Dekorasyon

İpek Sıva ve Canlı Sıva Nedir? 2022 İpek Sıva Modelleri

İpek Sıva ve Canlı Sıva, günlük hayatımızda sürekli vakit geçirdiğimiz mekanlara farklı bir soluk katıyor. Peki, ipek sıva ve canlı sıva hakkında ne biliyorsunuz? Gelin, birlikte bu duvar dekorasyonunu güzelleştiren ürünleri inceleyelim. İpek sıva ve canlı sıva aynı ürün mü?

Dünyada Yerinizi Sağlamlaştırın!

Modern teknolojide birçok geleneksel şeyin ömrü tükenmiş, yerlerini yeni gelenlere bırakmıştır. Koskocaman odaları kaplayan bilgisayarlar yerlerini diz üstü bilgisayarlara, tabletlere; hatta cep telefonlarına bırakmıştır.

Gelişen teknoloji sadece teknolojik aletlerde değil, günümüzde birçok alanda kendini gösteriyor. Sağlık, mutfak, bahçe… Hayatımızın her yerinde eskiden kullandığımız birçok şeyin yerini başka bir aletle değiştirdiğini görüyoruz.

Teknoloji, hayatımızı kolaylaştırmakla kalmayıp geleneksel birçok ürünün revize edilerek günlük hayatımızda daha kompakt kullanılmasını hedefler. Hatırlayın, büyüklerinizden illa ki geçmişte grip yüzünden hayatını kaybeden insanlar olduğunu duymuşsunuzdur.

Günümüzde grip çoğu zaman hissedilmeden atlatılıyor, atlatılmadığında da 1-2 gün içinde tüm etkilerini atlatabiliyoruz. Bunun sebebi günümüz teknolojisidir.

Eskiden haberleşme aracı olarak telgraf gibi çağ dışı yöntemler kullanılırdı. Hatta daha da geçmişe gidersek duman yardımıyla haberleşme sağlandığını hepimiz biliyoruz.

ventrawall reklam gorseli

Telgraf da, döneminin en büyük ve en yenilikçi icatlarından biriydi desek yanlış olmaz. Graham Bell’in telefonu ilk icat ettiği zaman insanların yaşadığı şaşkınlığı bir düşünün. “Üzerine daha ne konabilir ki” diye düşündüler ve evet; yanıldılar.

İpek Sıva Nedir?
İpek Sıva Nedir?

Teknolojinin Neresindesiniz?

Gelişen teknolojiye ayak uydurmak aslında sanılandan daha kolay. Facebook’un ilk kurulduğu yıllarda henüz internet kullanımı bile yeni yaygınlaşmıştı ve daha çok 15-30 yaş aralığına hitap ediyordu.

Aslında çaba sarf etmeden, gelişen her şeye kolayca adapte oluyor ve alışıyoruz. Buna 2 yaşında bir çocuğun çok iyi bir şekilde telefon kullanabilmesi ya da 80 yaşında bir kadının bankacılık işlemlerini online halletmesi örnek verilebilir.

Peki, gelişen teknolojide yerimizi nelere ayırıyoruz? Daha büyük televizyonlar mı bekliyoruz? Daha kaliteli ses veren kulaklıklar mı? Yoksa bilgisayarımızın işlemcisinin iyileştirilmesinden daha mı umutluyuz? Şunu demek istiyoruz, gelişen teknolojiyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda bir beklenti içinde mi takip ediyorsunuz, yoksa önünüze koyuluyor ve satın mı alıyorsunuz?

Gelişen teknolojiyi evinizde illa ki teknolojik ürünlere bakarak değil, günlük ihtiyaçlarınızda hayatınızı kolaylaştırması adına kullanmak sizi ve evi paylaştığınız kişileri daha rahat ettirecektir.

Bunu zaten mutfak robotlarınızla, yeni nesil robot süpürgelerle yapıyor olabilirsiniz; ama evinizde sürekli nefes aldığınız bir alanda olduğunuzu düşünürsek daha sağlıklı bir ortam yaratmak istemez misiniz?

İpek Sıva ve Canlı Sıva Nedir?

İpek sıva ve canlı ipek sıva olmak üzere iki aynı tür sıva çeşidi vardır. Günümüzde geleneksel duvar boyası ve duvar kağıdı gibi duvar yenileme ürünleri oldukça demode kalmış, yerlerini pamuk sıva, ipek sıva, canlı sıva, seramik sıva, kabuk sıva gibi ürünlere bırakmıştır. Pamuk sıvadan farkları 100 doğaldır, doğa dostu bir üründür demek yanlış olur.

Duvar boyası yaptırdıktan sonra saatlerce temizlik yapmak, tüm eşyaları tekrar yerine çekmek, bir yerlerde kalan boya kalıntılarını aynı zamanda boya lekelerini temizlemek gibi uğraştırıcı ve vakit alan şeyler yüzünden kimi zaman duvar boyası yapmaktan çekiniriz.

Tüm bu şeylerin yanında duvar boyasının ne kadar maliyetli olduğu da göz önüne alınırsa, ev yenilemek hem maddi hem manevi olarak ciddi zor bir sürece dönüşebilir. Duvar kağıdının da temizlenmemesi, çıkartıldığı zaman duvarda bıraktığı kötü görüntü gibi sorunları oldukça can sıkıcı olabilir.

Tüm bu problemleri çözmek için tasarlanan ürünler arasında pamuk sıva, canlı sıva gibi teknolojik, akıllı duvar dekorasyon ürünleri sayılabilir. Pamuk sıvadan daha önce bahsetmiştik, bugün de size ipek sıva ürünlerinden bahsedeceğiz.

İpek sıva; dilerseniz bir usta yardımıyla, dilerseniz kendinizin kolayca uygulayabileceği yeni nesil bir duvar dekorasyon ürünüdür.

2.5-3 mm kalınlıkta uygulandığı zaman %35 ses yalıtımı sağlama özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde birçok okulda, sinema salonlarında, restoranlarda vb. tercih edilir. Uygulama kalınlığı arttığı zaman yalıtım oranı da doğru oranla artacaktır.

2.5-3 mm kalınlığında uygulandığı zaman %65 ısı yalıtımı özelliğine sahiptir. Nefes alan yüzeyi sayesinde duvar ve hava temasını keser ve oda sıcaklığını uzun süre muhafaza eder. Tüm gün klima çalıştırmanıza ya da ısınmak için yakıt harcamanıza gerek kalmadan oda ısısını dengeler. 

İpek sıva; polistrende cm3 başına 6 milyar hava dolu gözenek ve elyaf birleşimi ile kullanıma hazır kimyasal bir sıva uygulamasıdır.

Anti-statik özelliği sayesinde kirlenmez ve toz tutmaz. Ayrıca uzun ömürlüdür, tekrar aynı işlemleri yapmanıza gerek kalmadan uzun yıllar kullanabilirsiniz.

Ekonomik olduğu için son yıllarda oldukça fazla tercih edilir. Ekonomik oluşu sebebiyle ulaşılabilir bir üründür ve süreklilik sağlar.

İpek Sıva ve Canlı Sıva Özellikleri

 • Mantolama köpüğü, eps ve elyaf barındıran kaplama malzemesidir.
 • İpek sıva malzemesinin içeriğinin 98 i havadır.
 • İnsan sağlığına zararlı bir kimyasal içermemektedir.
 • Dekoratif bir üründür. Uygulandığı her alanda şık bir görüntü sağlar.
 • %65 ısı yalıtımı ve %35 ses yalıtımı sağlar. Isı yalıtımı özelliği sayesinde daha az elektrik faturası öderken doğaya daha az zarar vermiş olursunuz.
 • Ses yalıtımı özelliği sayesinde akustik bir ortam oluşturarak sesin yankılanmasını önler.
 • ısı yalıtımı sağlar.
 • Alerjen değildir.
 • soğuk havayı oda içerisine sokmaz.
 • yıl boyunca boya gerektirmez.
 • Darbeye karşı dayanıklıdır ve bu sayede esneme özelliği vardır. Çocuklu evlerde rahatlıkla kullanılabilir.
 • Rutubeti dengeleyici özelliği sayesinde rutubetli alanlarda kurtarıcıdır. Nemi emerek içine hapseder.
 • Kompenet ve diğer karışımlar ile yangına dayanıklı hale getirilmiştir.
 • Anti-bakteriyeldir, kokusuzdur ve çevreye zararı yoktur.
 • Tamamen su bazlı olduğu için dilediğiniz an su dolu bir sprey şişesi ile ıslatarak tekrar jel haline döndürebilirsiniz.
 • Su bazlı olduğu için hasar alan bölgeyi su dolu bir sprey şişesiyle ıslatarak kolayca tamir edebilirsiniz.
 • Anti-alerjen özelliğe sahiptir.
 • Diğer geleneksel duvar yenileme ürünlerine kıyasla bileşeni sadece sudur. Belirtilen ölçüde su ile birleşerek hazırlanır ve şeffaf mala ile uygulaması yapılır.
 • Temizliği oldukça kolay olduğu için hastanelerde, otellerde, okullarda; her iç mekanda sıkça tercih edilir.
 • Alçıpan, alçı sıva ve ahşap yüzeylere ve anti-alkali yüzeylere uygulanır. Cam, tuğla, dış cephe ve metal yüzeylere ASLA uygulanmaz.
 • Pamuk Sıva: Cam, tuğla, metal gibi duvar kaplama yapılabilir.
 • 6 litre su ile karıştırılarak uygulanır.
 • Nem, küf ve rutubeti pamuk yüzeyi sayesinde emer ve kurutur. Böylece bu gibi oluşumları engeller.
 • Kokusuz bir ürün olmasıyla tercih edilir.
 • Üzerine boya yapılamaz. İpek sıva uygulamasını sökmeden tekrar üstüne uygulamanız mümkün olsa da, ürünü yüzeyden sökmeden ürün üstüne boya yapmanız mümkün değildir.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu