Dekorasyon

Home Office Çalışmanın En Verimli Yolu

2020 yılı itibariyle hayatımıza birçok yeni kavram girdi. Daha önce hiç tahmin etmediğimiz, sadece filmlerde gördüğümüz bazı şeyler hayatlarımızın merkezine yerleşti. Uzun süre evlerimize kapanmak, dokunduğumuz her şeyi dezenfekte etmek, maskesiz kalabalığa girememek… Hal böyle olunca, çoğu firma da evden çalışma düzenine geçmek zorunda kaldı.

Home Office Çalışmak; Hayaldi Gerçek Oldu!

Çalışan herkes en az bir kere şu cümleyi kurmuştur: “Keşke şimdi evde olsam da even çalışsam!” Evden çalışmak, yoğun ve stresli ofis ortamında çalışanların her zaman hayalini kurduğu bir şeydir. Çok rahat bir ortamda çalışsak bile, yine de evimizi özler ve evimizde olmanın hayalini kurarız.

homeoffice1

Pandeminin hayatımıza girişiyle, çoğu iş yeri çalışanlarının evden işlerine devam etmesini istedi. Ülkemizde freelance çalışanlar hariç evden çalışma hiç tercih edilmiyor, ofis ortamında çalışmanın daha verimli olacağı düşünülüyordu. Salgın ciddi boyutlara ulaştığında evden çalışmak zorunlu hale geldi ve çoğu işveren istemese de bu durumu kabullenmek zorunda kaldı.

Home Office Nedir?

Home Office, Türkçe’ye ev ofisi olarak çevirilir. Evde çalışma ortamı yaratarak, çalışmalarımızı evden sürdürmek anlamına gelir. Bağımlı ya da bağımsız olarak ikiye ayrılan çalışma şartları, 2020 yılından itibaren bağımlı çalışanların da home office düzenine geçmesiyle daha çok kullanılır hale geldi.

Peki, home office çalışırken nasıl verimli olabiliriz? Gelin, birlikte öğrenelim!

Çalışma Saatlerinizi Düzene Sokun

Eğer bir firmaya bağlı çalışıyorsanız, çalışma saatleriniz zaten sabittir. Eğer freelance çalışıyorsanız, çalışmaya vakit ayırmak ve günün belirli saatlerini çalışmaya ayırmak zor geliyor olabilir. Kendinize belirli bir zaman aralığı yaratıp her gün bu düzene uyarsanız, daha verimli bir çalışma elde edeceğinizden emin olabilirsiniz.

ventrawall reklam gorseli

Pijamalarınızı Yatağınızda Bırakın

Erken kalkmanın en zor yanı, sıcacık yataktan çıkmak değil de nedir? Evden çalışmaya başladığımızdan beri, eğer düzenli çalışma saatlerimiz varsa kalkar kalkmaz bilgisayarımızı açıyor, belki küçük bir kahvaltı hazırladıktan sonra çalışmaya başlıyoruz.

Evden çalışmak başlarda güzel gelse de, bir süre sonra bunaltıcı olabilir. Zaten kötü koşullar sebebiyle zorunda kalmadıkça evde olduğumuz bu dönemde, 8 saati evde çalışarak geçirdiğimiz için daha verimli bir ortam yaratarak motivasyonumuzu arttırmak isteyebiliriz.

Yataktan kalktığımız gibi pijamalarla çalışmaya başlamak, zaten rutine bağlayan hayatımızı iyice rutin hissettirerek daha can sıkıcı bir hal alabilir. Üzerimize rahat bir kıyafet giyerek, bunaltıcı havayı üzerimizden atabiliriz. Böylece hem işimize daha adapte oluruz, hem de daha verimli bir gün geçirebiliriz.

Kendinize Alan Yaratın

Evden çalışırken motivasyonunuzu arttırmak için kendinize küçük bir ofis yaratabilirsiniz. Boşta kalan bir köşeye masa ve sandalye kurabilir, masanıza çalışmanıza yardımcı olacak not kağıtları ve ihtiyacınıza yönelik eşyalar koyabilirsiniz.

homeoffice2

Eğer kalabalık bir evde yaşıyorsanız, çalışırken konsantre olmakta güçlük çekebilirsiniz. Herkesin evde olduğu pandemi döneminde, sessiz bir ortam bulmak için ekstra çaba sarf etmek zorunda kalabilirsiniz. Evinizde çok kullanılmayan bir odayı değerlendirebilir, burada küçük bir alan yaratarak home office şartlarınızı iyileştirebilirsiniz.

Mutfaktan Uzak Durun

Home office çalışmanın en kötü yanlarından biri, mola yaratmak için sürekli mutfağa gitmektir. Çalıştığınız yerde sık sık dışarı çıkıp bir şeyler almanız, yoğun iş temposunda pek mümkün olmayabilir. Aynı düzeni evde uygulayarak, zaten hareketsiz ve düşük motivasyonlu olduğumuz bu dönemde fazla yemenin önüne geçerek gereksiz kilo artışını engelleyebilirsiniz.

Karnınızın sürekli acıktığını hissediyorsanız, çalışma masanızda abur cuburlar yerine besleyici gıdalar barındırabilirsiniz. Küçük porsiyonlarla kuruyemiş tabakları hazırlayabilir, kuru üzüm gibi besleyici kuru meyvelerle destekleyerek tatlı ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Molalarınızı Değerlendirin

Yemek molalarınızda biraz kafa dağıtmak, işe döndüğümüzde daha motive olmamızı sağlar. Yemeklerinizi balkonda yiyebilir, en azından günün o saatlerinde temiz hava alarak kafanızı toplayabilirsiniz. Ortam değişikliğinin çok mümkün olmadığı bu dönemde, evinizin farklı yerlerinde vakit geçirmek size iyi gelebilir.

Dekorasyon ile Motive Olun

Eğer kendinize bir ofis oluşturduysanız veya küçük bir masa koyarak çalışma alanı yarattıysanız, etrafınızda sizi motive edecek şeyler oluşturarak daha verimli ve mutlu bir gün geçirebilirsiniz. Home office yani evden çalışma düzeninizi kurarken, dekorasyonu güzelleştirmek geçirdiğiniz saatleri daha verimli kılabilir.

Biraz yaratıcılıktan zarar gelmez, değil mi? Klasik mantar panolardan kullanmak yerine duvarlarınızı %100 pamuk duvar boyalarıyla kaplayabilir, üzerine notlarınızı küçük iğneler yardımıyla sabitleyebilirsiniz. %100 pamuk duvar boyaları, %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı sağlar. Böylece, bulunduğunuz odanın oda sıcaklığını sabitleyerek daha konforlu, ses yalıtımı özelliği ile de daha sessiz bir çalışma alanı yaratabilirsiniz.

home office calismanin en verimli yolu pamuk boya

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu