DekorasyonGenel

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük yatak odası dekorasyonunda alanı dikkatli kullanmak, eşya seçmek kadar önemlidir. Işığı doğru kullanmak, mobilyaların malzemeleri, şekilleri ve renkleri odanın nasıl göründüğünü etkiler. Farklı tasarım tarzları kullanılabilir; bohem gibi. Bohem tarzdan bahsettiğimiz yazıya göz atabilirsiniz.

Bazen evlerimiz istediğimiz büyüklüğe sahip olmayabilir. Küçük bir salonumuz, küçük bir yatak odamız, küçük bir mutfağımız olabilir. Bu gibi durumlarda alanı doğru kullanmayı, küçük alanlardan da maksimum faydalanmayı öğrenmeli ve evimize yönelik mobilyalar tasarlamayı öğrenmeliyiz.

Örneğin, yatak odamız küçükse kullanacağımız dolaptan, komodine kadar her mobilyanın santimetresinin ayrı önemi vardır. Belki hayal ettiğimiz dekorasyona ulaşmamız için çok kısıtlayıcı bir süreç; ama dilediğimiz şekilde yatak odamızı düzenleyebilmemiz için küçük ipuçlarına ihtiyaç duyabiliriz.

Günün yorgunluğunu atıp deliksiz uyku uyuyabildiğimiz, evin en mahrem odası olan yatak odasını nasıl en doğru şekilde tasarlayabiliriz? Küçük yatak odası için asıl bir dekorasyon yolu izleyebiliriz? Gelin, birlikte öğrenelim!

Işıklandırmayı Doğru Yaparak Daha Geniş Bir Alan Yaratın!

Küçük yatak odası ve evin genelindeki tüm küçük odalar, yetersiz aydınlatmalar yüzünden odayı daha çok küçük gösterebilir. Bunun için lambaları dekorasyon aracı olarak kullanabilirsiniz.

Belki lambader koyacak kadar yeterli alanınız olmayabilir, ama duvara monte edilen aplikler ile odaya hayat katabilir, ortamı aydınlatarak daha geniş gözükmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede odanız daha ferah gözükecektir. Komodinin üzerine klasik abajur koymak yerine, tavandan ışık sarkıtmak daha modern bir görüntüye kavuşmanıza yardımcı olabilir.

Ayna Kullanarak Mekanınızı Genişletin

Eğer evinizde küçük yatak odası varsa, büyük ihtimal pencereleri de küçüktür. Bazı evlerde, yatak odaları tamamen karanlıkta kalabilir, günün küçük bir saatinde güneş alabilir. Eğer yatak odanızda güneşin veya ışığın vurduğu yere ayna takarsanız, ışıktan daha fazla yararlanabileceğiniz gibi alanı daha ferah gösterebilirsiniz.

Boydan boya takacağınız aynalar, odayı daha ferah göstereceği için bir duvara sadece ayna taktırabilir, odanızın genişlemesinin tadını çıkarabilirsiniz. Farklı boyutlardaki aynalar da dekoratif anlatma hem göze hitap eder, hem alanı ferahlatır.

Duvar Dekorasyonu ile Pamukların Üzerinde Uyuyun!

Renklerin etkisinden ilham alarak yatak odanız için en doğru rengi seçin! %100 pamuk duvar boyaları ile küçük yatak odası dekorasyonunda sağlılı bir uyku uyumanız mümkün. Hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermeyen pamuk sıva ürünleri; benzersiz renk seçenekleri ve alışılagelmişin dışında tasarımları ile yatak odanızı benzersiz kılar.

Askılardan İlham Alın!

Kapıların arkasına ya da duvarlara asabileceğiniz askılarla, odanızı ferah gösterebilirsiniz. Askılara led ışıklar asarsanız, hem aydınlık bir görüntü elde etmiş hem de dekorasyon anlamında güzel bir tasarım oluşturmuş olacaksınız.

Renkleri Doğru Kullanmak

kucukyatakodasi

Küçük yatak odası tasarlarken göz yoran, çok canlı renkler kullanmak yerine daha sakin tonlara giderek ortamı ferah ve aydınlık gösterebiliriz. Eğer renkli bir tasarım kullanmak istiyorsak, tek objelerin üzerinde renk tercihi yapabiliriz. Örneğin kırlent, renkli biblolar vb.

Depolama Alanını Maksimize Edin

Yatak odanız beş kapılı dolap için fazlasıyla küçük olabilir. Bunun için çeşitli firmalardan köşe dolap yaptırabilir, alandan maksimum yararlanırken depolama alanını arttırabilirsiniz.

Eğer yatağınızın altında boşluklar varsa, bu alanı saklama alanına dönüştürerek kutuların içine saklamak istediğiniz eşyalar koyabilirsiniz.

Yatakları Rafa Kaldırın!

Yatak odanız, yatak koyma için fazlasıyla küçük olabilir. Bunun için katlanır yatakları hiç düşündünüz mü? Kapalı halleriyle bir dolaba benzeyen yataklar, ortadaki kocaman yatak görüntüsünü silerek daha ferah bir oda sunarlarç

Bitkileri Dikkatli Seçin

Evde bitki kullanımı, son yılların en sevilen dekorasyonlarından biri haline geldi. Yatak odasında bitki kullanımı, genellikle oksijeni tükettiği için çok tercih edilmese de yatak odasına uygun bitkiler kullanabilirsiniz. Bambu, orkide gibi hem yapı olarak uzun, hem yaşam kalitenizi bozmayacak bitkiler tercih edebilirsiniz.

Dekorasyonda Dekoratif Objeler Kullanılır

Yatak odanızda nasıl bir dekorasyon yapmak istiyorsanız, o doğrultuda eşyalar seçmek bütün olarak daha uyumlu bir görüntüye sahip olmanızı sağlayabilir. Örneğin, ahşap tonlarında mobilyalar seçtiyseniz ona uygun, ahşabın tonuyla uyum sağlayacak objeler seçmelisiniz. Beyaz tonlarında mobilyalarınız varsa, kullanacağınız dekoratif objeler biraz daha renkli ve dikkat çekici olabilir.

Altın tonlarındaki objeler son yıllarda moda olsa da, çoğu eşyanızla uyum sağlamıyorsa sırf moda diye kullanmamalısınız. Dekorasyon bir bütün halindeyken güzeldir ve gidişatı tamamen siz belirlersiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Diğer bloglarımıza göz atmak için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu