Dekorasyon

İştah Açan Renkler ile Satışlarınızı Arttırın!

Karnınız tokken bile aklınıza yemek yemeyi düşüren, kısacası iştah açan renkleri tanıyor musunuz? Gelin, birlikte öğrenelim!

Tokum Ama Canım Çekiyor!

Diyelim ki daha yeni tıka basa yemek yediniz, karnınız deyim yerindeyse patlamak üzere. En sevdiğiniz hamburgercinin önünden geçtiğinizde canınız nasıl da hamburger çekti, değil mi? Bunun bir sebebi hamburgerin lezzetini anımsamamız elbette; ama diğer bir sebebinin de beynimize kodlanmış renkler olabileceğini hiç düşündünüz mü?

Renkleri Doğru Kullanmak

cin restorani

Tok olsanız bile yemek yediğiniz anları düşünün. Bir restoranda sipariş verirken yeme kapasitenizin dışına çıkıp, bir anda canınızın her şeyi çektiğini ve yiyemeyeceğiniz yemekleri sipariş edişinizi düşünün. Bunun sebebi sadece yemek yemeye olan aşkımız değil elbette!

Restoranlar, kurumlar, spor salonları; birçok mekanda renklerin insanlar üzerindeki etkisini kullanarak dekorasyon yaparlar. Elbette farkında olmadan, sadece göze hitap ettiği için renkleri kullananlar da var, fakat profesyonel markalar (özellikle zincir market veya kuruluşlar) bunun üzerine uzun süren planlamalar yaparlar.

Renkler, sanıldığının aksine sadece görsellik ifade etmez. Çok neşeli olduğunuz bir gün neden renkli giyinmeyi tercih ettiğinizi hiç düşündünüz mü? Ya da gerçekten yorgun veya mutsuz olduğunuz bir gün simsiyah giyinme sebebinizi hiç merak ettiniz mi?

Renklerin Psikolojik Etkileri

Teknolojinin insanlarla buluştuğu yıllardan beri, kitlelere hitap etmek oldukça kolaylaştı. Daha önce ulaşılamayan, fikirlerini öğrenemediğimiz kesimlerin de kültürünü, düşünme şekillerin, geleneklerini öğrendik. İnternet hayatımıza girdiğinden beri bu durum daha da büyüdü ve her konu hakkında kolayca fikir sahibi olmamız kolaylaştı.

Uzun yıllardır süregelen psikoanaliz çalışmalar, renklerin insanların üzerinde psikolojik etkileri olduğu gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Kırmızı renginin kullanıldığı bir alanda insanlar terlerken, mavi rengin kullanıldığı bir alanda insanlara aynı oda sıcaklığı daha serin gelmiştir. Beyaz rengin temizlik ve ferahlık hissettirdiği, yeşil rengin doğanın rengi olduğu için sağlık ve doğallığı temsil ettiği bilinir.

Gelişen teknoloji ve insan psikolojisi üzerine yapılan araştırmalar sonucu, günümüzde renklerin insanlarda uyandırdığı duygular hakkında geniş bir fikre sahibiz. Bunu bu yazımızda detaylı anlatmıştık. Bugün, hangi durumlarda yemek yemek için tetiklendiğimizi anlatıyoruz.

Bazen Önünden Geçmek Bile Acıkmak İçin Yeterli!

kirmizi renkli restoran

Bazı restoranlarda neden daha fazla yiyoruz? Neden sofradan yeni kalktığımızda sucuk reklamı görünce canımız çekiyor? Bu gibi soruların cevaplarının pazarlama tekniklerinde yattığını hiç düşündünüz mü?

Bu yazıyı okuduktan sonra, televizyonda karşınıza çıkıp canınızı çektiren yiyecek reklamlarını bir hayal edin. Hangi yemekleri canınız çekiyor? Örneğin pizza reklamını her gördüğünüzde, tok olsanız bile pizza yemek istiyorsunuz. Bu reklamda kullanılan renkleri anımsıyor musunuz?

Reklamlar, tüketiciyi ürünle alakalı bilgilendirme kaygısı taşıdığı kadar, ürünü satma kaygısı da taşır. Üzerinde dumanı tüten bir pizza reklamı gördüğünüzde sadece pizzaya ve malzemelerine odaklanırsınız, ama arka planda beyninize bazı sinyaller gönderen mesajlar yatar.

Doğru Mesajlarla İştah Açmak

burger king kampanyasi

Mesela, yıllar önce çekilen ve hala aklınızda yer eden reklam cingıllarını düşünün. Belki aradan 15 sene geçti, ama “Alarko kombi gerçek kombi, gerçek konfor” reklamını ya da “Tut şunun ucunu, döşeyelim abi” Fıratpen reklamını dün gibi hatırlıyoruz. İşte, beyninizdeki bellek odacıklarını bilip oraya yerleşmek üzere tasarlanan cingıllar nasıl uzun süre aklımızda kalıyorsa, pizzayı görünce aç hissetmemizin de beynimize işlenenlerle ilgisi var.

Gördüğünüz pizza reklamını hatırlayın; arka planda ya da tabakta kırmızı renginin kullanıldığını göreceksiniz. Çok sevdiğiniz Big King reklamının arka planında ya da yazı renklerinde her zaman kırmızı rengi kullanılır. Burger King, Mc Donalds tabelaları, sandalyeleri ve duvar renklerinde kırmızı renkleri yer alır.

Eve Big King söylediğinizde, normalde Burger King’e gittiğinizde sipariş ettiğiniz kadar sipariş edip hepsini bitiremediğiniz anlar oldu mu? İşte bu, Burger King firmasının kırmızı rengini ne kadar başarılı kullandığının bir göstergesidir. Sadece restoranın önünden geçerken acıkmakla kalmayız, normal kapasitemizden fazla yemek yememizi de sağlayan bir pazarlama taktiği geliştirmişlerdir.

Dekorasyonda Renklerin Önemi

Kırmızı renginin iştah açmasının beynimizde çağrıştırılma şekliyle ilgili olduğundan bahsettik. Eğer bir restoranınız/cafeniz varsa; mevcut rekabet ortamından kendinizi sıyırmak istiyorsanız ve müşterilerinizin dolup taşan siparişlerine yetişememek gibi bir hayaliniz varsa, mekanınıza kırmızı rengini uygulamanızı tavsiye ederiz.

Restoran, cafe duvarları dekorasyon anlamında büyük önem taşır. Duvar boyaları ya da duvar kağıtları, günlerce mekanınızın kapalı olmasına sebep olan ve temizlik anlamında büyük zaman alan işlerdir. %100 pamuk duvar boyaları ile, duvarlarınıza kolayca uygulama yapabilir ve pahalı tablolara fazla para harcamadan dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermediği için restoranınızın daha sağlıklı bir ortam olmasını sağlayan %100 pamuk duvar boyaları, mekanınıza alışılmışın dışında bir görüntü katarak daha zengin durmasını sağlar. Houzz.com‘dan esinlenerek dilediğiniz kırmızı tonunu duvarlarınıza uygulayarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu