DekorasyonGenel

Gömme Dolap Fikirleri ile Alanı Maksimize Edin

Gömme dolaplar, küçük alanları maksimize etmek için harika bir çözümdür! Peki, nasıl mı? Gelin, birlikte inceleyelim!

Küçük Evler İçin En Pratik Yöntem

Gömme dolaplar, çoğumuza çocukluğumuzu hatırlatır. Biz küçük yaşlardayken, aile bütüklerimizin evinde bulunan gömme dolaplar -ya da yüklük- naftalin kokulu yorganların saklandığı, bizim için gizemli bir yerdi. Evde oynanan çoğu saklambaç oyununa konu olan gömme dolaplar, 21. yüzyıla daha modern bir görüntü ile taşındı.

Günümüzde yeni evlerin ne kadar küçük olduğunu bilmeyen var mı? Gereksiz büyük evlerde büyümüş bir nesil olarak, yeni binalardaki küçük evlere adapte olmamız biraz zor olabiliyor. Küçük evler, temizlik vb. konulardan kullanışlı olsalar da saklama alanı olarak birçok sıkıntı yaratabiliyor.

Evlerdeki saklama alanını arttırmak için geçmişten günümüze kadar taşınmış gömme dolaplardan yardım almaya ne dersiniz? Kiler için oda bile olmayan birçok yeni evde, gömme dolaplar gerçekten de hayat kurtarıcı olabilir. Birçok yayıntıyı içine saklamanıza olanak vermesi, sık kullanmadığınız eşyaları depolaması… Bir evde gömme dolap varsa, o evde hayat kolaydır!

Gömme Dolap Nasıl Yerleştirilir?

Gömme dolabı duvarınızın içine gömeceğiniz için, duvarınızda bir niş gibi saklama alanı oluşturması gerekir. Bunun için duvarınızı kırdırmanız ve istediğiniz derinliğe göre bir gömme dolap tasarlatmanız gerekir. Her ayrıntının önemli olduğu bu işte, gömme dolabınıza ne yerleştirecekseniz onları belirleyerek bir ölçü almanızı öneririz. Geri dönüşü zahmetli olabilir.

Eğer evinizde gömme dolap koyabileceğiniz bir alan varsa, işiniz daha kolay! Genellikle kolonlar, Türk mimarisinde çıkık kullanıldığı için kolonların yanında, geride kalan duvarlara gömme dolap yaptırabilirsiniz. Hem alandan tasarruf etmiş olursunuz, hem de ölü alanları değerlendirmiş olursunuz.

Depolamada Küçük Hesaplar Önemlidir

Gömme dolap yaptırırken, içine koyacağınız eşyaları belirleyip ona göre bir tasarım yapmalısınız. Sadece dış görünüş olarak değil, kullanışlı olması açısından da gömme dolap iç dizaynı oldukça önemlidir. Örneğin, yorganlarınızı koyacaksanız geniş raf aralığına, mutfak malzemelerini koyacaksanız rahat ulaşım ve fazla depolama alanı için dar ve sık raflara ihtiyacınız var demektir. Biraz araştırmadan sonra ne istediğinize karar verip, ona göre bir tasarım yapmalısınız.

Günümüzde modernize edilmiş gömme dolap kullanımı oldukça arttı. İhtiyacınıza göre tasarlayabileceğiniz gömme dolaplar, eğer karanlık bir noktada kalacaksa kapaklarını açtığınızda otomatik olarak çalışan bir aydınlatma ekletebilirsiniz. Böylece, neyin nerede olduğuna daha çok hakim olabilirsiniz.

Evin Girişini Derli Toplu Tutun!

Çoğumuzun evlerinin girişinde bir ayakkabılık yeri bile olmazken, bazılarımızın evinin girişi gerçekten çok fazla alana sahip olabiliyor. Zaten dar olan bir alanı iyice daraltan kocaman dolaplar yerine gömme dolap kullanarak alandan tasarruf edebilirsiniz! Evden çıkarken direkt yanınıza almak istediğiniz eşyaları burada depolamak, çok kullanışlı olabilir.

gomme dolap

Ayakkabılarınızı, montlarınızı, atkı ve berelerinizi, terliklerinizi, çantanızı, anahtarlarınızı, şemsiyelerinizi… Dışarı çıkarken size ne lazımsa, gömme dolapta saklayabilir ve derli toplu bir görüntü elde edebilirsiniz.

Kitaplıklara Hayat Verin!

Kitaplıklar, evinizde hem dekoratif anlamda hem de kültürel anlamda büyük önem taşır. Çok kitap okuyan ve kitaplarına değer veren biriyseniz, onları sergilemekten onur ve gurur duyuyorsunuz demektir! Çok yer kaplayan ve görüntü anlamında pek hoş olmayan kitaplıklar yerine gömme dolap şeklinde bir kitaplık yaptırmaya ne dersiniz?

Hem alandan tasarruf etmenize, hem de benzersiz bir kitaplık elde etmenizi sağlayacak bu gömme dolap kitaplıklar; kitaplarınızı muhafaza ederken zaten küçük olan alanı daha da küçültmeden kullanmanıza yarayacak. Dilerseniz açık raf sistemi, dilerseniz camlı kapaklar ya da direkt kapalı kapaklar yaptırarak kitaplarınızı yer problemi yaşamadan sergileyebilirsiniz.

Her Mutfağın İhtiyacı

Mutfak, evin saklama alanı konusunda en çok ihtiyaç doğuran alanlarından biridir. Yeni evlerde mutfaklar oldukça küçük tasarlandığı için, çoğu zaman içine sığmak imkansız bir hal alabilir. Bunun için hem hareket alanınızı engellemeyecek, hem de bütün eşyalarınızı rahatça saklayabileceğiniz bir gömme dolaba ne dersiniz?

gomme dolap 2

Mutfaktaki erzakları muhafaza etmek için kiler dolabı her eve lazımdır. Sürekli ayakta ve hareket halinde olduğunuz mutfağınızda, yerden tasarruf ederek duvara gömme dolap yaptırarak bütün erzaklarınızı rahat bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Ulaşılabilir ve kullanım açısından zengin bir gömme dolap ile ihtiyacınız kadar saklama alanına ulaşmak sizin elinizde!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu