DekorasyonGenel

Modern ve Zamansız 10 Dekorasyon Önerisi

Yaşadığımız yerleri gözümüze hitap edecek, aynı şekilde işlevselliğini kaybetmeyecek şekilde tasarlarken, bazen sonradan pişman olabileceğimiz ve sıkılabileceğimiz dekorasyon hataları yapabiliriz.

Bu gibi hatalar kaçınılmaz gözükse de, genel olarak acele bir dekorasyon planı ve kötü tavsiyeleri dinlemekten meydana gelir. Evinizi daha işlevsel kılmanız için izlemeniz gereken 10 dekorasyon önerisini sizin için derledik.

Ev Dekorasyon Fikirleri

İlk defa bir ev dekore ediyorsanız, ilk işiniz sonsuz mobilya ve dekorasyon önerisi arasında kaybolup kafanızı iyice karıştırmak olur. Bunun olmasını önlemek için hoşunuza giden dekorasyon önerisi göz atabilir, fikir edinebilirsiniz.

Araştırdıktan sonra seçtiğiniz tarza yönelik tasarımlar yapın. Eğer imkanınız varsa her zaman bir iç mimar ile çalışabilir, beklentilerinizi ona anlatabilirsiniz; eğer yoksa kendi araştırmalarınız ve pazardaki ürünler ile birlikte harika bir sonuç çıkaracağınıza eminiz. İnsanların fikirlerini ve zevklerini boşverin, ne istediğinize odaklanın!

Duvarlarınızı Doğru Kullanın

Siz de duvarlarınızın boş durmasını istemiyor, onları doldurmak istiyor olabilirsiniz. Satın alacağınız duvar dekorasyonu ürünlerini sırf duvarınızı doldursun diye ev dekorasyon önerisi ya da dekoratif aksesuar satın alırsanız, bazen odayla ve tasarımla alakasız bir görüntü ortaya çıkabilir.

Sanat tamamen kişilerin zevkine özgüdür. Sizi neyin nasıl daha iyi yansıtacağını bulup ona göre bir duvar dekorasyonu yapmalısınız. Duvarlarınızı çerçeveyle kaplamak yerine pamuk sıva Ventrawall ile güzelleştirmeyi düşündünüz mü? Duvar kağıtlarını unutun, artık pamuk tercih edilebilir bir seçenek oldu!

ventrawall reklam gorseli

Yatak odası duvarına uygulayarak %80 ses yalıtımı özelliği sayesinde uykularınızı daha derin bir hale getirebilir, çocuklarınızın odası için %60 ısı yalıtımı özelliğinden faydalanabilirsiniz. Birbirinden farklı renk seçenekleri ile duvarlarınızı benzersiz bir hale getirirken kendi tarzınızı yansıtabilirsiniz.

Çerçevelerden Yardım Alın

Duvarlarınızı çerçevelerle dekore etmek, sanıldığından daha zor bir işlem olabilir. Duvarların boyutuna ve yüksekliğine uygun çerçeveler seçmek, içine koyacağınız fotoğraf ya da resmi belirlemek, birden fazla çerçeve asılacaksa doğru ölçülerde ve eşit bir biçimde asmak, göz hizasına göre değerlendirmek…

Gallery wall denen çerçevelerle dolu duvarlar, son yıllarda oldukça fazla kullanılan bir dekorasyon önerisidir. İstediğiniz kadar güzel mobilyalarınız olsun, bazen bomboş duvarlar evi boş ve soğuk göstermeye yetecektir.

İster aile fotoğraflarınızdan oluşan bir tasarım yapın, ister hazır satılan fotoğrafları kullanarak kendiniz bir dekorasyon tasarımı oluşturun; eğer duvarlarınızın ihtiyacı varsa, duvarlara yapışkanlı bantlar ile hasar vermeden dekorasyon yapabilirsiniz.

Modern Ev Dekorasyon Örnekleri

dekorasyon

Modern ev dekorasyon örnekleri dediğimizde klasikleşmiş olan perdelerden başlayalım, perdelerinizi seçerken nelere dikkat ediyorsunuz? Bizim kültürümüzde her zaman perdesiz ve halısız bir evin boş ve soğuk gözükeceği algısı olduğu için, perdesiz ve halısız hiçbir alan bırakmamayı tercih ederiz. Seçeceğiniz perde ve halıların odanın geri kalanındaki mobilyalarla uyum sağlaması, karmaşa yaratmaması ve dekoratif durması büyük bir önem taşır.

Fiyat ve Kalite Dengesini İyi Kurmaya Özen Gösterin

Sadece bizim toplumumuzda değil, genel olarak dünyanın her yerinde hakim olan “Pahalı olan her zaman güzeldir.” anlayışı, çoğu zaman bizi istediğimiz görüntüden oldukça uzaklaştırır.

Sırf özel tasarım diye ve çok pahalı olduğu için alakasız bir mobilyayı gelip salonunuzun ortasına koyarak tüm dengeleri bozabilirsiniz. Etiketiyle birlikte kullanmayacaksanız, fiyatının kimse için önemi yoktur.

dekorasyon

Her zaman uygun fiyat ya da pahalı olanın kaliteli olduğuna inanmak yerine, ortayı bularak bütçe dostu güzel bir dekorasyona sahip ev tasarlayabilirsiniz.

Ucuz olan da eninde sonunda pahalıya gelecektir, çünkü uzun ömürlü olmayabilir. Bu yüzden dengeyi kurmak her zaman işinize yarayacaktır. Hala sağlam fakat artık başkasının işine yaramayan ikinci el parçalara da göz atmayı unutmayın.

Farklı Stillerle Özgünleşin

Belirli bir stili sevip onu tamamen kopyalayarak evinize getirmek, bir süre sonra daha iyisini bulduğunuz düşündüğünüz noktada sizin için sıkıcı bir hale gelecektir.

Beğendiğiniz birkaç stili birleştirerek evinizde daha doğal, daha eklektik ve daha çarpıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Özgün olmak için mobilyayı sizin yapmanıza gerek yok, fakat farklı bir tarzda kullanarak özgünleştirebilirsiniz.

Ölçülere Dikkat Edin

Evinizi yeni baştan dekore ediyorsanız, bazen her şeyin ölçüsünü tekrar tekrar almanız gerekiyor olabilir. Küçük bir odanız var ve bunu oturma odasına dönüştürmek için uygun ölçülerde bir koltuk mu arıyorsunuz? Bu arayış sizi zorlayabilir.

En doğru sonucu bulmak için defalarca ölçü alın! Mobilyalar mağazada büyük, evde ise küçük gözükür; unutmayın.

İstediğiniz ölçülerde eşyaları bulmak için alana tamamen hakim olmalı ve her kirişin, her kapının ve her pencerenin ölçüsünü iyi bilmelisiniz. Hiçbir eşyayı alırken göz kararı ölçüp mekanınıza uyacağını düşünmeyin. Yanılgılara giden yolu ne kadar kapatırsanız, o kadar doğru bir dekorasyon önerisi olursunuz. Sürprizler, bu gibi noktalarda hoş olmayabilir.

Kendin Yap Fikirlerine Açık Olun

Kendin Yap fikirlerine göz atıp, dilediğiniz dekorasyon önerisini belki de gerçekten kendiniz yapabilirsiniz. Eğer böyle şeylerde hiç deneyiminiz yoksa; örneğin daha önce hiç kalas kesmediyseniz, yemek masanıza mum vb. projelerden başlamak sizin için daha uygun olacaktır.

Ama eğer bu gibi konulara hakimseniz, mağazada çok beğendiğiniz bir masayı kendiniz neden yapamayasınız ki?

Duvar saatleri, en kolay kendin yap fikirlerinden biridir. Dekorasyon ürünleri arasında oturma grubunuza yapacağınız dekorasyon önerisi açık renk ise duvar rengine dikkat ederek renk seçimi için dikkat etmenizde fayda var. Dekorasyon önerisi bu noktada araştırılarak tercih edebilir.

Işık Seçiminizi Doğru Yapın

dekorasyon

Ev dekorasyonunun güzel gösteren en önemli şeylerden biri, evinizin doğru ışık almasıdır. Sırf güzel olduğu için ortamı hiç aydınlatmayan bir avize satın almanız, bir süre sonra dekorasyonunuzla yakaladığı muhteşem uyuma bakmadan onu değiştirmenize sebep olacaktır.

Dekorasyon fikirleri ve dekorasyon örnekleri arasında karşımıza çıkar.

Odanızın genişliğine göre çeşitli ışıklandırma objeleri kullanabilirsiniz; avizeler, abajurlar ya da lambaderler bunun için varlar. Bunlar sayesinde güzel bir ışığa sahip olan sahip olabilirsiniz.

Gün ışığından maksimum yararlanabilmek için, perdelerinize ve pencerenin önüne konumlandırdığınız eşyalara dikkat edin. Hiçbir pahalı avize, güneşin verdiği aydınlığı veremeyecek; unutmayın.

Faturalara Her Zaman Yer Ayırın

Mutfağınıza uzun zamandır istediğiniz bir robot aldınız ve heyecanla bütün faturaları yırttınız ya da attınız diyelim. Eşyaların garanti kapsamını unutmadan, çıkan tüm kağıt faturaları yaşam alanlarında ayrı bir dosyada muhafaza ederek iler ki zamanlarda yaşanacak mağduriyetin önüne geçin. Elektrik faturalarını azaltmak için bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

Düzen her zaman önemlidir ama bu gibi evrakları saklamak her zaman için işinize yarayacaktır.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu