Dekorasyon

Modern Mutfak Dekorasyonu İçin 8 İpucu

Dekorasyon yaparken nelere dikkat ediyorsunuz? Alandan maksimum faydalanmayı mı, sadece göze hitap etmesini mi? Değişiklik her evin ihtiyacıdır. Bir mekanda yenilik yaparken mevcut koşulları değiştiremeyeceğimiz için, onları iyileştirmeye çalışmalıyız. Nasıl mı? Takipte kalın!

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak, hepimiz için günün önemli kısımlarını geçirdiğimiz alandır. Ailemizle birlikte yiyeceğimiz sıcak yemekleri burada yaparız. Mutfak dekorasyonu, evin diğer odalarına göre daha önemlidir; çünkü yemek yaparken rahat çalışma alanına ihtiyaç duyarız.

Mutfağımız istediğimiz kadar büyük ya da ihtiyaçlarımıza cevap veremiyor olabilir; küçük mutfakların da kullanışlı hale gelebileceğini unutmayın! Kiracı olsanız bile mutfağınızda yapacağınız geçici değişiklikler, hem dekorasyon anlamında hem de ihtiyaçlarınıza cevap vermesi anlamında önemli yere sahiptir.

Küçük Mutfakların Kurtarıcısı

Çoğumuzun mutfağında tezgah alanı yeterli gelmiyor. Özellikle yeni evlerde tasarlanan mutfaklar, kullanım ihtiyacına cevap olamıyor ve yetersiz kalıyor. Aynı anda birden fazla yemek hazırlamanın imkansız gözüktüğü bu tarz küçük mutfaklarda, eğer kiracıysanız harici olarak satılan mutfak adalarından satın alabilirsiniz.

mutfak dekorasyonu

Eğer ev sahibiyseniz, mutfağınızda daha büyük bir alan yaratmak için boşta kalan bir köşeye L dönecek şekilde bir dolap ekletebilirsiniz. Daha büyük bir değişiklik istiyorsanız, mutfağınızı açık mutfağa çevirip daha ferah bir alan elde edebilirsiniz.

Kilersiz Evle İşimiz Çok Zor!

Yeni evlerin ne kadar küçük ve kullanışsız olduklarından bahsetmiştik. Eğer 2+1 bir eviniz varsa, içinde kiler için ayrılan bir alan olmadığından eminiz. Mutfakta erzakları zarar görmeden saklamanın tek yolu kiler dolabında muhafaza etmektir. Evinizde kiler dolabınız yoksa bile, harici olarak satılan kiler dolaplarından satın alıp daha rahat bir kullanım alanı yaratabilirsiniz.

Masamız Olmasa Da Olur!

Hepimiz hazırladığımız yemekleri mutfakta yemeyi tercih ederiz. Mutfakta yemek yemek için de mutfağımızda yeterli alan olmasa bile masa ve sandalye konumlandırırız. Mutfağa koyulan masa ve sandalyeler, zaten alan problemi yaşadığımız mutfaklarımızı daha küçük gösterir.

Salonunuzda yemek takımınız varsa, mutfaktaki yemek yeme alanını kaldırıp daha geniş bir alan yaratabilirsiniz. Yemekleri salonda yiyerek mutfakta elde ettiğiniz alana uzun süredir istediğiniz kiler dolabını koyabilir ya da kahve köşesi yapabilirsiniz. Hem daha geniş bir alan elde edersiniz, hem de daha kullanışlı bir mutfağınız olur.

Gereksiz Eşyaları Kaldırın

mutfak4

Mutfak tezgahlarında en çok yer kaplayan eşyalar, mutfak robotladır. Sürekli elimizin altında olan mutfak robotları kullanım kolaylığı yaratsa da, tezgah üzerindeki çalışma alanını daraltır.

Mutfak robotlarını ulaşılması kolay, tezgaha yakın bir alana kaldırarak çalışma alanınızı arttırabilir, daha geniş ve ferah bir ortam elde edebilirsiniz.

Mutfak Dolaplarınızı Kullanışlı Hale Getirin

mutfak dekorasyonu

Bazı mutfak dekorasyonu dolapları, gereğinden fazla geniş olup yeterli rafa sahip olmayabiliyor. Raf olmayan dolaplarda konumlandırılan eşyaların üzerinde büyük bir alan kalıyor. Bu ölü alanı değerlendirmek için dolaplarınızın içine raf ekleyebilir, mutfağınızdaki saklama alanını arttırabilirsiniz.

Dolaplarınızı Düzenleyin

Mutfak dolaplarında ihtiyacımızdan daha fazla eşya saklıyoruz. Çok parçalı yemek takımları, ne zaman kullanacağımızı bilmediğimiz kocaman suplalar… Günlük kullandığımız tabak çanakları bir kenara ayırıp, hayatımızda belki 10 defa kullanacağımız diğer eşyaları tek bir dolaba toplayabilir, sürekli kullandığınız dolaplarda yer açabilirsiniz.

Modüler Mobilyalar Kullanın

mutfak dekorasyonu

Modüler mobilyalar, küçük evde yaşama anlayışı yaygınlaştığından beri sıkça tercih edilir hale geldi. Açılır kapanır masalar, yatak olabilen koltuklar… İhtiyacınıza göre evinize alacağınız modüler mobilyalar, küçük alanları daha kullanışlı hale getirebilirler.

Mutfak Dekorasyonu için Farklı Çözümler Üretin

Eğer mutfağınızda içe açılan bir kapınız varsa, ne kadar alandan kıstığını çok iyi biliyorsunuzdur. Mutfak kapınızı dışa açılır hale getirerek, kapının açık halinin kapladığı alandan kazanabilirsiniz. Eğer bu durum sizin için imkansızsa, mutfağınızdaki kapıyı sökebilir ya da sürgülü bir kapıyla değiştirebilirsiniz.

Duvarlarınızı Kullanışlı Hale Getirin

Mutfak Dekorasyonunuza mutfak duvarlarınızı ne kadar dahil ediyorsunuz? Belki eski fayansların görüntüsünden memnun değilsiniz, belki mutfağınızda ekonomik bir yenilik yapmak istiyor olabilirsiniz.

Mutfak fayanslarınıza %100 pamuk duvar boyası uygulayarak hem klasik fayans görüntüsünden kurtulmuş olursunuz, hem de ekonomik bir şekilde mutfağınızı yenilersiniz! Söküldüğü zaman iz kalmadığı için kiracıların da gözdesi olan bu uygulama ile kolay ve zahmetsiz bir yenilik sizi bekliyor!

Duvarlarınıza uygulama yaptıktan sonra üzerine raf asabilir, açık raf sistemi kullanarak göze hitap eden bir mutfak elde edebilirsiniz.

Mutfağınızda pişireceğiniz benzersiz yemeklerin, doğru dekorasyonla iştah açmasını istiyorsanız ilgili yazımıza buradan göz atabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu