Dekorasyon

Hol Dekorasyonu ile Koridorunuz Genişlesin

Hol Dekorasyonu Önerileri

Bir eve ilk girdiğimiz anda bizi karşılayan alanlar koridorlarımız.  Dekoruna önem vermediğimiz, ölü alanlar olarak görülmekte. Ancak evin tüm dekorasyonu gibi bu alanın da dekoru önemli. Günümüzde apartmanlarda yaşayanlar için küçük ve dar olarak tasarlanan bu alanı doğru renk ve aksesuarlar ile ferah ve geniş göstermek mümkün.

Dar koridorunuzu doğru şekilde dekore ederek daha ferah görünmesini sağlayabilir, evinizin girişinin daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda 2022 hol dekorasyonu fikirleri ve dar bir holün nasıl daha geniş gösterilebileceğine ilişkin bilgileri sizin için derledik.

Dekorasyona Başlarken

Dar koridorunuzun daha geniş gözükmesi için açık renkleri tercih etmelisiniz. Krem, bej ve pastel gibi tonlar ile hol dekorasyonu adına hem aydınlık hem de şık bir hava katabilirsiniz.

Hol derkorasyonu için pamuk duvar boyası tercih ederek ısı kayıplarını önleyerek enerji tasarrufu yapabilir aynı zamanda ses yalıtımı da sağlayabilirsiniz. Gerçek pamuktan üretilen pamuk duvar kaplaması ile %80 ısı yalıtımı sağlarsınız. Yazın sıcaktan, kışın soğuktan korunursunuz.

Pamuk duvar boya kaplaması sizler için yüzlerce renk seçeneği ile sağlıklı bir şekilde hol dekorasyonunuzu tamamlamanızı sağlar.

Dar bir alan dekore ettiğiniz için sadelikten yana olmalı ve küçük parçalardan oluşan aksesuarları kullanmalısınız. Böylece koridorda daha fazla kullanılacak alan bırakmış olursunuz.

2 9445
Hol Dekorasyonu

Işıktan Yararlanın

Dekorasyonun her alanında ışığın önemli bir unsur olduğu gerçek. Ancak hol dekorasyonu için ışık daha önemli hale geliyor. İyi bir aydınlatma ile dar olan holünüzü daha ferah gösterebilirsiniz. Koridor tavanınız yüksekse büyük bir avize kullanarak ışıl ışıl bir koridor elde edebilirsiniz. Yeterli yükseklik yoksa aplikler ile dekorasyonunuzu daha iyi hale getirebilirsiniz.

 Küçük bir avize istiyor ve dekorunuzun bununla tamamlanacağını düşünüyorsanız ayaklı lambader ile ışığı destekleyebilirsiniz.

Müstakil bir evde oturuyorsanız camlı kapı modelleri ile ışıktan daha çok yararlanabilirsiniz. Hol dekorasyonu çok daha modern görünecektir.

Dar koridorlarda genelde pencere kullanılmamakta. Bu nedenle evinizin bu alanında mantar, küf ve rutubet sorunu oluşmaması adına pamuk duvar boyası ile kaplayarak bu sorunu aşabilirsiniz. Üstelik her zemine uygulanabilen pamuk boya astar istemez. Usta çağırmanıza gerek kalmadan kendi koridor duvarlarınızı değiştirebilirsiniz.

Işık koordinasyonu sağlayan pamuk boya ile ışığın güzelliğini ortaya çıkartmayı unutmayın. Pamuk boya tercih ederken simli olan seçenekler ile daha aydınlık alanlar yaratın.

Aynalar ile Tamamlayın

Dar koridorunuz için aynalardan yararlanarak daha aydınlık bir görünüm elde edebilirsiniz. Dilerseniz bir duvarınızın tamamını ayna ile kaplayarak koridorunuzu daha büyük algısı uyandırabilirsiniz.

Ayna ile kaplanacak alan sıkıntısı yaşıyorsanız büyük aynalı bir vestiyer kullanarak aynı etkiyi yaratabilirsiniz.

Alanda birden çok ayna kullanarak daha farklı bir dekorasyon tasarlayabilirsiniz. Aynalarınızın farklı boyda olması daha kullanışlı olacak.

Dar alan dekorasyon
Hol Dekorasyon Önerileri

Zemin ve Duvar Aksesuarları

Dar alanlar için zeminde halı kullanmak yerine küçük kilimlerden yararlanabilirsiniz. Uzun ve ince koridorlara uygun uzun halılar tercih ederek tüm alanları halı ile kaplamadan dekorasyonunuzu tamamlamanız mümkün.

Koridorda yaşanılan yürüme seslerinden rahatsız olan bir apartman sakiniyseniz pamuk duvar kaplaması ile %60 ses yalıtımı sağlayabilirsiniz.

Alanı görsel açıdan daha farklı göstermek için ise bir iç mimar ile anlaşarak zemine desenli bir döşeme yaptırabilirsiniz.

Zemine fazla aksesuar koymak yerine duvarları kullanarak daha fazla yer kazabilirsiniz. Hacimli ve büyük aksesuarlar yerine küçük ve duvara monte ürünler kullanabilirsiniz.

Davarlarınıza süslemek için daha fazla yere sahip olmak adına nişleri kullanabilir vazolarınızı ve resimlerinizi farklı bir konsept ile dekore edebilirsiniz.

Duvarlarda kullanacağınız aksesuarları tek tarafa asarak alanın daralmasını önleyebilirsiniz. Seçtiğiniz duvar aksesuarlarının uyum içerisinde olmasına özen göstermelisiniz.

Duvar aksesuarları kullanırken duvarlarınızın zarar göreceği endişesi yaşıyorsanız pamuk duvar kaplaması ile duvarlarınızın zarar görmez. Zarar gören duvarlarınız sadece su ile tamir edilebilir.

Yer Tasarrufu Mümkün

Koridorunuzda bir depolama alanı oluşturmanız mümkün. Bunun için tavandan duvara inen bir özel tasarım dolaplar yaptırabilirsiniz. Böylece hem koridorunuzda depolamak için alan oluşturabilir hem de şık bir görüntü yakalayabilirsiniz.

Vestiyer kullanımı için alanınız yoksa küçük ayakkabılıklar tercih edebilir, düşer kapak ürünler ile daha dar bir alanı kullanışlı hale getirebilirsiniz.

Dar koridorunuzda kimyasal içeren boyalar ile uğraşmak yerine pamuk duvar kaplamasıyla hızlıca değişimi yakalayabilir, sevdiklerinize zarar vermeden sağlıkla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

Selim

İşletme mezunu olan selim aslan, 5 senedir firma ve web sitelerine e-ticaret, google, seo ve dijital pazarlama üzerine danışmanlık verip içerik üreticiliği yapmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu