Dekorasyon

2021 Yılının Giyinme Odası Tasarımı Önerileri

Giyinme Odası Dekorasyonu

 Giyinme Odası Tasarımı Önerileri

İhtiyaçlarımız günümüz modern dünyasına göre şekilleniyor. Evlerimizde kullanılan alanlar da dahil. Çoğumuz artık kıyafetlerimiz için de ayrı odalara ihtiyaç duyuyoruz. Artık günlük yaşamda giydiklerimiz hepimiz için önem taşıyor ve stilimiz hayatımızın bir parçası haline geldi. Giyinme odasının tasarımı da bizler için bu nedenle önemli hale geliyor.

Elbiselerimiz, ayakkabılarımız ve aksesurarlarımız için ayırdığımız bu alanın stilimize uygun olması, evin diğer odaları ile uyumlu olması da önemli. Zevkinize uygun, küçük ya da büyük bir giyinme odası nasıl dekore edilmesi gerektiğine dair ipuçlarını sizler için yazdık. Yazımızda duvar kaplamasından dolap seçimine, aydınlatmadan zemin seçimine dair bilgileri bulabilirsiniz.

Giyinme Odası Dolabı Seçimi

Giyinme odası tasarımı denilince ilk akla gelen kıyafetlerin konulacağı giyinme dolabı oluyor. Dolap seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk unsur giyinme odasının büyüklüğüne göre dolap seçimi yapmaktır. Giyinme odası dolabı hazır olarak satın almak istemezseniz odanıza uygun yaptırmak da bir seçeenek olacaktır.

Giyinme odası dolabı seçiminden sonra çekmeceleri olan bir dolap seçmeyi unutmayın. Çekmece kullanımı özellikle küçük alanlarda size büyük bir yer açmanızı sağlaycaktır. Düzenli bir giyinme odası dolabı için her köşenin düzgün planlanması gerekmektedir.

Giyinme Odası Tasarımları

Giyinme odası tasarımında önceliğiniz giyinilecek alanın rahat olması ve hareket etmenizi sağlayacak alanın yaratılmasıdır. Dekorasyonun diğer önemli adımı da aynaların doğru konumlandırılması ve birden fazla ayna kullanmayı unutmamaktır. Birden fazla aynı kullanımı hem giyinme odasının havasını değiştirecek hem de sizin doğru kıyafet seçmenizi sağlayacaktır.

Giyinirken yardımcı olacak ayrıntıları unutmayın. Dekoratif puflar hem şık hem kullanışlı olacaktır. Üstelik ayakkabılarınızı giymek adına rahat bir yeriniz olcaktır.

Giyinme odası tasarımı sadece kıyafetleriniz için değil ayakkabılarınız ve aksesurarlarınız için olacağını unutmayın. Giyinme odası dolabı içerisinde ayakkabılarınız için raflar ve aksesurarlarınız için kullanışlı alanlar yaratın. Ayakkabı raflarınız için eğimli raflar tasarlayabilir  böylece rahatlıkla seçim yapabilirsiniz.

Giyinme odası tavanınız çok yüksek ise ince yapılı merdivenlerden yardım alabilir, odanın estetiğini bozmadan üst raflarınıza ulaşabilirsiniz. Tavan kaplamasında farklı renkler kullanabilir, giyinme odasında farklı bir tasarım görüntüsü yakalayabilirsiniz.

giyinme odasi modelleri 7
Giyinme Odası Dekor

Giyinme Odası Kapısı

Kullanışlı bir giyinme odası tasarımı için kapılar önem taşıyor. Eğer alan kısıtlaması varsa sürgülü kapılar kullanılmalıdır. Dolap kapısı kullanılmak istenmiyorsa cam kapaklar kullanılarak aynı görüntü elde edilebilir, modern bir görüntü yakalayabilirsiniz. Derli toplu bir görüntü seviyorsanız kapaklı dolaplar kullanmak tam size göre.

Giyinme odası kapısı kullanmak yerine kullanılabilinecek diğer bir alternatif ise perde kullanımı olacaktır. Ayakkabı rafları için de kullanabileceğiniz bu fikir hem dekoratif hem de pratik olacaktır. Perde renkleri oda ile uyum içerisinde olduğunda giyinme odanıza ayrı bir hava katacaktır.

Giyinme odası dolap kapağı ile uğraşmak istemiyor, açık tasarım bir giyinme odası hayal ediyorsanız giyinme odası kapısı olmadan da bir tasarım yaratmak mümkün. Bu dekorasyonda dikkat edilmesi gereken sadece temizlik konusu oluyor. Eğer elbiselerinize toz gelmeme konusunda titiz davranırsanız açık dekorasyon kullanımı oldukça kullanışlı olacaktır.

Giyinme Odası İçin Evde Yer Yoksa

Giyinme odası tasarımı  için evinizde ayıracak bir odanız yoksa evinizdeki en geniş odayı kendiniz için hem yatak odası hem de giyinme odası olarak dekore edebilirsiniz. Bu sayede uyandığınız anda tüm kıyafet seçeneklerinizi görüyor olacaksınız.

Açık Renkler Kullanın

Giyinme odası tasarımı yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta kullanılan renklerdir. Dekorasyonun evin diğer alanları ile uyumlu olması önemlidir. Diğer önemli nokta ise evin diğer odalarından daha küçük olan giyinme odasında açık renk kullanmanın önemi. Küçük alanlarda ışığın daha iyi yansıtılması kullanılan açık renkler ile sağlanacaktır. Duvar kaplamanızın açık renklerde kullanılmasına dikkat etmelisiniz. Ortamın daha ferah olması için açık renk dolaplar kullanbilirsiniz.

Açık renklerin kullanımı, giyinme odası tasarımı için ne denli önemliyse kullanılacak aydınlatma da önemlidir. Açık renk duvar kaplaması yanında iyi bir aydınlatma hem giysilerinizin rengini doğru şekilde görmenizi sağlayacak hem de odanızın dekorasyonunu tamamlayacaktır. Aydınlatma seçerken sarı ışık kullanarak giysilerinizin gün ışığında nasıl göründüğünü anlayabilirsiniz. Giyinme odanıza uygun bir avize ile odanızın dekorunu tamamlayabilirsiniz.

Eğer tüm duvarları kapatan bir giyinme odası dolabı tasarımı yaptıysanız spot ışıklarından yararlanarak gün ışığı etkisi yaratabilir, giyinme odasında ışığın kaybolmamasını sağlayabilirsiniz.

Zemin Önemli

Giyinme odasında kullanılan zemin, ayakkabılarınızı giyeceğiniz için parke ile kaplanmalıdır. Ancak dekorasyon olarak küçük bir kilim ile ortamın havasını değiştirebilirsiniz. Odanın renklerine uygun bir kilim/halı seçmeyi unutmamlısınız.

Alptuğ

Merhaba, ben içerik dünyasından Alptuğ, Dekorasyon ve yaşam tarzından etkilenen bir içerik yazarıyım. Doğru içeriği doğru kişilere ulaşmasına yardımcı olurum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu