DekorasyonGenel

Ev Kiralama Sırasında Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Emlakçı aracılığıyla ev kiralamadan önce dikkat etmemiz konular nelerdir? Ev kiralama sırasında imzalayacağımız sözleşmede ne gibi faktörlere dikkat etmeliyiz? Gelin, birlikte inceleyelim.

Evi Kiralayacağınız Kişiye Dikkat Edin

Yeni ev kiralamadan önce, evi kimden kiralayacağınızı öğrenip o kişi hakkında bilgi edinmelisiniz. Sözleşmede ismi geçen kişinin ev sahibi olduğundan emin olmalısınız; eğer bu kişi ev sahibinin vekili ise yasal belgesini görmek isteyerek işinizi garantiye almalısınız. Ev kiralama yaparken ev sahibi olan kişi hakkında bilgi sahibi olmak, ilerleyen zamanlarda yaşayacağınız problemlerin önüne geçer.

Eğer bir emlakçı aracılığıyla ev kiralayacaksanız, kiralayacağınız aracı emlakçıyı araştırıp görüşmeye gitmenizde fayda var. Emlakçının güvenilir olduğundan emin olarak, yasa dışı işlemler ve dolandırıcılık gibi baş ağrıtan durumlardan uzak durabilirsiniz.

Kaçıncı Katta Oturacağınız Çok Büyük Önem Taşır

Apartman dairelerindeki kat seçimi herkese göre değişkenlik gösterebilir. Yüksek katlı bir binada oturup çatı katındaki evde oturarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz ya da giriş katına taşınıp bahçede vakit geçirmek isteyebilirsiniz elbette. Fakat giriş katı ve çatı katı, en az tercih edilen kat olma özellikleri taşıyor.

ev kiralama

Çatı katındaki evlerin ısıtma ve soğutmaya yönelik problemleri yüzünden oldukça az tercih ediliyor. Giriş katları da güvenlik açısından pek tercih edilmese de, güvenliğin dışında da pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Böceklenme riski, mahremiyetin pek sağlanamaması, ısıtma ve soğutma problemleri gibi durumlar yüzünden giriş katları çok tercih edilmiyor.

Ara katlar her zaman daha çok tercih edilen daireler arasında yer alıyor. Hem ısınma problemi ortadan kalkıyor, hem mahremiyet problemi.

Evinizin Konumuna Dikkat Edin

Ev kiralama sırasında genellikle evin durumuna, yapısına, yerlere, banyoya, mutfağa dikkat eder devamı hakkında bilgi edinmekten kaçınırız. Kiralayacağınız evin güvenli bir semtte olması, sizi ve ailenizi olabilecek tehlikelerden karşı korur. Şehir merkezine yakın bir ev olması da sizin için önemli olabilir elbette; ama vakit geçirdiğiniz alanlara yakın olduğu için kötü bir semtte ev tutmak gerçekten büyük tehlikeler oluşturabilir.

Eğer kiralayacağınız evde komşularınız varsa, bu komşularla görüşüp mahalle hakkında fikir edinebilirsiniz. Genellikle düzgün mahallelerde oturan apartman sakinleri de düzgün insanlar olsalar da, yan dairenizde kimin oturduğunu taşınmadan önce öğrenmenizde fayda var.

Rutubet Uykularınızı Kaçırmasın!

Genellikle eski evlerde görülen rutubet sorunu, evin yalıtımının doğru yapılmaması gibi problemler yüzünden meydana gelir. Rutubet, hem kurtulması zor; hem de sağlık açısından büyük tehlikeye neden olur. Duvarlardan mobilyalara da sıçrayarak sizi maddi manevi zarara uğratır.

Rutubet olup olmadığını öğrenmek için ev kiralamadan önce evinize mutlaka bir denetleme yaptırıp ona göre taşınmalısınız. Evi satarken bu gibi konular genellikle alıcılardan gizlenir, bu yüzden sonradan problem yaşamamak için başında öğrenmenizde fayda var.

Eşyalı Evler İçin Ekstra Titiz Olun

ev kiralama3

Ev kiralama için seçtiğiniz ev eğer eşyalıysa, kullanacağınız eşyaların durumu hakkında detaylı bilgi edinmenizde fayda var. Çalışmayan, kırık veya arızalı eşyalar varsa ev sahibiyle konuşup düzeltmesi için rica edebilirsiniz. Evi kiralarken eşyaların durumu hakkında bilgi alıp kontrol etmelisiniz, zira siz evi kiraladıktan sonra bu durum ortaya çıkarsa sizin üstünüze kalabilir.

Evin Tadilata İhtiyaç Duyup Duymadığını Kontrol Edin

Kiralayacağınız evin tadilata ihtiyacı olup olmadığından emin olmalısınız. Yaşayacağınız evin ne durumda olduğunu kontrol edip, eğer bir problem varsa bunu önceden öğrenmelisiniz. Elektrik, su hattı, doğalgaz hattı, mutfak, tesisat… Aklınıza gelebilecek bütün noktalar için evin neye ihtiyacı olduğunu öğrenmeli ve buna göre hareket etmelisiniz.

Evin Böcek Sorunu Olup Olmadığını Kontrol Edin

Genellikle müşterilerden gizlense de, böcek sorunu olan evler oldukça fazladır. Ev sahibinin evi ilaçlattığından ve evde mevcut bir böcek sorunu olup olmadığından emin olun. Eve bakmaya gittiğiniz zaman bütün kapalı dolapları inceleyin ve böceğe dair bir iz olup olmadığını kontrol edin.

Evin Maliyetini Hesaplayın

Evinizi beğendiniz, konumundan emin oldunuz. Sırada evde oturmanın size ne kadara mal olacağını hesaplamak kaldı! Yaşayacağınız evin ısıtma sistemini, diğer komşuların ödediği faturalara göz atarak yaklaşık olarak size ne kadar masraf çıkaracağını hesaplamalısınız. Tüm daireler için belirlenen aidat miktarını, emlakçı komisyonunu, depozitoyu, elektrik ve su açtırma bedellerini hesaplayarak sürpriz maliyetlere karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu