Dekorasyon

Mağaza Dekorasyonu Satışlarınızı Etkiliyor!

Satın alma kararını etkileyen güven duygusu her müşteride yaratmak isteyeceğiniz bir izlenimdir. Peki bunu mağaza dekorasyonunuzda yalnızca bir duvar rengini değiştirerek sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Yazımızın devamında renk ve tüketici davranışı arasındaki ilişkiyi gün yüzüne çıkartıyor, mağaza ve dükkanlarda satış artırmaya yönelik iç cephe dekorasyon renkleri hakkında fikirler payalaşıyor olacağız.

mağaza dekorasyonu

Renklerin duygu ve düşüncelere etki edebildiği bilim adamları tarafından kanıtlanmış bir bulgu. Renklerin insan zihninde yarattığı etkilere bir göz atmak isterseniz buradan başlayabilirsiniz.

Renkler Davranışlarımızı Nasıl Etkiliyor?

Renklerin davranışlarımızı etkilediği fikri yeni bir kavram değildir. Atalarımızın geçmişte tecrübe ettikleri, günümüze kadar uzanan renklere dair kalıtsal veriler beynimizde bir yerde bizleri etkilemeye devam etmektedir. Buna en iyi örnek; evrensel olarakta kabul edilen mavi renginin verdiği huzur hissi. Birçok araştırmacı, bu olumlu tepkinin atalarımızın güzel havalarda veya serinletici bir su birikintisinde mavi rengi görme biçiminden kaynaklandığına inanıyor.

mağaza dekorasyonu

Bununla birlikte, evrensel olarak kabul edilen bir renk bile, bireysel olarak olumsuz çağrışımlar barındırabilir ve bize geçmişte tecrübe ettiğimiz deneyimden gelen, hoş olmayan bir tat, anı veya koku hissini hatırlatabilir. Renkler, çevremizdeki dünyayı deneyimleme ve onlarla etkileşim kurma şeklimizde önemli bir rol oynar ve tüketim dürtüsü üzerinde çok büyük etkisi vardır.

Renklerin Satın Almaya Etkisi

Mağazanızdaki iç cephe duvar dekorasyon renkleri, ışıklar ve hatta mağazanızın kokusu bile anlık satın alma kararında büyük rol oynar. Bu yalnızca anlık satış açısından değil aynı zamanda tüketici-marka bilinirliği açısından daha derin etkiler bırakacak bir başlangıçtır. Renklerin doğru seçilmesi müşterinizi satın almaya yönlendirirken, aksine bir durumda müşteriyi mağazaya ilk adımını atmakta bile zorlanacaktır.

Gelin, mağaza türünüze göre hangi iç cephe duvar renginin satışlarınız açısından ön planda olması gerektiğini inceleyelim.

Perakende Mağaza İç Cephe Duvar Renkleri Neden Önemlidir?

Satış söz konusu olduğunda, perakende mağaza vitrinleri güzel görünmekten daha fazlasıdır.

  • Satın alma kararlarının %73’ü mağazada verilmektedir.
  • Potansiyel müşteriler, bir mağazaya girdikten sonra 90 saniye içinde kararlarını verirler.
  • İlk izlenimlerin %62-90’ı renge dayalıdır.
  • Mağaza dekorasyonunu beğenmeyen müşterilerin %52’si mağazaya geri dönmemektedir.
  • Satın alma kararlarının %93’ü görsel görünüme dayanmaktadır.
  • Renkli reklamlar siyah beyaza göre %42 daha fazla okunmaktadır.

Markanız ve ürününüz üzerindeki dolaylı etkilere gelince:

  • Renk, marka bilinirliğini %80’e kadar artırır.
  • Renk, beyinde ekstra bir uyarıcı etki yaratır ve hafızayı güçlendirir.

Müşteri Kitlesine Göre İç Cephe Renk Tercihi

Parlak renkler, genç müşteri kitlesi için daha göz alıcıyken; soft renkler orta yaş ve sonrasının daha çok ilgisini çeker. Öncelikle mağazanız için hedef kitlenizi belirlemek, satın alma dürtüsünü yönlendirmek için kullanılacak renk seçimine katkıda bulunacaktır.

Anlık satın alma dürtüsüyle alışveriş yaptığınız mağazaları düşünün. Hangi renkleri kullanıyorlardı? Genellikle ihtiyacınız olmayan, anlık olarak görüp beğendiğiniz ürünler satan mağazalar siyah, koyu mavi ya da turuncu renklerini kullanırlar. Müşteride satın alma dürtüsünü harekete geçiren bu renkler, sıcak satışta başarının anahtarıdır.

Kadın müşterilerin genellikle mavi, mor ve yeşil renklerinin hakim olduğu mağazalardan daha çok alışveriş yaptıkları kanıtlanmıştır. Gratis, Watsons gibi markalar bunlara örnek olabilir. Turuncu, kahverengi ve gri rengin kullanıldığı mağazalardan uzak dururlar.

mağaza dekorasyonu

Erkek müşteriler ise mavi, yeşil ve siyah renkleriyle tasarlanan mağazalardan daha sık alışveriş yaparlar. Decathlon, Pull&Bear gibi mağazalar örnek verilebilir. Kahverengi, turuncu ve mor renklerinin kullanıldığı mağazaları pek tercih etmezler.

Marka Türüne Göre Mağaza Dekorasyonu Renkleri

Kırmızı

Kırmızı renginin kan akışını hızlandırdığı, kalp atışını arttırdığını söylemiştik. Bu etkenler, analitik düşünceyi azaltarak hızlı karar alınmasını sağlar; bu da anlık satın alma dürtüsünü destekler. Örneğin Media Markt, bütün mağazayı kırmızılarla donatmıştır.

mağaza dekorasyonu

Aynı zamanda kırmızı rengi, iştah açma özelliği ile ön plana çıkar. Birçok Fast-Food zincirinin bu rengi kullandığını görebilirsiniz.

Pembe

Pembe rengi mutluluk, neşe, romantizmi temsil eder. 2. Dünya Savaşı itibari ile pembe rengi, kız çocukları ile özdeşleşti ve o günden günümüze kadar kadınlara yönelik bir renk haline geldi. Örneğin Barbie, Victoria’s Secret gibi markalar pembe rengini logolarında kullanarak kadınları hedefler.

mağaza dekorasyonu

Kadınlara ya da kız çocuklarına yönelik mağazaların genellikle pembe rengini kullandığını görebilirsiniz. Cinsiyet çağrışımı yaptığı için genellikle kız çocuk giyim sektöründe, oyuncak sektöründe pembe rengi sıkça tercih edilir.

Turuncu

Enerji, coşku, başarı ve mutluluğu temsil eden turuncu, güçlü markaların logolarında sıkça tercih edilse de; motive edici ve enerji verici özellikleri ile spor salonlarında sıkça tercih edilir.

Gucci, Turkcell, büyük spor salonlarının mağaza dekorasyonunda turuncu rengini görebilirsiniz.

Mavi

Gökyüzünün ve denizlerin rengi olan mavi; güven veren, ilham veren ve başarıyı çağrıştıran özellikleri ile sıkça dekorasyonda tercih edilir. Facebook, Twitter gibi markaların logolarının mavi olma sebebini hiç düşünmediyseniz, sebebini şimdi anlayabilirsiniz.

Cinsiyetlere yüklenen renk anlamları yüzünden mavi rengi, diğer birçok kullanım alanına ek olarak erkek giyim ve oğlan çocuğu giyim mağaza dekorasyonunda sıkça kullanılır. Başarıyı temsil etmesiyle ofis, kütüphane gibi alanlarda da sıklıkla karşımıza çıkar.

Siyah

Gücü, otoriteyi ve şıklığı temsil eden siyah; güçlü bir izlenim vermek isteyen marka logolarında kullanılır. Giyim, otomobil vb. sektörlerde şıklığı sayesinde oldukça kullanılan siyah Peugeot, Puma, Nike, Vakko gibi markaların logosunda da kullanılır.

Pull&Bear, Bershka, Vakko, Macro Center gibi markaların mağaza dekorasyonunda siyah sıkça kullanılır.

Yeşil

Sağlığı, huzuru ve dinginliği temsil etmesiyle yeşil rengi; organik markalarda, sağlık kuruluşlarında, eczanelerde sıkça kullanılır. Markaların “doğal ürün satıyoruz” demelerinin en kısa yolu, logolarında yeşil rengini kullanmaktır. Yves Rocher, Clinique gibi markaların mağaza dekorasyonunda yer bulduğunu görebilirsiniz.

Mağaza Duvar Dekorasyonu

20-40 yaşları arasındaki kadınların, ayakkabı satın almaya gittikleri bir mağazanın duvar renklerinde mor ya da mavi rengini görünce, satın alma oranları artar. Aynı yaş grubundaki erkekler, siyah rengin hakim olduğu bir dekorasyonu görünce satın alma dürtüleri desteklenir.

40-80 yaş aralığındaki kadınlar daha soft renkler ile tetiklenirler; pastel tonlar, sakinlik veren renkler gibi. Aynı yaş grubundaki erkekler de soft renkleri tercih ederken griler, koyu maviler ve koyu yeşiller de satın alma dürtülerini destekler.

Duvar dekorasyonu yaparken, insan sirkülasyonunun yoğun olduğu mağazaların temizliği göz önüne alınınca; duvar kağıdı veya duvar boyası gibi silinmesi zor, leke tutan ve tamir edilmesi güç seçenekleri elememek işten bile değil. Süreklilik sağlayacak, zor koşullara dayanacak bir seçenek için %100 pamuk duvar boyalarını denediniz mi?

Darbeye karşı dayanıklı ve tamir edilebilen %100 pamuk duvar boyaları; kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermez. %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı sağlayarak tüm gün enerji tasarrufu yapmanızı sağlar. Rutubet, nem gibi problemli yüzeylere ön hazırlık yapmadan uygulanır ve bu sorunların tekrarlamasını önler.

Mağazalarda göz dolduran seçenekleri ile son yıllarda sıklıkla tercih edilen %100 pamuk duvar boyaları, benzersiz renk seçenekleri ve zengin görüntüsü ile mağaza dekorasyonunuza şık bir dokunuş yapar. Hem sağlıklı, hem kullanışlı hem de kolay ve hızlı uygulanabilirliğinin yanı sıra ekonomik oluşu ile de sıkça tercih edilir.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu