GenelGüzellik

Eve Saç Boyamanın En Kolay Yolu!

Evde saç boyama hakkında ne kadar bilginiz var? Gelin, sizin için derlediğimiz bilgilere birlikte göz atalım!

Evde Saç Boyama

Evde saç boyama işlemi yapmak istiyorsunuz fakat yeterli bilginiz yok mu? Kuaför masraflarını en aza indirgeyerek saç boyamanın püf noktalarını öğrenmek mi istiyorsunuz? Çeşitli kaynaklardan aldığınız bilgiler ile saç boyamak istiyor fakat hala cesaret edemiyorsanız, merak etmeyin; yalnız değilsiniz! Sizin için derlediğimiz bilgiler ile evde saç boyamak artık işten bile değil!

Renk Seçimi Çok Önemlidir!

evde saç boyama

Saçlarızını kuaföre emanet ederken size hangi rengi önereceğini bilir ve önerisine güvenirsiniz. Evde saç boyamanın en zor şartlarından biri, seçilen rengin size uyup uymayacağını kestirebilmek ve saçınızın açılma derecesinin nasıl olduğunu işlem sırasında öğrenmek. Eğer ilk boya deneyiminizse, istediğiniz rengin 1-2 ton koyusuna ya da açığına göre kendinizi hazırlamanızı öneririz.

Doğru Rengi Elde Etmenin Yolu

Saçınızın olmasını istediğiniz rengi elde etmek için yapmanız gereken en kolay şey, saçlarınızın zemin tonunu iyi hazırlamak ve yeteri kadar boya uyguladığınızdan emin olmak. Çoğu saça 1 kutu boya yetmez, bu yüzden saçınız göğüs hizasının üstündeyse 2, altındaysa 3 kutu almanızı öneririz.

Zemin rengini hazırlamak için, saçınıza istediğiniz tonun güzelce işleyebilmesini sağlamak için uygun tona kadar açmalı ve sonra üzerine boya uygulamalısınız. Unutmayın, saçları açmaya boylardan başmalı, en son diplere sürmelisiniz!

Boya lekesi geçer mi?

Teninize değen boyalar, biraz uğraştırdıktan sonra kolayca çıksa da yoğun kimyasalların yüzümüzle temas etmesini istemeyiz. Bunun için boyanmasını istemediğiniz ve boyanın değebileceği yerlere saç boyamaya başlamadan önce vazelin sürerseniz, boya yüzeyde kalarak teninize geçmeyecektir.

Saç Boyama 101’e Hoş Geldiniz! 

Saç boyama işlemi, püf noktalarını anladıktan ve öğrendikten sonra sanılanın aksine oldukça kolay bir işlemdir. Profesyonel tüm işlemleri öğrendikten sonra kolayca nasıl uyguluyorsanız, saçlarınızı boyamanın da püf noktalarını öğrendikten sonra işiniz kolaylaşacak ve daha pratikleşeceksiniz.

Tüm işlemlerden önce ilk olarak, saçınıza uygulayacağınız ürünlerin alerjik reaksiyona sebep olup olmayacağını test etmeniz gerekiyor. Kolunuzun küçük bir bölümüne ürünü uygulayıp 48 saat bekletin; eğer kızarıklık, kaşınma, kabarma gibi belirtiler yoksa saçınıza uygulayın.

evde saç boyama

Boyayı kirli saça uygulamalısınız! Temiz saçların gözenekleri açık olduğu için saç derinize zarar verir ve kafa derinizin yanmasını arttırır. Yağlı saçlar, saç derisini koruyarak zarar görmesini engeller.

Saçlarınızı boyamaya başlamadan önce mutlaka ellerinize koruyucu eldiven giymeyi unutmayın. Boyama yapacağınız odanın hava sirkülasyonu sağlandığından emin olun. Zarar görmesini istemediğiniz kıyafetler yerine eski, gözden çıkardığınız kıyafetleri tercih edin. Hadi başlayalım!

1. Saçlarınızı tutamlara ayırın

 • Saçlarınızı boyamadan önce düzgünce tutamlara ayırmanız, ürünün tüm saçınıza eşit dağılmasını sağlamak için çok önemlidir. Bu yüzden, saçlarınızı en az 4 ya da 6 parçaya ayırarak her parçaya erişebildiğinizden emin olun.

2. Malzemelerinizi Hazırlayın

 • Ellerinize eldiven giyin.
 • Boyayı plastik bir kaba dökün.
 • Üzerinizi değiştirin.
 • Boynunuza bir havlu atın.
 • İşlemden sonra saçlarınızı sarmak için streç film, bone ya da saçları direkt aliminyum folyoya sarmak için yanınızda hazır bulundurun.

3. Uygulama Aşaması  

 • Bölümlere ayırdığınız saçlarınıza boylardan uca olacak şekilde açıcıyı uygulamaya başlayın.
 • Diplere en son süreceğinizi unutmayın; bu yüzden boylar istediğiniz açıklığa yaklaştığı zaman diplere uygulama yapmaya başlayın.
 • Saç açma ve boyama işlemi sık sık takip ve kontrol gerektirir. Saçlarınız doğru tona ulaşana kadar takip etmeyi unutmayın. 

4. Boyayı Uygulayın

 • Evde saçlarınızı açtıktan sonra, güzelce açıcıyı saçlarınızdan arındırın.
 • Uygulamak istediğiniz rengi tüm saçınıza eşit bir şekilde sürün ve önerilen süre boyunca saçınızda bekletin.
 • Boyayı tüm saçınıza yedirmek için ince dişli bir tarak ile tüm saçınızı tarayın. Böylece, saçlarınızı boyarken atladığınız bir yer varsa da bunun önüne geçmiş olursunuz.

5. Ürünü Arındırın

Saç boyama işlemi bittikten sonra ürünü saçlarınızdan güzelce arındırın. Saçlarınızın rengini korumak için mor, turuncu gibi renk koruyucu şampuanlardan destek alabilir; devamlı boya tazelemenin önüne geçebilirsiniz.

6. Saçlarınıza Bakım Yapın

Saçlarınızı güzelleştirmek için boya yapıyorsunuz elbette, ama boyalı saçların daha çok bakıma ihtiyaç duyduğunu ve dış etkenlere daha açık olduğu için yıpranmaya meyilli olduğunu unutmayın. Saç bakımınızı mümkün olduğunca düzenli bir şekilde doğal ürünlerle yapın. Güzel saçların sırrı rengi değil, sağlıklı olmalarıdır!

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu