DekorasyonGenelSağlık

Ev Temizlemenin En Kolay Yolu!

Pandeminin başından beri, evlerimizde olduğumuzdan daha fazla zaman geçirir olduk. Evlerimiz artık daha uzun vakit geçirdiğimiz bir yer haline geldi ve hal böyle olunca, ev temizleme, ev toplama ve dağınıklık konularına bir çözüm arayışına girdik.

Belki normal düzenimizin dışına çıkarak daha fazla ev temizlemeye vakit ayırmaya başladık; belki evimizin mevcut düzenini değiştirerek bambaşka bir düzen oturtmaya çalıştık. Peki, ev temizleme esnasında fazla dağınıklık yaratmadan ev toplama nasıl yapılır? Hemen öğrenelim!

Ev Temizleme İçin Hangi Odadan Başlayacağınıza Karar Verin

Genellikle ev temizleme işlemi sırasında süpürge ve vileda gibi genel işleri sona bırakır, önce odalardaki dağınıklığı halletmeye çalışırız. Belki salonunuz çok toplu ama yatak odanız gerçekten de fazlasıyla dağınık olabilir. Bunun için, en dağınık odayı en önce temizlemeye başlayın; eğer sona bırakırsanız sonrasında iş gözünüzde büyüyebilir ve yapmaktan vazgeçebilirsiniz.

En dağınık odaya karar verdiniz mi? Televizyondan en sevdiğiniz programı açın, onu dinleyerek yerleştirmeye başlayın! Her sabah işe giderken kıyafet seçmekten belki de kıyafet düzeniniz karıştı ve dolabınız olması gerekenden daha kalabalık gözüküyor; ya da çorap çekmeceniz darmadağın gözüküyor. Gözünüzde büyüyen bu gibi işler aslında on dakikanızı alacak işlerdir ve kolayca bitebilir!

Ev Temizleme Sırasında İşleri Gruplara Ayırın

Ev temizleme, bazen çok kısa sürecekken birden fazla işin yoğunluğuyla tam bir karmaşaya dönebilir. Bunu önlemek için, hangi işleri hangi sırayla yapacağınız belirleyin. Çöp mü atılacak? Öncelikle, çöpü dışarı atmakla başlayın. Ayakkabılık mı düzenlenecek? Tüm ayakkabılarınızı düzenlemek için harika bir fırsat! Ya da, mutfak alışverişi mi yapacaksınız? Hazır buzdolabı boşken ertelediğiniz dolap temizliğine ne dersiniz?

İşlerinizi gruplara ayırırsanız, sandığınızdan daha hızlı bir şekilde ev temizlemeyi bitirebilirsiniz. Belki de siz buzdolabını temizlerken, evdeki biri de gidip alışverişi yapar ve siz tertemiz dolabınıza yeni aldıklarınızı yerleştirebilirsiniz! Uzun zamandır beklettiğiniz ütülerinizi yaparken, dolabınızda neyin fazlalık olduğunu görebilir ve ütü bahanesiyle gardrop temizliği de yapabilirsiniz.

ventrawall reklam gorseli

Kirlileri Ortadan Kaldırmak Ev Temizlemenin Anahtarıdır

ev temizleme

Çoğu zaman evinizde sizi en rahatsız eden şey, kirli sepetinin dağınık görüntüsüdür. Çarşaflar, hassaslar, yünler… Ne kadar çeşit, o kadar iş demek olabiliyor. Her gün her giydiğimiz kıyafeti kirliye attığımızda, sonsuz bir dağınık çamaşır görüntüsü ortaya çıkıyor ve böylece ev toplama gerçek bir zulme dönüşebiliyor.

Evinizi süpürmeden bir ya da iki gün önce, yıkanacak tüm çamaşırları yıkayıp astığınızdan emin olun. Kış aylarında genellikle evin içine astığımız çamaşırlar, dağınık bir görüntüye yol açıyor ve onları toplamak, ev toplamadan daha zor bir hale geliyor. Ayrıca, süpürgenin arkasından çamaşır asıldığında her yerin tekrar toz ve hav olduğunu düşünürsek, her süpürge gününüzden önce biriktirdiğiniz çamaşırlarınızı yıkamak en doğrusu olacaktır.

Ev Temizleme Sırasında Süpürgeyi Sona Bırakın

Evinizdeki dağınıklık hissi geçtiyse, ev toplama işlemi başarıyla sonuçlanmıştır! Kirlenmiş tüm yüzeyler ovulmuş, hatta kirlenmemiş yüzeyler bile ovulduysa ve ortalıkta gereksiz hiçbir şey kalmadıysa; görevinizi başarıyla tamamlamışsınızdır. Yapmanız gereken son üç şey kaldı: Süpürge, vileda ve büyük ihtimal sona bıraktığınız banyo temizliği.

Toz alma gibi işlemler, mobilyaların üzerindeki tozları yere düşürür. Silkelediğiniz kıyafetler, çıkardığınız pijamalar, değiştirdiğiniz çarşaflar… Tüm kıyafetlerden deri parçalarımız dökülür ve zaten gün içinde evde sürekli koşuşturduğumuzdan, her yere saç dökmeyi çoktan başarmışızdır bile.

Süpürgeyi sona bırakmak, standart olarak yaptığınız bir şeyse beyninizde temizliğin ve ev toplamanın biteceği sinyallerini gönderir ve günün yorgunluğunu düşünürsek, dayanmanız için size güç verir.

Duvarları Temizlemeyi Ev Temizleme Listesinden Çıkarın

Ev temizleme sırasında duvarları da siliyor, üzerindeki lekeleri çıkarmak için fazlaca vakit harcıyor olabilirsiniz. Duvardaki lekeler, çoğu zaman çizik şeklinde olabilir ve birçok leke çıkmayarak yerinde kalabilir. Bazı duvar boyaları silinmezken, eğer evinizde duvar kağıdı varsa zaten duvarlarınızı silemiyorsunuz demektir.

Pamuk sıva, kir tutmama özelliği sayesinde hiçbir zaman kirlenmez. Toz tutmayarak temizleme ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Ayrıca, duvarınızın üzerinde bir tabaka oluşturacağı için darbelere karşı duvarınızı korur; mobilya darbeleri gibi göçüklerin oluşumuna izin vermez. Pamuk sıva, ayrıca rutubeti engeller, %80 ısı yalıtımı ve %60 ses yalıtımı özelliği vardır. Duvar temizliğine pamuk sıva ile son vermek çok kolay!

Merve

4 senedir içerik üreten Merve, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu