Dekorasyon

Minimal Tasarımlar ile Duvar Dekorasyonu

Minimal tasarım denince akıllara sadelik gelir! Son yılların yükselen yıldızı minimalizme ne kadar hakimsiniz?

Minimal Tasarım Nedir?

Minimal tasarım, dekorasyonda sadelik ve sakinliği ön plana çıkarıyor. Kocaman mobilyalar, odanın hepsini kaplayan koltuklar, kalabalık dekoratif objeler günümüz dekorasyon anlayışına çok uzak bi yerde. Bunun yerine ihtiyaca yönelik mobilyalar, daha sade ve minimal koltuklar ve imza niteliği taşıyan yalın dekoratif objeler dikkat çekiyor.

Minimal Tasarım ile Ferahlığın Tadını Çıkarın

Minimal ev dekorasyonu sadeliği savunur. Küçük nesnelerle, abartıya kaçmadan yapılan dekorasyon türüdür. Göze hitap eden ve zengin bir dekorasyon yapmanın nesnellikle de mümkün olduğunu kanıtlar niteliktedir.

minimal tasarım

Parlak kadifeler, gold detaylı objeler, gösterişli berjerler yerini sakin kumaşlara, tek tük ve soft renklerdeki objelere ve modern berjerlere bıraktı. Karmaşadan uzak ve yalın tasarımlar, modernliğin yeni adı oldu.

Dağınıklıktan Çok Uzakta

Minimal tasarım denince akıllara derli toplu görünüm gelir. Sürekli ortada duran eşyaların yarattığı dağınıklığı toplamak, atacağınız ilk adım olabilir. Minimalist anlayış tamamen ihtiyaca yönelik eşyalardan oluşur, fazlalığa yer yoktur.

Eğer evinizde uzun süredir kullanılmayan ve atmaya kıyamadığınız nesneler varsa, minimalist tarza geçiş yapacaksanız sizin için iyi bir bahane olabilir. Dağınıklık yaratan her şeyi ortadan kaldırmak, minimalizmin başlıca anahtarıdır. Derli toplu bir görüntü elde etmek için her nesne için bir yer hazırlayın.

Renkler ile Sadeliğe Adım Atın

Minimalizm en büyük temsilcilerinden biri renklerdir. Duruluğun temsilcisi olan minimalizm, dekorasyonda sakinliği ve temizliği temsil eder. Bu yüzden canlı renkler yerine gri tonları, koyu tonlardaki soğuk renkler ve metaller sıkça kullanılır.

minimal tasarım

Soğuk renklerin en sevdiği tarz olan minimalizm, adı üstünde her şeyi minimal düzeyde tutarak başarılı bir dekorasyon yapmanızı sağlar. Bu yüzden karmaşa yaratacak düzeyde renkler ve objeler kullanmak işinize yaramayacaktır, çünkü minimalizmde amaç sadece göze değil ruha da hitap etmektir.

Geometri Hayatımızın Bu Noktasında İşimize Yarayacak!

Eşyaların doğru konumlandırılması, minimal tasarımlarda oldukça büyük önem taşır. Sadece alana sığması değil, evinizdeki eşyanın bulunduğu alanda odayı tamamlaması ve diğer eşyalarla bir uyum içinde olması gerekir.

Örneğin, bir kiler dolabına ihtiyaç duyuyor olabilirsiniz. Satın aldığınız kiler dolabı sizin ölçülerinize uymadığında, mutfağınız dışında bir yerde kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Böyle durumlarda, mutfağınızdaki ölü alanları kullanmak için karşınıza çıkan bu fırsatı değerlendirebilirsiniz.

Kapı arkaları, boşluk kalan dolap araları, buzdolabının yanı gibi alanlarınız müsaitse, derinliğinden faydalanacağınız kilerler yaptırabilirsiniz. Hem kullanması daha kolay, hem de enlemesine yerleşmediği için alandan büyük tasarruf ederek gözünüzü yormaz. Minimalist tasarım, bu gibi küçük detaylarda saklıdır.

Evinizde Doğru Parçalar Kullanın

Minimalizmde sanatsal parçaların yeri oldukça büyüktür. Evinizde hali hazırda bulunan parçalar evinize uyum sağlamıyor, biraz demode kalıyor olabilir.

minimal tasarım

Son zamanlarda dekorasyonda vintage modası oldukça yaygın kullanılır. Vintage parçalar, evinize yaşanmışlık katarak ruhuna farklı bir dokunuş katar. Bu anlayışla satın aldığınız parçalar, minimal tasarıma geçiş yapıyorsanız sizin için uygun olmayabilir. Rengarenk tasarımlar, oymalı ahşaplar minimalist tarzda kullanıma uygun değildir.

Abstract tarzı benimseyen minimalizm, soyut tasarımları destekler ve birlikte kullanıldığı zaman benzersiz bir görüntü sunar.

Depolama Çözümleri ile Hayat Bulun

Minimal tasarımların dağınıkla zıt düştüğünden bahsetmiştik. Bütün gün çalıştığınız ofislerinizden çıkıp eve gittiğinizde, evinizin sizi sakin bir görüntüyle karşılamasını beklersiniz. Derli toplu bir görüntü, psikolojik olarak ferahlamış bir etki yaratır.

Düzeni sağlamak için depolama alanları yaratabilirsiniz. Göze batmayacak, duvarla bütünleşecek şekilde tasarlanan dolaplar ile evinizin daha derli toplu olmasını sağlayabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonu

Minimal tasarımlarda duvarların yeri oldukça büyüktür. Göz yoran, fazla desenli ve kalabalık gözüken duvar kağıtları minimal tarzdan uzaklaşmanıza sebep olabilir. Daha sade tasarımlar ile minimalizme yaklaşabilirsiniz.

minimal tasarım

Duvarlarınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken hususlar mevcut. Duvar boyalarının sağlığa zararını anlattığımız içeriğimizde, duvar boyasına uzun süreli maruz kalmanın ciddi yan etkileri olabileceğinden bahsetmiştik. Duvar kağıtları, kolay bir uygulama gibi tercih edilse de sağlık için tehlike oluşturur ve söktüğünüz zaman kötü bir görüntü elde edersiniz.

%100 pamuk duvar boyaları hiçbir kanserojen, kimyasal ve alerjik madde içermez. Pamuk boyalar %80 ısı yalıtımı, %60 ses yalıtımı sağlayarak hem güzel bir dekorasyon, hem de yalıtım yapmanızı sağlar. Benzersiz desen seçenekleri ve kişiselleştirilebilir oluşları ile yeniliğin ekonomik yolu ile tanışın!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu