DekorasyonGenel

Geleceğin Dekorasyon Modası: Millennial Stili

Vintage öğeler, rengarenk aksesuarlar, ahşaplar, alışılmışın dışında tasarlanan duvarlar… Millennial stilini birlikte keşfedelim!

Dünya Düzenine Koştur Koştur Uyum Sağlamak!

Gün geçmiyor ki evlerimizi şenlendirecek yeni moda akımları doğmasın! Bilindiği üzere, gelişen teknoloji, pandemi gibi sebepler standarda binmiş birçok anlayışı geride bıraktı ve yeni akımlara kapılarını açtı. Hayatımızın her yerinde gördüğümüz yeniliklerin esintilerini belki de en çok hissettiğimiz yer evlerimiz oldu.

2020 yılından beri pandemiyle boğuşan dünya, birçok açıdan yoğun bir durağanlığa girmişti. İşlerimiz aksamış, ofislerimizi eve taşımıştık. Birçok dünya devi firma iflasını açıklamış, üretim yetersizliğinden dolayı birçok alanda fahiş fiyatlarla karşılaşır olmuştuk. İzlerini birçok noktada hala hissettiğimiz pandemide gelişimi hiç durmayan bir şey olduysa, bu kesinlikle tüketim çılgınlığı oldu.

Birçok noktada durağanlık yaşadığımız için, pandemi boyunca evlerimize kapandık ve hiç tatmadığımız yemekleri tattık, hiç okumadığımız kitapları okuduk ve yeni hobiler edindik. Sanal dünyanın kapıları sanki ilk kez bizim için aralandı ve kendimizi dünyanın en ünlü müzelerini sanal gezerken, hiç hobimiz olmadığı halde el işi yaparken bulduk. Pideler, ekmekler…

Hal böyle olunca, çoğumuz evimizi yenilemeye merak saldık ve internetten alışveriş hakkımızı sonuna kadar kullandık! Dijital pazarlama, pandeminin ilk döneminde deyim yerindeyse kendi rekorunu kırdı; çünkü her yer kapalıydı ve insan ihtiyacı hiç bitmiyordu. Artan ihtiyaçlara cevap veren tek şey de sanal pazarlar oldu. İnternetten sipariş ettik ve kapımıza geldiğinde artık hepimiz birer Derya Baykal’dık…

ventrawall reklam gorseli

Millennial Style: Renkli Bir Dünyanın Doğuşu

Millennial

Millennial stili aslında hayatımıza 80’li yılların çılgın ve renkli dünyasında girmeye başlamıştı. Endüstriyel ve vintage tarzı tasarımlar, birçok özelliğe sahip mobilyalar, ahşaplar, bitkiler ve tabi ki 80’li yılların baş tacı olan neon ışıklar! Milenyum stili, o yıllardan günümüze kadar uzanmış ve evlerimizi yenilemek için yeniden geri dönmüştür diyebilir miyiz? Diyebiliriz!

2022 yılının henüz başlarında sayılsak da, gelecek yılda bizi nelerin beklediğini görmemiz için yılın ortalarında olmamıza gerek yok! Yeni nesilin en sevdiği dekorasyon stillerinin başında fiyat/performans ürünleri geliyor ve Millennial stili bunu yeterince karşılıyor. Bir koltuktan alınabilecek maksimum faydayı almamızı sağlayan anlayışımız, Millennial stiliyle hayat buluyor.

Tek düze renkler ve sıkıcı kahverengi tay tüyleri yerini renklere bıraktı ve eşyalarımıza yansıtmamıza sebep oldu; bunun da başlıca sebepleri arasında yeni nesilin kendini renklerle ifade etmesi ve renkli ortamların daha sıcak ve rahat hissettirmesi sayılabilir. Artık eşyalara harcanan büyük paralar rafa kalktı ve vintage parçalar, kiralık eşyalar öne çıktı, çünkü eşyalar artık büyük paralar ödemek değil geri dönüştürmek için kullanılıyor.

Eski eşyaların moda olduğu bu yıllarda, evde atılmaya yüz tutmuş eski, sıkıcı vitrinler kesilip biçiliyor, boyanıyor ve bir masa olarak evin en gözde köşesinde yerini alıyor. Çiziklerle dolu bir masa da zımparalanıp rengarenk boyanarak evde gökkuşağının 7. rengini oluşturmak için bir bütünlük sağlıyor. 80’ler sadece modada değil, dekorasyonda da kendini sonuna kadar hissettiriyor!

Bir evi bin yıllık tarzda dekore etmek için sürdürülebilir ve uygun fiyatlı eşyalara ihtiyacımız var! IKEA, tasarımlarını oluştururken atıklardan topladığı çöplerle üretiminin %4’ünü karşılıyor. İsveç’te yürüttüğü bu kampanya ile IKEA, “Mobilyayı Kurtar” etiketiyle daha uzun ömürlü mobilyaları amaçlıyor.

Yeni nesil yani Y kuşağı, ev dekore ederken pastel renkleri tercih ediyor ve bu tercihlerinin büyük bir çoğunluğunu vintage, ikinci el mobilyalar oluşturuyor. Bu tarzı bir kelime ile anlatmak pek mümkün olmasa da, asıl hedefin sürdürülebilir ve uygun fiyatlı ürünler olduğunu söylüyorlar.

Millennial tasarımı da bu anlayıştan doğmuş ve günümüze kadar ihtiyaca göre gelişerek gelmiştir. Esnek ve çok işlevli birçok mobilya birleşip bu tarzı oluşturarak evlerde sıra dışı bir görüntü yaratmayı hedeflemiştir. Günün stresini atmamızı sağlayan rengarenk tasarımlar, evlerimize konuk oluyor.

50’li ve 60’lı yılların restoranlarını düşünün. Amerikan filmlerinde görmeye alışık olduğumuz neon ışıklar, Millennial tarz ile evlerimize taşınıyor. Çeşitli mottolar, görseller neon ışıklarla bezenip evin salon, mutfak ve daha birçok alanında kendisine yer buluyor.

Duvarları Şenlendirelim!

Millennial

Pastel tonların ve çeşitli renklerin hüküm sürdüğü bu anlayışa, Türkiye’de %100 pamuk duvar kaplaması üreten Ventrawall de katılıyor haliyle. Birçok tarza hitap eden benzersiz tasarımlarıyla her kitlenin kendisini bulabileceği mekanlar tasarlamasını sağlayan Ventrawall, %100 pamuktan üretilen ve hiçbir kimyasal madde içermeyen pamuk sıva ürünü ile ekolojik ve sürdürülebilir bir yaşamı hedefliyor.

Ürün doğallığının yanı sıra, %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı da sağlayarak birçok ofis, restoran, otel vb. çeşitli alanlarda da kullanılıyor. Çetin kış aylarını rengarenk tasarımlarıyla yumuşatırken, sıcak yaz günlerinde de yalıtım özelliği devreye girerek tüm gün klima ya da doğal gaz açılmasına gerek kalmadan oda sıcaklığını stabilize ediyor, böylece hem doğaya hem cebinize dost oluyor.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu