DekorasyonGenel

Kullanışlı Bir Ev Dekorasyonu Yapmanın 10 Anahtarı

Bir ev dekorasyonu tasarlarken, genellikle seçtiğimiz eşyaların bize hissettirdiklerine göre bir seçim yaparız. İyi bir dekorasyon, estetikten çok kullanışlı olmasıyla da ön plana çıkmalı. Evinizde rahat hissetmenizi sağlayacak 10 önemli ipucu ile doğru dekorasyon önerilerini sizin için derledik!

Dekorasyon Önerileri

1. Alanları Doğru Yaratın

Ev dekorasyonu yaparken en dikkat etmeniz gereken nokta, odanızın düzeni ve hareket alanlarıdır. Evinizi kullanış şeklinize ve hareket edişinize göre bir dekorasyon tasarlayın. Evinizde neyi değiştirmek istediğinizi tam olarak bilemiyor ve resme geniş bakamıyor olabilirsiniz, öncelikle bunu keşfetmenizde fayda var.

Evinizde hareket alanlarınız kısıtlanıyorsa ve rahat hareket edemiyorsanız, evinize alacağınız ekstra eşyanın bu soruna pek faydası olmayacaktır. Öncelikle rahat olacağınız şekli kafanızda belirleyin, sizi kısıtlayan eşyaları kaldırın ya da duvarları kırın! Örneğin, mutfağınız çok küçükse salonla arasındaki duvarı kırarak geniş bir alan yaratabilirsiniz.

2. Pratik Olun

Ev dekorasyonunun iyi yapılması, işleri sizin oldukça kolaylaştıracaktır. Eğer evinizi yeni dekore ediyorsanız ve ilk defa tek yaşıyorsanız, ihtiyaçlarınızı tam olarak kestiremeyebilirsiniz; fakat zamanla bazı şeylere yer bulamadıkça bazı değişikliklere ihtiyaç doğacaktır. Çamaşır asmak, ütü yapmak gibi günlük işler için evinizde yer olmayabilir; bunun için kapalı dolaplar tercih edip içinde açılan ütü masalarından koyabilir; aynı zamanda bir ardiye alanı olarak da kullanabilirsiniz.

3. Ölü Alanları Değerlendirin

ev dekorasyonu4

Ev dekorasyonu yaparken bazen ölü alanlar bırakır ve buraları umursamayız. Fakat unutmayın, boş kalan alanlar dağılmaya çok müsaittir. Bunu önlemek için, ölü alanlara kapalı dolaplar yaptırıp depolama alanı yaratabilir; ya da dinlenmek için küçük bir köşe yaratabilirsiniz.

4. Gelecek Günleri Unutmayın

Ev dekorasyonunuzun, acil ihtiyaçlarınızdan daha fazlasına hitap ettiğinden emin olun. Özellikle küçük çocuklarınız varsa, dikkatinizi şu anda nasıl yaşamak istediğinize odaklamak çok kolaydır. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınız zamanla değişecektir, bu nedenle biraz esneklik oluşturmanız çok önemlidir.

Örneğin, çocuklarınız aynı odada kalıyorsa, ilerleyen yıllarda odalarını ayırmak isteyecek ve kendilerine özgü bir alan arayışına gireceklerdir. Evde müsait bir alan oluşturabileceğinize ve arada bir kafanızı dinleyecek bir alanınız olduğundan emin olun.

5. Her Şey Yerli Yerinde

Doğru ev dekorasyonu için çoğu zaman aklımıza uyumlu mobilyalar gelse de, dekorasyon sadece estetik ve dış görünüşten ibaret değildir. Evinizdeki her şey için bir yer olması, dağınıklığı önlemek açısından oldukça önemlidir ve bunu sağlamanın yolu da iyi bir depolama alanı olmasından geçer.

ev dekorasyonu

Evinizde ortalıkta duran ütü masaları, çamaşır askıları vb. eşyalar gözünüzü yoracak, evinizin dağınık gözükmesine sebep olacaktır. Depolama alanını planlar ve ona göre hareket ederseniz hem evde hayatınız kolaylaşacak, hem de dağınıklığı önlemiş olacaksınız.

6. Aydınlatmayı Planlayın

Aydınlatma, ev dekorasyonunda oldukça büyük bir önem taşır. Odanızın enerjisini ve estetiğini oldukça değiştiren büyük bir etkendir. Eğer eviniz genel olarak güneş ışığını güzel alıyorsa ekstra aydınlatmaya çok ihtiyaç duymazsınız; ama eğer güneş ışığı yetersizse kullanacağınız aydınlatma çok önemlidir.

Evinizde doğal ve yapay ışık dengesini iyi kurmalısınız. Evinizde fazla ışık varsa, evinizin hastane gibi görünmesine sebep olabilir; önemli olan nokta karanlıkta hiçbir alanın kalmamasıdır.

7. Odaları İyi Planlayın

ev dekorasyonu

Odanızın dekorasyonunda eşyaları konumlandıracağınız yeri seçmeniz kadar, eşyalardan ne kadar faydalanabileceğinizi de düşünmelisiniz. Sadece bir çalışma masası olarak bakmayın, raflı modeller tercih ederek bir eşyadan maksimum fayda alabilirsiniz.

8. Duvarlarınızın Tasarımına Dikkat Edin

Evinizin tasarımını yaparken duvarlarınızda genellikle duvar boyası ya da duvar kağıdı kullanıyorsunuz, değil mi? Bu iki materyal, kirlenerek ve kolayca zarar görerek kötü bir görüntüye yol açar. Bunun yerine %100 pamuk duvar sıvalarını kullanarak daha temiz bir görüntü elde edebilir, ustaya gerek kalmadan kolayca kendiniz uygulayabilirsiniz.

9. Renklerden Yardım Alın

Doğru renk seçimi, dekorasyonda oldukça büyük bir öneme sahiptir. Evinizin bir bütün halde durması ve bir uyum içinde olmasında renklerin payı oldukça büyüktür. Karmaşadan uzak bir ev dekorasyonu tasarlıyorsanız, sade renkleri tercih etmenizde fayda var.

Evinizi tasarlarken tonsürton yöntemini uygulayın: Açık renkli bir zemin, orta koyulukta mobilyalar ve nötr duvarlar. Başka renkler kullanmak istiyorsanız, her noktasında patlayacak bir renk yerine sade tasarımlarda renkli objeler, renkli kırlentler ya da renkli tek herhangi bir eşya kullanabilirsiniz. Tek renkler kullanacağınız odalarınızda renkli perde tercih edebilirsiniz.

10. Dekorasyona İmzanızı Atın

Ev dekorasyonunda en önemli nokta, kendi zevkinizi yansıtmanızdır. Her gün saatlerinizi geçirdiğiniz evinizde sizi mutlu eden, baktıkça içinizin açılacağı bir dekorasyon tasarlayın.

Diğer bloglarımıza göz atmak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Tüm ürünlerimize ulaşmak, bilgi almak ve incelemek için tıklayabilirsiniz.

Merve

4 senedir içerik üreten Merve Taş, İşletme mezunudur. Çeşitli firma ve internet sitelerine E-Ticaret, SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı vermekte ve bu bağlamda içerik üretmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu