DekorasyonGenel

Küçük Mutfak Dekorasyonu İçin 16 İpucu

Depolamayı ve mutfağınızın genişliğini arttırmaya yönelik bu ipuçlarıyla küçük mutfak dekorasyonunuzu genişletin!

Küçük bir mutfağı tasarlamak zor görünebilir, ancak aynı zamanda işlevini en üst düzeye çıkarmak ve boyutunu arttırmak için bazı ayarlamalar yapmak için bir fırsat olabilir.. İşte bunu yapmanın en sevilen yollarından bazıları.

Bir Adanız varsa, Her İki Tarafını Da Değerlendirin

Mutfak adası, depolama için harika bir yerdir ancak bazen öğeler böyle derin ve alçak bir dolabın arkasında kaybolabilir.

Bunun yerine her iki taraftan açılan dolapları kullanmayı düşünün, böylece her iki taraftan da parçaları daha kolay erişilebilecek şekilde saklayabilir ve herhangi bir öğenin erişim zorluğunu önleyebilir.

Depolamayı ve açıklığı arttırmaya yönelik bu ipuçlarıyla alanınızı genişletin

Küçük Mutfak Dekorasyonunu Adalar Kurtarır!

Ana noktanızı bir duvara değil de bir ada veya yarımadaya yerleştirmek, kendi içinde alan ayırmak zorunda kalmadan merkez yaratır. Bu, dolap alanından fedakarlık yapmadan da ocak, davlumbaz kullanabileceğiniz anlamına gelir ve daha yerleşik bir ortama sahip olursunuz.

ventrawall reklam gorseli

Bu kurulum, görüş alanınızı kısıtlamak yerine daha geniş bir alana sahipmişsiniz hissi yaratır, küçük mutfak dekorasyonu için daha geniş bir alan sağlar ve depolama alanınızı arttırır. Salon ve mutfağınız yan yanaysa, duvarı yıkmanın tam zamanı!

İç Dolap Düzenleyicileri Ekleyin

Çekmece ve dolap düzenleyicileri herhangi bir mutfakta kullanışlı bir lüks olsa da, özellikle daha küçük bir mutfakta önemlidir. Bu depolama işlevsel değilse, yalnızca mümkün olduğunca fazla depolama alanı yaratmak yardımcı olmaz.

Çekmeceleri bölmelere ayırmak, eşyalarınızı daha fazla ve daha verimli saklamanıza olanak tanır.

Açık Organizasyonu Planlarınıza Ekleyin

B1 UYGULAMA

Kapalı dolapların yanına konumlanan, açık depolamanın kolay erişilebilen işlevselliğini sağlayan açık rafları kullanmayı düşünün.

Bu kurulum, tam bir açık raf duvarından daha temiz görünecek ve cam eşyalar gibi günlük eşyaların alınması yine de kolay olacaktır.

Dolap Altı Rafları Seçin

Baharatlar için küçük bir depolama alanı oluşturmak için duvar derinliğindeki bir değişiklikle oluşturulan küçük bir niş alanı kullanın. Üst dolapların altındaki sığ bir raf, baharat kavanozları, karabiber değirmenleri veya çay kutuları gibi küçük eşyaları saklamak için harika bir yer olabilir. Bu, özellikle küçük mutfak dekorasyonu hazırlığı için kullanmak yerine diğer öğeleri depolamak için kullanırsanız daha çok işinize yarayabilir.

Ocağa Yakın, O Kadar İyi!

Mutfağınızın düzenine bağlı olarak, bazen bir fırın veya çekmece seti için ideal yer ocağa biraz fazla yakın olursa daha iyi olabilir.

Bu, özellikle yemek pişirme sırasında eşyalarınıza daha kolay ulaşmanız için hız kazandırır ve küçük mutfak dekorasyonu yapmak için önemlidir.

Bir Geçiş Açın

Mutfağınızı daha büyük göstermenin etkili bir yolu, geniş alan açmaktır. Bunun için mutfağınızda zeminde duran fazlalıkları kaldırarak küçük mutfak dekorasyonunuzu maksimize edebilirsiniz. Yemek masasını açılır kapanır şekilde tercih etmek, sandalye yerine tabure kullanmak buna örnek olabilir.

Asarak Alan Yaratın

Daha fazla depolama alanından bahsetmişken, mutfak dolapların altına bir raf eklemek size kaşık, kupa veya bardak, baharat kavanozları ve kağıt havlu ruloları gibi araçları asmak için kullanışlı bir yer sağlar.

Aydınlık ve Karanlıkla Çalışın

Küçük bir mutfakta koyu bir renk kullanmanın tamamen yanlış olduğunu düşünebilirsiniz, ancak açık ve koyu kontrastı, mutfağı gerçekten daha büyük gösteren optik efektler yaratabilir.

Üst Düzeylere Merhaba Deyin

Küçük Mutfak Dekorasyonu
Küçük Mutfak Dekorasyonu

Üst dolaplar tipik olarak aynı ölçülerde başlar, ancak onları biraz daha yukarıdan başlatmak, aşağıdaki tezgahta çalışırken çok daha az sıkışmış hissetmenize yardımcı olabilir. Uzun boyluysanız veya basamaklı bir tabure kullanmaktan çekinmiyorsanız, aşağıdaki ekstra alan, dünyalar kadar fark anlamına gelebilir.

Üst dolapları davlumbazınızın yüksekliğinde başlatmak, aynı zamanda, saklama dolaplarınızı bir yükseklikte ve davlumbazı başka bir yükseklikte bulundurmaya kıyasla daha temiz bir çizgi oluşturur ve bu da yine temiz çizgilerle daha düzenli bir görünüm yaratır.

Üst Dolap Yerine Raflardan Yardım Alın

Tek başına tipik üst dolapları kullanmak yerine, raf görünümünü kullanmayı düşünebilirsiniz. Küçük mutfak dekorasyonu yaparken, bu gibi öğeler hayat kurtarıcı olabilir. Üst mutfak dolaplarının sıkıcı ve klasik görüntüsü yerine daha düzenli ve organize bir görüntü elde edebilirsiniz.

Açık Ada Arabasını Deneyin

Tipik bir kabine tabanlı ada yerine, açık kenarları olan araba tarzı bir ada kullanmayı deneyin. Ada arabaları, mutfağın daha açık görünmesini sağlarken, her taraftan erişebileceğiniz kullanışlı depolama alanı sağlar.

Ada hareketli ise, aynı zamanda onu arka tezgahlara kadar çekmenize veya uygun olduğunda itmenize veya hatta büfe istasyonu veya içecek arabası olarak hizmet etmek için evin başka bir alanında kullanmanıza da olanak tanır.

Ayna Alın

Geçiş oluşturmak için yıkabileceğiniz bir duvarınız yok mu? Yine de bir ayna kullanarak genişlik görünümünü oluşturabilirsiniz. Yansıtıcı yüzey, dolaplarınızın ötesinde bir derinlik yanılsaması verir.

Bir Tepsi Alın

Bazen bir mutfağı dağınık ve biraz daha açık hissettirmek için ihtiyacınız olan tek şey basit bir tepsidir.

Bıçak rafı, kaşık kutusu, havan ve havan tokmağı ve mutfak zamanlayıcısı gibi öğelerin hepsini bir tepsi veya kesme tahtası üzerinde toplamak, görsel olarak beynimizi kandırarak onları organize olarak görmemizi sağlar. Görsel organizasyon anlayışınızda büyük bir fark yaratabilecek hızlı bir ipucu da budur!

Depolama için Tezgah Alanını Kullanmak

Herhangi bir mutfak tasarımında, depolama alanına ne zaman öncelik verileceği ve tezgah alanına ne zaman öncelik verileceği konusunda bazı düşünceler olmalıdır. Gerçekten kompakt bir mutfakta, tam boy dolaplar için fazladan tezgah alanından vazgeçmek akıllıca bir seçim olabilir.

Bir yemek hazırlamak için yeterli alanınız varsa, gerçekten ihtiyacınız olan tek şey budur ve pek çok mutfakta, ada hazırlık alanı olan uzun tezgah alanı zaten kullanılmamaktadır.

Doğrama İstasyonunu Kullanın

Bazı günlerde diğerlerinden biraz daha fazla tezgah alanına ihtiyaç duyarsınız ve bazı sebzeleri doğramanız gerektiğinde, küçük bir alan bile çok yardımcı olabilir.

Doğrama tahtası ile tamamlanan akıllı bir çekmeceli doğrama istasyonu, bir çekmece setine entegre edilebilir, böylece gerektiğinde elinizin altında ve olmadığında bir kenara koyabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu