bir çember belirleyip alanı ıslatıp plastik mala yardımıyla kolayca tamir edebilirsiniz!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu