DekorasyonGenel

Evde Yaratıcılığınızı Arttıracak 4 İpucu

Bulduğumuz en iyi fikirler, aklımıza çoğu zaman duşayken gelir. Bazı uzmanlar, duşta yaptığınız beyin fırtınalarını boşa harcamamanız ve aklınıza gelen yaratıcı ve parlak fikirlerinizi değerlendirmek için su geçirmeyen bir not defteri bulundurmanızı öneriyor. Hiç umulmadık anlarda akıllara inanılmaz fikirler gelebilir, değil mi?

Evinizi nasıl tasarladığınızı gözden geçirin. Belki de mobilyalarınızı satın alırken kendi zevklerinizden uzaklaşıp ekonomik olana yönelmek zorunda kaldınız; ya da evinizi tasarlarken dekorasyonla bu kadar ilgili değildiniz. Her gün her konuda kendimizi geliştiriyorken, dekorasyonda da gelişmemiz kaçınılmaz bir hal alabiliyor.

Evinizi dekore ederken aslında hiç dikkat etmediğiniz noktalardan biri belki de en önemlisidir? Her gün saatlerinizi geçirdiğiniz, hatta şu dönemde evden çalıştığınızı varsayarsak evinizi dekore ediş şeklinizin yaratıcılığınızı arttırması gerçekten de büyük bir önem taşır! Peki, bunun için neler yapabiliriz? Gelin, birlikte öğrenelim!

Neden Evlerimizi Daha Yaratıcı Olabilmek İçin Tasarlamalıyız?

Genellikle ofis gibi alanlarda, çalışan kişilerin yaratıcılığını arttırmak için çeşitli çalışmalar yapılır. Bu zamana kadar verimliliği arttırmak adına birçok akademik makale olsa da, genellikle ortak paydada birleşilir. Dikkat dağıtıcı nesnelerden uzak, yalın ve sade bir ofis tasarımı son derece yaygındır ve kullanılan renkler de etkilerine göre düşünülür.

Çalışma ortamımızda verim almak için yapılan bunca çalışma doğru olacak ki birçok ofis tasarımı benzer şekilde yapılır. Bazı uzmanlar, aynı şekilde evlerin de yaratıcılığa teşvik edici şekilde tasarlanabileceğini, bunun evi paylaşan herkes üzerinde olumlu bir etkisi olacağını dile getiriyorlar.

Hepimizin kuşkusuz en rahat hissettiği nokta evlerimizdir. Eğer ofiste çalışıyorsak, tüm gün eve gelip pijamalarımızı giymenin hayalini kurarız. Böylesine rahat olduğumuz bir alanda, beynimiz onu tüm gün meşgul eden her şeyden arınır ve faydalı üretkenliği düşünmeye başlar. Bu üretkenlikten nasıl faydalanabiliriz?

ventrawall reklam gorseli

1. Gündelik İşlerdeki Anları Değerlendirin

Ev, yaratıcılığımızı tetikleyen en önemli alandır çünkü genellikle beyinlerimiz üretme ve odaklanma gibi faaliyetleri en az evde kullanılır. O yorgun ve meşgul beyni işte ve trafikte bırakıp eve tamamen dinlenmiş şekilde gireriz.

Yaratıcılığımızı kullanmak için ekstra çaba sarf etmediğimiz anlarda beynimizden maksimum üretkenlik alabiliriz. Bunlar ritüel şeylerdir; duş almak, çöp atmak, bulaşık toplamak vb. Çünkü aklımızı en meşgul etmeyen anlar o anlardır ve beynimizden birsürü düşünce akıp gider.

Evinizde bu gibi aktiviteleri yapamıyorsanız bile, birçok aktivite yaratabilirsiniz. Her gün bulaşık yıkadığınız mutfak lavabosunun önünde duran bir pencere, sizi hayallere sürükleyebilir.

2. Parlak Zihinler Ferah Alanlarla Elde Edilir

Genellikle açık alanları çok tercih etmediğimiz söylemek mümkün. Bir ev düzerken, sürekli yeni eşya alma eğiliminde oluruz ve açık alanları görmek istemediğimiz için her noktayı değerlendirmek isteriz. Aslında her bir oda için yalın ve ferah bir görüntü çok önemlidir, gereksiz kalabalık her zaman hem zihnimizi hem de gözümüzü yorar.

ev

Açık alanlar her zaman ferah hissettireceği için, yaratıcılığımızı tetiklemede oldukça büyük bir etkiye sahiptir. Kapalı ve dar bir alan etkisi her zaman için kötü hissettirir. Patronunuzun masasının duvara değil odaya dönük olmasının da sebebi budur, odanın genelinin göz hizasında olması daha ferah bir görünüm sağlar.

Tavan yüksekliği konusunda ülkemizin mimarisi genellikle sahip olduğu için, Avrupa ya da Amerika evleri gibi yüksek tavanlı evlere maalesef erişemiyoruz. Odanın genişlik algısını tavan olarak değiştiremiyorsak, göz önündeki kalabalığı azaltarak daha havadar bir alan etki edebiliriz ve bu yaratıcılığımızı arttırabilir. Masamız duvara değil pencereye ya da odanın geneline bakabilir.

3. Bitkiler ve Doğal Işıktan Yardım Alın

ev

Evde yeşillik bulundurmanın psikolojik etkilerini daha önce konuşmuştuk. Eğer evden çalışan biriyseniz, pencere önüne konumlandırdığınız bir masa içinizi açabilir ya da kapalı bir alanda çalışıyorsanız bile bitkilerin çalıştığınız yerde konumlandırılması ruhunuza iyi gelebilir. Doğa manzarasını, doğal ışığı ve temiz havayı yakalamanız her zaman için işinizi görecektir.

Satılık ev Antalya satılık ya da satılık daire arayışındaysanız, satın alma konusunda dikkat etmeniz gerekenlerden biri de satılık daire fiyatlarıdır. Satılık dairelerle özellikle sahibinden olduğu zaman ev sahibine danışmayı unutmayın. Yer alan bilgilere göz gezdirin, çünkü satın almak kadar sahip olmakla da alakalıdır.

4. Sahip Olduğunuz Alanı Doğallaştırın

Yaratıcı bir ev tasarlamanın ne kadar kolay olabileceğini az da olsa görmüş olduk. Şehir yaşantısında pencerenizin ormanlara açılmasını bekleyemeyiz elbette; ama odanızın duvarını mavi veya yeşil %100 pamuk duvar boyasına boyayarak doğayı evinize getirmeniz mümkün. Duvarınıza asacağınız bir manzara fotoğrafı da bu etkiyi almanıza yardımcı olur.

ev

Ventrawall %100 pamuk sıva, %100 pamuktan üretilir ve hiçbir kimyasal, kanserojen ya da alerjik madde içermez. %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı sağlayarak daha huzurlu bir ev ortamı sunar. Birçok farklı renk seçeneklerine göz atabilir, evinizi daha ferah gösterecek olanları tercih edebilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu