GenelSağlık

Fırın Temizliği ve Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizliği ve ocak temizliği nasıl yapılır? Ocak temizleme ile tertemiz bir görüntü nasıl elde edilir? Gelin, birlikte inceleyelim!

Tatillerde ve bayramlarda, genellikle günümüzün çoğu mutfakta geçer; hal böyle olunca ocak, fırın ve yemeği pişiren herkes mutfağın yıldızlarıdır! Sürekli kullanılan ocak ve fırın nasıl temiz tutulur? Sizin için araştırdık.

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın temizleme, çoğu zaman hepimize büyük bir iş gibi gelse de aslında oldukça kolaydır ve aksatılmaması gerekir. Fırında yemek pişirirken ister istemez cama ve fırının diğer yüzeylerine sıçrayan yemekler bakteri oluşturur ve bu, sağlıksız bir ortam yaratmanın en kolay yoludur.

Krem Temizleyici Kullanın

Fırın temizleme ya da fırın temizliği nasıl kolay yapılır? Fırın temizleme işlemine öncelikle fırın tepsilerinden başlayın. En kolay yöntem, genellikle fırın tepsisini krem temizleyici ile ovalamaktır ve genellikle çoğu kurumuş lekeyi çıkarır.

Bulaşık Tabletinden Yardım Alın

Eğer fırın tepsisi temizleme için daha kolay bir yöntem arıyorsanız, fırın tepsisi temizliği için bulaşık tableti koyup üzerine sıcak su koyarak biraz bekleyip, oturmuş kirlerin arınmasını kolaylaştırabilirsiniz. Sonrasında durulayıp kullanıma hazır hale gelecektir.

Fırın teli temizliği için de aynı adım uygulanabilir. Tepsinin içine fırın telini yerleştirin, tableti koyun ve sıcak suda kirlerin çözünmesini bekledikten sonra durulayın!

Karbonat!

Peki, fırın içi nasıl temizlenir? Fırın temizliğinde en sık kullanılan yöntemlerden biri genellikle karbonattır. Karbonat ile fırın temizliği yapmak için fırının yüzeyine bir miktar karbonat ve sirke dökün, oluşan karışım ile tüm yüzeyi ovalayın. Fırın temizleme hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Dilerseniz boş bir sprey şişesine karbonat, su, sirke ve limondan karışım hazırlayabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı fırın temizliği sırasında kullanabilir, dilerseniz evin çeşitli alanlarında da kullanabilirsiniz.

Amonyak ile Fırın Temizliği

fırın temizliği

Amonyak ile fırın nasıl temizlenir? Amonyak, birçok temizleyici maddenin arasında uzun yıllardır yerini ön sıralardan almıştır. Evinizde kendiniz kolayca hazırlayacağınız bu yöntemle fırın temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

Boş bir sprey şişesi içine yarım su bardağı amonyak ve 2 su bardağı suyu karıştırarak amonyağı seyreltin. Fırın temizliği sırasında fırının iç yüzeylerine bu karışımdan püskürtün, biraz bekledikten sonra sünger ya da bezle temizliğe devam edebilirsiniz.

Ocak Temizliği Nasıl Yapılır?

Ocaklar, her lezzetli yemeğin kahrını çeker. En sevdiğimiz yemeklerden biri olan kızartmayı yaparken ocağın ne kadar kirlendiğini, patates kızartırken her yerin ne kadar yağ olabileceğini hepimiz biliyoruz. Her yemek sonrasında ocak temizlemek, mutfakta hijyenik bir ortam yaratmak için çok önemlidir.

Ocak temizleme sırasında kullandığımız temizleyiciler, bazen arınması oldukça zor olduğu için bize külfet gelebilir. Aslında çok kolay yöntemleri bulunan ocak temizliği işlemi hakkında bilgi almak için okumaya devam edin!

Diş Macunu Kullanın

Ocak temizliği sırasında en çok kullanılan malzemelerden birinin diş macunu olduğunu biliyor muydunuz? Diş macunu, beyazlatıcı etkisi sayesinde birçok kiri ve yağı sökerken ocağınızı kolayca temizlemenizi sağlar. Ocağınıza bir miktar diş macunu sıkın, bulaşın süngeriyle ovalayın ve nemli bir bezle temizleyin!

Kendi Karışımınızı Hazırlayın

ocak temizliği

Ocak temizleme işlemi için doğal malzemeleri kullanmayan var mı? Boş bir sprey şişesine sirke, su ve karbonat karışımı hazırlayın, ocağınızın yüzeyine püskürtün, biraz bekledikten sonra nemli bir bezle durulayın!

Krem Temizliyici Asla Yanıltmaz!

Ocak temizliği için ocağınızın yüzeyine krem temizleyici döküp, bulaşık süngeriyle güzelce ovalayın. Ocak gözlerinin etrafını detaylıca temizlemeyi ve ocak düğmelerini unutmayın! Nemli bir bezle duruladıktan sonra tertemiz ve ışıl ışıl bir ocağınız olacak!

Ocak Gözü Nasıl Temizlenir?

Ocak temizleme sırasında belki de en çok atlanan noktalardan biri, ocak gözü temizliği olabilir. Ocak gözü temizliği sırasında küçük bir alana ulaşarak maksimum fayda almayı amaçlarız. Bunun için ocak gözü temizliğine dikkat etmeli, bu gibi dar alanlar için diş fırçası kullanmalıyız.

Ocak gözü temizleme için kabartma tozu ve sirkeden yardım alın! Bir kaba 2 paket kabartma tozu ve sirke, diğer bir kaba da sıcak su dökün. Diş fırçasını önce suya, sonra hazırladığınız karışıma batırın ve ocak gözü temizleme işlemine başlayın. Yüzeye çıkan kirleri almak için kulak çubuğu kullanabilirsiniz.

Ocak gözü temizliği yapmak için, sirke ve limon tuzundan da yararlanabilirsiniz. Oca gözü temizliği yaparken yine diş fırçanızı bandırın ve ocak gözü temizleme işlemine başlayın. Ovaladığınız yüzeylerde çıkan kirlere inanamayacaksınız!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu