GenelKültür

Friends Hakkında Bilmeniz Gerekenler!

Komedi denince akıllara Friends gelir! Bunca zaman geçmesine rağmen hala her sahnesine güldüğümüz Friends hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Friends

Friends, 1994-2004 yılları arasında çekilen, bir grup New York’lu gencin hayatını anlatan sitcom dizisidir. 3 kadın ve 3 erkekten oluşan ana karakterlere, dizinin çekildiği sezonlar boyunca eşlik eden yan karakterler mevcut. Bu yan karakterlerin diğer dizilerde gördüğümüzden farkı, her birinin ikonik özellikler taşımasıyla yan karakter edasından çıkıp dizinin devamlı oyuncusu gibi hissettirmeleri.

Durun durun! Ne anlatacaktık, nereye geldik… Gördüğünüz gibi, Friends hakkında söyleyecek çok şeyimiz var! Dünya çapında büyük bir güruhu oluşturan Friends fanları, 27 sene önce çekimleri sona eren diziyi baştan sona birçok kez izlemiş; her karakterle ayrı bir bağ kurmuştur. Bu yüzden, geçtiğimiz sene Friends ekibi toplandı ve Reunion bölümü çekildi.

friens reunion

Dizi Central Perk, Monica’nın dairesi ve Joey ve Chandler’ın dairesinde geçiyor. Arada sırada diğer karakterlerin evinde ya da işyerlerinde de çekimler yapılsa da, ana mekanlar bu üç yerdir. Şimdi, birbirinden ikonik karakterleri kısaca tanıyalım!

Rachel Green

Friends’in pilot bölümü, diğer 5 karakterin efsane mekanı olan Central Perk’te oturup sohbet etmesiyle başlıyor. Diğer karakterler sohbet ederken Rachel yani Jennifer Aniston bir anda cafeye geliyor. Ama bu öyle böyle bir gelmek değil; düğününün yarısında pencereden kaçıp Central Perk’e geliyor ve orada eski arkadaşı olan Monica ile karşılaşıyor!

Monica, Rachel’ı tüm arkadaşlarıyla tanıştırıyor ve dizi boyunca yüzlerce kez gördüğümüz Monica’nın dairesinde takılmaya başlıyorlar. Düğününü terk eden Rachel, babasıyla tartıştığı bir telefon görüşmesinde kendi ayaklarının üzerinde durmaktan bahsediyor ve Monica ile yaşayabileceğini söylüyor. Böylece, Rachel da gruba katılmış oluyor.

Dizi boyunca birçok duyguyu aynı anda yaşatan tek karakter Rachel Green olacak. Zengin bir aileden geldiği, hayatı boyunca her şeyi kolayca elde ettiği ve Monica ile okul arkadaşı olduğu dönemde okulun popüler kızı oluşu kendi hayatına da yansıyacak. Yaptığı hatalar, verdiği yanlış kararlar… Bir yanınız onu çok severken, diğer yanınız bazen ona tahammül edemeyecek.

Monica Geller

Geller’ların Harmonica’sı, abisinin küçük kardeşi, grubun en güzel kızı… Monica Geller, dizinin bir diğer karakteri olan Ross Geller’ın küçük kız kardeşi rolüyle karşımıza çıkıyor. Dizinin ilk sezonlarında çok göremesek de ilerleyen sezonlarda Monica’nın asıl karakterine şahit oluyoruz. Titizliği, mükemmelliyetçiliği, başarılı kariyeri ve “always a hostes!” isteği ile bu arkadaş grubunun kazık çakan üyelerinden biri desek yeridir.

Dizi boyunca çekilen Flashback sahneleriyle sizi oldukça güldürecek olan Monica, dizinin ilk sezonlarında uyumlu karakteriyle ön plana çıkarılmaya çalışıyor. Courteney Cox’ın hayat verdiği Monica Geller karakteri, dizinin geçtiği 3 mekandan birisine sahip; Monica’nın dairesi. Birçok ikonik sahnenin çekildiği bu daire, bir zamanlar sıcaklığıyla hepimizin hayallerini süslemiştir.

Ross Geller

Ross Geller, David Schwimmer tarafından canlandırılan ve dizi boyunca en sevilen karakterlerden bir diğeri. Bu rolün David Schwimmer için yazıldığını ve seçmelerde başkasına şans verilmediğini söylemekte fayda var. Geller ailesinin zeki ve geleceği parlak çocuğu Ross, başarılı kariyeri ve erken yaşta yaptığı evlilik ile Monica’ya göre daha tutarlı bir hayat yaşıyor ve bu yüzden ailesi tarafından “birazcık” kayrılıyor.

Ross, dizinin 10 sezonu boyunca her sezon finalinde imzası var. İzlemeyenler için spoiler vermek istemiyoruz, ama her sezon finalinde Ross ile ilgili büyük bir olay yaşanıyor. Dizi için oldukça önemli bir karakter ve canlandırdığı karakterin her hareketi ile seyirciyi güldürmeyi başarıyor! Genellikle müzede çalıştığı için arkadaşları tarafından sıkıcı bulunup alay ediliyor ve mesleğinin ekmeğini 10 sezon boyunca yiyor desek yeridir.

friends2

Joey Tribbiani

İtalya’nın en İtalyan aksanı yapamayan vatandaşı olan Joey, Matt LeBlanc ile hayat buluyor. Başarısız bir aktör olan Joey, dizi boyunca sürekli değişkenlik gösteren kariyer eğimi, şapşallığı ve aşk hayatıyla gündemde. Dizinin ilk sezonlarında oldukça özgüvenli ve çapkın bir karakter olan Joey, dizi oturduktan sonra biraz şapşallaşıyor ve bu ona o kadar yakışıyor ki!

Dizinin en sevilen karakterlerinden biri olan Joey, Friends dizisi bittikten sonra dizide oynadığı karakteri dizinin dışına taşıyor. Friends bittikten sonra başka bir şehre taşınıp hayatına orada ailesiyle devam eden ve oyunculuk için arayışlarını sürdüren bir karakteri canlandıran Matt, Joey isimli bu diziyle de 2 sezon boyunca izleyicinin karşısına çıkıyor. Dizi bittikten sonra karaktere ayrı dizi çekilen tek kişi Joey, bu da onu anlatmaya yeter bizce!

Phoebe Buffay

Dizi boyunca en çok güleceğiniz karakterlerden biri, Lisa Kudrow’un hayat verdiği Phoebe Buffay! Küçük yaşlarda annesinin intiharı ve üvey babasının hapse girmesiyle mücadele eden ve sokaklarda büyüyen Phoebe, bu trajik hikayesini kelimenin tam anlamıyla benzersiz karakteriyle harmanlayıp seyircinin karşısına çıkıyor. Asıl mesleği masözlük olan Phoebe aynı zamanda Central Perk’te gitarıyla solo performans sergiliyor.

Olaylara bakış açısıyla ve hiç umulmadık anlarda verdiği tepkilerle Friends’in en sevilen karakterinden biri olan Phoebe, hippi tarzını o dönemler oldukça popüler etmişti. Yaşadığı zor hayata rağmen oldukça sevecen ve neşeli olan Phoebe ile olayları onun gözünden görmeye bayılacaksınız!

Chandler Bing

Matthew Perry tarafından hayat verilen Chandler Bing karakteri, dizi boyunca çizgisini bozmayıp sürekli sarkastik şakalarıyla ortamı şenlendirmeye çalışıyor. Asıl mesleğini kimsenin bilmediği Chandler, küçük yaşlardayken anne ve babasının boşanmasıyla yaşadığı travmayı espri ile bastırmış ve o zamandan beri 10 şaka yapmadan duramıyor.

Dizinin tartışmasız en komik karakterlerinden biri olan Chandler, dizi boyunca geçirdiği fiziksel değişimler ile sizi şok edecek olsa da; bu arkadaş grubunun sıcaklığını hissetmenizdeki en büyük etkenlerden biri Chandler Bing olacak!

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu