GenelKültür

İzmir’in Meşhur Yemekleri

Herkese merhaba! İzmir’in meşhur yemeklerini ne kadar tanıyorsunuz? Gelin, kısa bir lezzet yolculuğuna çıkalım!

İzmir, eski zamanlardan günümüze kadar birçok topluluğa yuva olmuş, Türkiye’nin en batısında bulunan bir Ege şehridir. Ülkemizde kiminle konuşursanız konuşun; mutlaka İzmir’i görmek istediklerini söyleyeceklerdir! Peki, İzmir’i bu kadar meşhur yapan şeyler arasında bulunan yemeklerini ne kadar iyi tanıyorsunuz?

Eğer sabah güneşinin en sıcağını teninizde hissediyorsanız; her mevsim sahilde gezen midyeci, darıcı ya da pamuk şekerci görüyorsanız, yanınızdan geçerken tanımadığınız biri size gülümsüyorsa anlayın ki İzmir’desiniz! Eğer İzmir’e gittiyseniz, mutlaka yemeniz gereken yemekleri anlatıyoruz!

Foça Kozbeyli’de Sucuk Ekmek Yiyin

kozbeyli

Foça, İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihi yapısını hala koruyan Foça, günümüzde yaz aylarında tatilin vazgeçilmezi, kış aylarında da küçük butik otelleriyle hayata biraz ara vermenin en kolay yoludur. Eğer yolunuz Foça’ya düşerse, sahilde balık ekmek yemeden dönmezsiniz; ama mutlaka Kozbeyli’ye uğrayıp sucuk ekmek yiyin!

ventrawall reklam gorseli

Foça, İzmir’in en eski yerleşim yerlerinden biridir. Tarihi yapısını hala koruyan Foça, günümüzde yaz aylarında tatilin vazgeçilmezi, kış aylarında da küçük butik otelleriyle hayata biraz ara vermenin en kolay yoludur. Eğer yolunuz Foça’ya düşerse, sahilde balık ekmek yemeden dönmezsiniz; ama mutlaka Kozbeyli’ye uğrayıp sucuk ekmek yiyin!

Bostanlı’da Hamburger Yiyin

Karşıyakalıların her akşamı Bostanlı’da geçer. Eğer Bostanlıya uğradıysanız, sahilinin eşsiz palmiyelerine aşık olurken yaz akşamlarında oturacak yer olmamasına şaşırmışsınızdır! Bir kahve içmek için Bostanlı’ya girerseniz, hamburgercilere mutlaka bir göz atın.

Alsancak’ta Deniz Ürünleri Yiyin

Alsancak Kordon’u duymayan var mı? Eğer İzmir’de turistseniz, Alsancak’a mutlaka uğrayıp Kordon ve Kıbrıs Şehitleri turu yapmanızı öneririz! Kordon’da bulunan sayısız meyhaneden birine gidip İzmir’in lezzetli çipura ya da barbunlarından yemeden İzmir’e gitmiş sayılmazsınız! Eğer vaktiniz kalırsa, Gül Sokak’a uğrayıp ağaçların altında bir kahve içmeyi unutmayın!

Dostlar Fırını’nda Boyoz Yiyin

dostlarfirini

İzmir’in en eski fırınlarından biri olan Dostlar Fırını’nı biliyor musunuz? Eğer yolunuz İzmir’e düşerse, birçok şubesi bulunan dostlar fırınından mutlaka boyoz, peynir, çay ve yumurta yemeden dönmeyin! Boyozun hası sade olandır, o yüzden sade boyoz yedikten sonra diğer çeşitlerinden tatmanızı öneririz.

Sokakta Kumru Yiyin

İzmir denince akıllara kumru gelir! Sokaklarda her köşe başında bulabileceğiniz kumruculardan fırın usülü kumru yiyip Karşıyaka-Alsancak vapurundan karşıya geçmeden İzmir’den dönmeyin!

Çeşme’de Kumrucu Erol’dan Kumru Yiyin

İzmir çoğu İstanbullu için Çeşme’den ibaret olsa da, İzmir’in her yeri güzeldir. Çeşme’ye gittiyseniz Kumrucu Erol’dan kumru yemeden dönmeyi aklınızdan bile geçirmediniz, değil mi?

Çeşme’de Rumeli Pastanesi’nden Dondurma Yiyin

Rumeli Pastanesi, dondurmalarının yanında birçok seçeneği ile hem gözünüzü hem midenizi doyuracak güzel ürünlere sahip! Çeşme’deyseniz, Rumeli Pastanesi’ne uğramayı unutmayın.

Çiçekliköy’de Kahvaltı Edin

Sabuncubeli’nden yolu kaçırma garantili bir sapağı olan Çiçekli köy’e gidip bir kahvaltı etmeden dönülür mü? Dilediğiniz mekanda zengin çeşitleriyle güzel bir kahvaltı yapın, doğanın keyfini çıkarın!

Alsancak Acarlar’da Bomba Yiyin

Eğer karşıya geçerseniz, yolunuz mutlaka Kıbrıs Şehitleri’ne düşecektir. Kıbrıs Şehitleri’nde 2. Kordon’a giderken Acarlar’a uğrayın ve öncelikli olarak çikolatalı bombayı, ardından karamelli bombayı mutlaka yiyin.

Bornova’da Üniversite 2’de Hızlı Bir Kahvaltı Edin

Küçük Park’ın girişinde bulunan Üniversite 2’ye eğer bir kere gittiyseniz, yumuşacık poğaçaların tadını asla unutamıyorsunuz demektir! Eskiden waffle de yapıyorlardı, hala var mı bilmiyoruz; ama sıcacık bir çayla bir poğaça yemeden dönmemenizi öneririz.

Çeşmealtı’nda Kokoreç Yiyin

cesmealti

Çeşme’ye dönmeden Urla’ya uğrayarak Çeşmealtı’nda bir kokoreç yemeye ne dersiniz? Çoğu şehirden farklı olarak İzmir kokoreçi domates ve bibersiz; sadece kokoreç ve kimyondan oluşur. Kokoreççi Özcan’dan bir kokoreç yiyerek damağınızı şenlendirebilirsiniz!ağınızı şenlendirebilirsiniz!

Çeşme’ye dönmeden Urla’ya uğrayarak Çeşmealtı’nda bir kokoreç yemeye ne dersiniz? Çoğu şehirden farklı olarak İzmir kokoreçi domates ve bibersiz; sadece kokoreç ve kimyondan oluşur. Kokoreççi Özcan’dan bir kokoreç yiyerek damağınızı şenlendirebilirsiniz!

Alsancak Baltazar’da Hamburger Yiyin

İzmir’in en iyi hamburgercilerinden biri olan Baltazar, gerçek et deneyimini size sunarak yiyebileceğiniz en iyi hamburgerlerden biri olma özelliğini taşıyor! Acarlar’ın karşısında olan Baltazar’a gidip Baltazar Burger ya da Lokum yemeden hamburger yedim demeyin!

Bostanlı’da Bira İçin

Yasemin Cafe’de yer bulamazsanız, yolun karşısına geçip Gondol’da bir bira içmeden İzmirli olamazsınız! Mavişehir’e giderken sahilin sonunda kalan Yasemin Cafe’de günbatımını izleyerek bira için, o kadar diyoruz!

Enginar Dolması

Enginar dolması, İzmir’in en güzel yemeklerinden biridir! Nerede yersiniz bilmem, ama bol limonlu ve zeytinyağlı bir enginar dolması yemeden İzmir’den dönerseniz, çok üzülürsünüz.

İzmir Köfte

Her ev yemekçisinde bulabileceğiniz İzmir köfteyi tatmadan İzmir’den ayrılmayın! Domates sosuyla benzersiz bir lezzete sahip olan İzmir köfte ile karnınız bayram edecek!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu