GenelGüzellik

Keratin Bakımı ile Saçlarınız Dilediğiniz Gibi Olsun!

Herkese merhaba! Bugün yine bir saç bakım yöntemi olan keratin bakımını ele alıyoruz! Herkes kemerleri bağladıysa, kalkışa geçebiliriz.

Keratin Bakımı Nedir?

Öncelikle kısaca keratin bakımından bahsedelim. Keratin, saçta zaten bulunan ama fazla ısı uygulamak, saçları boyamak gibi saç sağlığına düşman işlemler tekrar tekrar saça uygulandığında saçtan usulca ayrılan proteindir. Ayrılmaz da, azalır diyelim. Peki, saçta keratin azalırsa neler olur biliyor musunuz?

Hani işe gitmek için sabah uyandınız ve sanki yastık ve saçınız arasında büyük bir kavga çıkmış ve kazananı yastık olmuş gibi bir görüntüyle karşılaşırsınız ya… İşte o görüntüye sebep olan şeylerden biri de keratinsizlik. Saçtaki sağlığı, parlaklığı, bebek saçı hissini alıp götüren şey tamamen keratin eksikliğinden oluyor. Bunu düzeltmenin yolları da olsa da, keratin bakımı bunların arasından en kolay gibi gözüküyor.

Saçtaki Keratin Oranını Nasıl Arttırabiliriz?

Kıvırcık saçlıların ortak derdi olan her gün saça baştan şekil verme, sabah erken kalktığınız saatlerde pek mümkün olmayabilir. Toplumdaki abartısız her düz saçlının “çok şanslısın” “keşke ben de kıvırcık olsam” nidalarıyla gezindiği, fakat kıvırcıkların içten içe gözyaşı döktüğü bir durumdur bu… Biz de her gün yapılı gibi duran saçlarla uyanmak isterdik ey düz saçlı kardeşim!

Saçın kendi hali şekilsiz olabilir, boyadan dolayı şeklini kaybetmiş olabilir ya da düz saç kullanmak daha kolayınıza geliyor olabilir; yani kısacası saç gereksiz ısıya maruz kalmış ve bu yüzden sağlığını kaybediyor olabilir. Bunu önlemek için sadece iki şeye dikkat etmeniz gerekiyor.

  • Saçınıza gereksiz ısı uygulamayı bırakın. Zaten keratin bakımı bunun için var.
  • Saçınızı, saçın kendi renginden 1050 kat açık tonuna açmaya zorlamayın. Saç boyaları ağır kimyasallar içerdiği için saçın sağlığını bozar, hatta yakar.

Peki, saçlarımızla her gün uğraşmamızı engelleyen bu mucizevi bakımı evde nasıl uygularız?

Keratin bakımı, saçlarınızda kaybolan keratin proteinini kolayca geri kazanmanızı sağlar. Duyuyoruz, bazı kuaförler sanki keratini kendileri elde ediyormuşçasına fiyatlar istiyor… Merak etmeyin, evinizde kolayca keratin bakımını uygulamanız için şimdi size harika bir yöntem anlatıyoruz!

ventrawall reklam gorseli
keratin bakimi3

Evde Keratin Bakımı Nasıl Uygulanır?

Siz de saçlarınızla uğraşmadan kolayca şekil almasını mı istiyorsunuz? Kuaförden çıkmış gibi saçlar elde etmek için fazla para harcamanıza gerek yok! Gelin, birlikte evde keratin bakımı uygulamanın en kolay yöntemini öğrenelim!

Öncelikle kendi hikayemden bahsedeyim. Kıvırcık olan saçlarıma yıllar önce kuaförde keratin bakımı yaptırmıştım ve 6 aya kadar dümdüz saçlar elde etmiştim. Her sabah işe giderken güzel saçlara sahip olmak için saçlarımı yıkamam gerekiyordu; bu da çok zaman alan bir işlem olduğu için tekrar keratin bakımı yapmaya karar verdim.

Daha önce internetten keratin bakımı satın alan arkadaşım, uygulamayı ürünün arkasında yazdığı gibi yapmıştı ve istediği düzlüğü ve kalıcılığı elde edememişti. Bu yüzden ben de kuaförün bana uyguladığı şekilde yaklaşık 1 ay önce uyguladım. Peki, nasıl kalıcı düzlük elde ettim? Toplanın, anlatıyorum!

Saçlarınızı Yıkamakla Başlayın

Öncelikle saçlarımı güzelce yıkadım. Saçlarım kıvırcık olduğu için birsürü şekillendirici kullanıyorum, en sağlıklı sonucu elde etmek için hepsini saçlarımdan arındırmam gerekiyordu. Sülfatsız şampuanla yıkama yaptım, siz dilerseniz market şampuanlarını da kullanabilirsiniz.

Saçlarınızı Kurutun

Saçlarım ince telli olduğu için genellikle kendisinin kurumasını bekliyorum, çünkü kuruturken uyguladığım ısı bile saçlarımı kırmaya yetiyor. Yine öyle yaptım.

Ürünü Uygulamaya Başlayın

Reklam olmaması için markasını vermek istediğim bir ürün satın aldım. Saçlarımı çok ince tutamlar halinde ayırıp, ürünü ayırdığım tutamlara bolca uyguladım. Uyguladığım tutamların üzerinden ince dişli bir tarak ile geçtim ve diplere değdirmedim.

Ürünü saçlarınıza uyguladıktan sonra kulak arkası yapmayın, toplamayın. Ürünü 40-50 dk arası saçıma beklettim ve bir heykel edasıyla sağa sola bulaşmaması için dümdüz durdum. Saçınızı toplarsanız, saçınızda iz kalabilir.

Saçınızı Kurutmayın, Direkt Fön Aşamasına Geçin

Ürünün arkasında saçlarınızı kuruttuktan sonra fön çekmeniz yazsa da, bu kadar insanın bu ürünü uygulayıp dümdüz saçlara sahip olamama sebebindeki ilk hata bence bu. Ürünün amacı, ürün saçınızdayken fön çekerek buharlaştırmak ve saçlarınıza ürünü hapsetmek. Kuruttuğunuz zaman tüm ürün buharlaşmış oluyor, saçlarınıza şekil verirken ürünün kalanını eritmiş oluyorsunuz; böylece saçlarınız istediğiniz düzlükte olmuyor.

Uygulama esnasında yaptığım gibi tutam tutam ayırdığım saçlarımı 4-5 kez yavaşça düzleştirdim. Evdeki saç kurutma makinem fön makinesi gibi güçlü olmadığı için düzleştirmeyi tercih ettim. Tüm saçım bittikten sonra tekrar baştan aynı şekilde düzleştirerek ürünün iyice saçımdan uçmasını sağladım.

keratin bakimi1

Ürün saçımda olduğu süre boyunca hiç saçımı toplamadım. Ertesi gün tekrar aynı şekilde saçlarımı düzleştirdim. Yani ürün toplamda 2 gün saçımda kalmış oldu ve her yerin güzelce düzleştiğinden emin oldum. Keratin düzleştiricinizin plakalarına yapışabilir, bunun için düzleştiricinizi kapatıp soğumasını beklemeniz ve sonrasında plakaları temizlemeniz yeterli.

3. güne geldiğimde saçlarımı yıkayarak ürünü güzelce arındırdım. Sülfatsız şampuanımın sonunu kullanmıştım, bu yüzden elimdeki market şampuanını kullandım; yani kimyasal açısından oldukça zengin bir ürünü keratinli saça uyguladım.

Yıkama bittikten sonra saçlarımı güzelce kuruttum. Saçlarım artık dümdüzdü! Ürünü bahsettiğim gibi uygularsanız, saçlarınızın düz olmaması neredeyse imkansız.

Dikkat Etmeniz Gerekenler

Keratini saçlarınıza uygularken mümkünse balkonda uygulayın, maske ve eldiven takın. Çok keskin bir kokusu olduğu için ciğerlerinizi yakacak, tüm evi kokutacaktır.

Keratinli saçınızı düzleştirirken elinize kışlık eldiven giyin. Saçın ısısı elinizi yakabilir. Yine balkonda bu işlemi yapın, çünkü buharlaşan keratin çok fazla duman çıkarır ve keskin kokusu yüzünden nefes almanızı zorlaştırır.

Keratini saça hapsetmek için saçlarınızı düzleştirmek, saçlarınızı kırabilir. Evet, saça protein takviyesi yapıyoruz fakat bunu yüksek ısıyla gerçekleştiriyoruz. Keratinden sonra saçlarınızın uçlarından biraz kestirebilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu